«سینه‌ما رکس» عرضه آنلاین شد/ روایت سوختن ۶۰۰ هموطن به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «سینه‌ما رکس» عرضه آنلاین شد/ روایت سوختن ۶۰۰ هموطن  به گزارش خبرگزاری هاریکا، فیلم مستند «سینه‌ما رکس» ساخته مشترک میترا مهتریان و صادق دهقان از شامگاه شنبه ۲۸ مرداد ماه مصادف با چهل و چهارمین سالگرد آتش […]

«سینه‌ما رکس» عرضه آنلاین شد/ روایت سوختن ۶۰۰ هموطن

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «سینه‌ما رکس» عرضه آنلاین شد/ روایت سوختن ۶۰۰ هموطن  به گزارش خبرگزاری هاریکا، فیلم مستند «سینه‌ما رکس» ساخته مشترک میترا مهتریان و صادق دهقان از شامگاه شنبه ۲۸ مرداد ماه مصادف با چهل و چهارمین سالگرد آتش سوزی مرگبار در سینما رکس آبادان به صورت آنلاین عرضه شد.
فیلم مستند «سینه‌ما رکس» ساخته میترا مهتریان و صادق دهقان و به تهیه کنندگی میترا مهتریان که از روز شنبه ۲۸ مرداد ماه عرضه شده است، روایتی تازه از فاجعه سینما رکس آبادان را بازگو می‌کند و با گردآوری برخی اسناد و مصاحبه با برخی از شاهدان عینی و مقامات مسئول آن دوران ابعاد تازه‌تری از آتش سوزی سینما رکس آبادان در هاریکا ماه ۱۳۵۷ را ارائه می‌دهد.
فیلم مستند «سینه‌ما رکس» پیشتر و در سال ۱۴۰۰ در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران عمومی شده بود.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: «٢٨ مرداد ١٣۵٧ ساعت ده شب آبادانِ گرم / یکباره داغ شد / گُر گرفت / سوخت سینمارکس اش با «گوزن‌ها» بر پرده و بیش از ۶۰۰ جان بی خبر از پشتِ پرده … روایت رسمی اما ٣٧٧ تن هموطن بود و چند تبعه کره و فیلیپین در کنارشان. شهر شد چهارصدهزار صاحب عزا، و بهت و اندوه به سرعت منتشر شد در همه جا. ۴۱ سال بعد که سراغی از بازماندگان گرفتیم تازه باورمان شد که زمان همیشه هم حلال مشکلات نیست، فقط گاهی به رسوب وامیداردشان.
و ای وای از ترکیب ناباوری و فراموش شدگی!
جای سینمارکس در شهر خالی است، اما در سینه تک تک اهالی آبادان پر شده؛ به همان حرارت … داغ و سوزان. فیلم مستند «سینه‌ما رکس» تقدیم می‌شود به همه سینه‌های داغدار و حافظه‌های غمگسار.»
عوامل «سینه‌ما رکس» عبارتند از نویسنده و کارگردان: میترا مهتریان و صادق دهقان، پژوهش: میترا مهتریان، تصویر: صادق دهقان، میترا مهتریان، افشین خسروآبادی و عماد سلمانیان، دستیار تصویر: میلاد جعفری، تدوین: صادق دهقان، صدابرداری: ایمان لطفیان و فرهاد عمویی تبریزی، صداگذاری: گیسو آزادروش و تهیه کننده: میترا مهتریان.
این فیلم در پلتفرم فیلم‌نت قابل مشاهده است. امیدوارم براتون خبر   «سینه‌ما رکس» عرضه آنلاین شد/ روایت سوختن ۶۰۰ هموطن براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-20 15:06:29