شعله خورشید سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ها را مختل کرد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شعله خورشید سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ها را مختل کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، اشعه خورشیدی مذکور که X۱.۵ نام دارد، بیستمین شعله X از چرخه فعلی ۱۱ ساله خورشیدی بود. این درحالی است که […]

شعله خورشید سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ها را مختل کرد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شعله خورشید سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ها را مختل کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، اشعه خورشیدی مذکور که X۱.۵ نام دارد، بیستمین شعله X از چرخه فعلی ۱۱ ساله خورشیدی بود. این درحالی است که نخستین شعله‌های خورشیدی دستهX سه روز قبل از این رویداد منتشر شده بودند و به گفته کارشناسان باید منتظر فعالیت‌های خورشیدی بیشتری باشیم.
در نتیجه این رویداد کارشناسان پیش بینی وضعیت آب وهوای فضایی به دلیل برخورد ذرات پر انرژی به زمین هشداری صادر کردند.
اشعه خورشیدی مذکور که X۱.۵ نام دارد، بیستمین شعله X ( یکی از قدرتمندترین شعله‌های خورشیدی) از چرخه خورشیدی ۱۱ ساله فعلی است که سال آینده به حداکثر می‌رسد.
شعله‌های خورشیدی در حقیقت اشعه‌های پر انرژی هستند که در منطقه‌ای از سطح خورشید که از لحاظ مغناطیسی بسیار متراکم و به لکه خورشیدی مشهور است، منفجر می‌شوند. فوتون‌های این شعله‌ها با سرعت نور حرکت می‌کنند و در ۸ دقیقه به زمین می رسند.
اشعه‌های این شعله‌ها با ذرات یونوسفر زمین (منطقه‌ای از اتمسفر که ارتفاع ۸۰ تا ۶۵۰ کیلومتری سطح را شامل می‌شود) واکنش برقرار می‌کنند و بار آنها را افزایش می‌دهند. در مرحله بعد این بارها روی سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌هایی که از این قسمت اتمسفر می‌گذرند، تأثیر می‌گذارد.
به گفته کیت استرانگ فیزیکدان خورشیدی، اختلال در سیگنال‌ها که روز دوشنبه ایجاد شد، بسیار شدید بود. امیدوارم براتون خبر   شعله خورشید سیگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ها را مختل کرد براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-09 13:05:15