سیانوباکتری جدید به نام علمی خارگیا از جزیره خارگ کشف شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سیانوباکتری جدید به نام علمی خارگیا از جزیره خارگ کشف شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، این سیانوباکتری که Khargia iranica نام دارد از جزیره خارگ به […]

سیانوباکتری جدید به نام علمی خارگیا از جزیره خارگ کشف شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سیانوباکتری جدید به نام علمی خارگیا از جزیره خارگ کشف شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، این سیانوباکتری که Khargia iranica نام دارد از جزیره خارگ به عنوان یکی از جزایر مهم ایران در صادرات نفت کشف شده است.
این کشف که توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه الزهرا و محققی از کشور جمهوری چک انجام شد، نشان داد که تنوع سیانوباکتری‌ها در این منطقه که تاکنون به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند، بسیار بیشتر از حد تصور می باشد. سیانوباکتری‌های ساده رشته ای یک گروه از باکتری های سبز آبی هستند که تعداد زیادی از گونه‌های جدید و اغلب پنهان را شامل می شوند.
Khargia iranica با روش‌هایی از جمله مقایسه مورفولوژیکی، تحلیل فیلوژنتیکی و تحلیل گونه بر اساس مجموعه داده‌های ترکیبی از سایر ارگانیسم‌های مرتبط، به ویژه سیانوباکتری‌های ساده رشته ای کشف شده است.
این سویه هم اکنون با شماره دسترسی IBRC-M ۵۰۰۷ در کلکسیون بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری و محافظت می شود.
نتایج این تحقیق در مجله بین المللی Fottea, Olomouc به چاپ رسیده است. برای دسترسی به مقاله مذکور به اینجا مراجعه کنید. امیدوارم براتون خبر   سیانوباکتری جدید به نام علمی خارگیا از جزیره خارگ کشف شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-21 17:32:32