شناسایی راهکارهایی جهت تشویق و تسهیل پژوهش و رفع موانع تولید علم به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شناسایی راهکارهایی جهت تشویق و تسهیل پژوهش و رفع موانع تولید علم  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به راهکارهایی جهت […]

شناسایی راهکارهایی جهت تشویق و تسهیل پژوهش و رفع موانع تولید علم

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شناسایی راهکارهایی جهت تشویق و تسهیل پژوهش و رفع موانع تولید علم  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به راهکارهایی جهت رفع موانع تولید علمی اظهار داشت: در بررسی‌ها در اختیار قرار دادن دستیاران پژوهشی برای اعضای هیات علمی بالینی و آموزشی به منظور تسهیل در پژوهش به عنوان عوامل موثر جهت تشویق این گروه به انجام فعالیت علمی و پژوهشی شناسایی شده است.
وی به راهکارهایی برای فعال‌سازی هیات علمی کم کار اشاره کرد و یادآور شد: طبق آسیب شناسی انجام شده در خصوص فعال سازی و استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی کم کار، تسهیلات پژوهشی و اختصاص دستیار پژوهشی می تواند انگیزه تولید علم و با کیفیت مبتنی بر تجارب این گروه را در پی داشته باشد.
پناهی افزود: با توجه به اینکه برخی از اعضای هیات علمی بالینی صرفا یک یا صفر مدرک پژوهشی دارند، تشویق این گروه به تولید علم می تواند اثرات مطلوبی در افزایش جایگاه علمی کشور در پی داشته باشد.
وی به افزایش سهم تحقیقات و فناوری از بودجه های دولتی اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به معاونت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص داده شده که رکورد ۹۸ درصدی را نسبت به سال‌های گذشته نشان می‌دهد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: با قول مساعد مقام عالی وزارت انتظار داریم رقم بودجه تحقیقات و فناوری در سال جاری روند افزایشی داشته باشد.
وی با تاکید بر مقوله همتاپروری و جایگزین‌پروری گفت: استفاده از پتانسیل علمی اعضای هیات علمی برتر مانند پژوهشگران یک درصد جهت همتاپروری اهمیت بسیاری دارد. بارها دیده و شنیده‌ایم فردی نخبه شاگرد یک دانشمند برجسته بوده و به درستی در مسیر استاد خود گام برداشته است این نوع تعلم و پرورش همتایان برای آینده باید در کشور به امری مرسوم و معمول تبدیل شود.
به گفته پناهی در نظر گفتن واحدهای پژوهشی برای اعضای هیات علمی و تشویق و آموزش دانشجویان دکترای حرفه‌ای و تخصصی برای انجام پژوهش‌های موثر و کاربردی نیز جزو موارد انگیزشی برای افزایش تولید علم شناسایی شده است.
وی استفاده از ظرفیت نخبگان و به خصوص نخبگان جوان در تصمیم‌گیری‌ها را یکی از عوامل موثر در افزایش علاقه‌مندی به پژوهش دانست و عنوان کرد: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تجربه مثبتی در این زمینه داریم و انتظار می‌رود این مسئله در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز عملیاتی شود. مشارکت حداکثری برای حرکت به سمت توسعه پایدار که منجر به تحقیقات نافع و ارائه فناوری‌های نو شود، یکی از ضروریات کشور است. امیدوارم براتون خبر   شناسایی راهکارهایی جهت تشویق و تسهیل پژوهش و رفع موانع تولید علم براتون مفید بوده باشه

 
2023-04-30 17:34:12