شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی تعیین شود به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی تعیین شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، اجلاس ملی مدیران اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری […]

شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی تعیین شود

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی تعیین شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، اجلاس ملی مدیران اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر عباس نجاری رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی و مدیران اطلاع‌رسانی ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی برگزار شد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در سطح کلان مدیران موفق از همه ظرفیت‌های تخصصی موجود بر مبنای خرد جمعی بهره‌برداری کند و با تمام بخش‌های مرتبط در دانشگاه و وزارت بهداشت تعامل داشت باشند. برگزاری چنین نشست‌هایی یکی از راه‌های معقول در تحقق این مهم به شمار می رود.
پناهی، خاطرنشان کرد: در راستای سیاست‌های کلان دولت سیزدهم و مقام عالی وزارت به دنبال تحول در خدمت و عدالت در تحقیقات هستیم طرح تحول ۸ ماده‌ای هم بر همین مبنا به معاونین دانشگاه‌ها در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت که در مشهد برگزار شد، ارائه شده است.
وی یادآور شد: طرح تحول ۸ ماده‌ای شامل ارتقا عدالت پژوهشی در بهره‌مندی پژوهشگران علوم پزشکی از امتیازات و گرنت‌های پژوهشی، خلق ثروت از دانش تولیدی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و دستیابی به فناوری‌های نوین در علوم پزشکی است که طبق آن برنامه کاربردی و توسعه‌ای با تایید وزیر بهداشت به دانشگاه‌ها اعلام شده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه امروزه مقوله کتابداری و دیتا در دنیا نماد قدرت است، عنوان کرد: توسعه اطلاعات و انتشارات علمی یک اولویت است و در دنیای امروز دیجیتالی شدن نشریات با توجه به گستره تاثیر آن یک نماد قدرت محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ایران در حوزه نشریات علوم پزشکی با ۴۷۰ مجله در سراسر کشور توانمندی محسوب می‌شود، یادآور شد: داشتن مجلات زیاد ولی با مباحث تکراری مفید نیست. باید شاخص‌هایی تعیین شود تا بر مبنای آن مجلات ارزیابی شود. اداره نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید منفعل باشد. باید تعیین شود که کشور به چه مجلات و نشریاتی در حوزه‌های مشخص نیاز دارد و بر اساس آن اقدام به صدور مجوز شود.
پناهی تاکید کرد: نقشه علمی کشور در حال حاضر وجود دارد باید بر مبنای آن و خرد جمعی سنجیده شود کشور به چه مرکز تحقیقاتی، چه نشریه‌ای و چه پژوهشکده‌ای نیاز دارد.
وی با بیان اینکه در علم نمی‌توان رکود ایجاد کرد، گفت: تحقیقات موثر بسیار اهمیت دارد ولی باید این تحقیقات رسانه‌ای شود و به زبانی که سیاست‌مداران متوجه شوند؛ زبان علم باید ساده تهیه شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: سامانه‌ علم‌سنجی اکنون فقط تعداد مقالات را نشان می‌دهد؛ در راستای شعار سال گزینه فناوری نیز باید به سامانه‌ها اضافه شود. چنانچه در سال جاری بخش فناوری به آیین نامه ارزشیابی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی افزوده شده است.
در ادامه این نشست دکتر عباس نجاری رئیس مرکز اطلاعات و انتشارات علمی گفت: تغییر فرآیندهای خدمت‌رسانی به کاربران کتابخانه‌ها و پژوهشگران از جمله ضرورت‌هایی است که باید بر اساس راهنمایی‌های معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و خرد جمعی مدیران فعال در این حوزه انجام شود.
در ادامه اجلاس طرح RFP نرم افزار کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توسط دکتر محمدی مدیر منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دکتر طاهری ارائه شد.
استاندارد کتابخانه‌های بیمارستانی و سامانه ارزیابی کتابداران و کتابخانه‌های علوم پزشکی کشور توسط مجریان دانشگاهی ارائه شد و بر رونمایی از این طرح‌ها در مراسم گرامیداشت هفته کتاب تاکید شد. امیدوارم براتون خبر   شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی تعیین شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-09-13 17:10:37