سکوی «نان» به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سکوی «نان» به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، در بیست و نهمین جلسه شورای‌عالی […]

سکوی «نان» به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سکوی «نان» به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، در بیست و نهمین جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری که با حضور دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC و سایر اعضا برگزار شد، سکوی نظام ایده‌ها و نیازها (نان) به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد.
رئیس جمهور با مفید توصیف کردن ایجاد سکوی نظام ایده‌ها و نیازها (نان) به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور گفت: نکته بسیار مهم این است که به هیچ وجه نباید اجازه داد، سرعت پیشرفت و کسب مرجعیت علمی در کشور کند شده یا کاهش یابد.
وی با اشاره به برخورداری کشور از بیش از ۱۰۱ هزار عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، بر استفاده از این پشتوانه علمی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و فناوری تاکید کرد.
توزیع مناسب فعالیت‌های علمی و فناورانه با توجه به سند آمایش و تکمیل زنجیره ارزش افزوده در فعالیت‌های علمی و فناورانه از دیگر تأکیدات رئیس جمهور در جلسه امروز شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری بود.
رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت لحاظ کردن تلاش‌ها بر ارتقای علم و فناوری در اعطای امتیازات علمی و دانشگاهی، آن را در ترغیب پژوهشگران برای فعالیت در این عرصه و ارتقای مرجعیت علمی کشور مؤثر دانست.
دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در این جلسه اظهار داشت: در جلسه ایشان با رهبر معظم انقلاب پس از تبیین اهمیت وجود نظام ایده‌ها و نیازها، رهبری توسعه این نظام را بسیار مهم و ضروری دانستند.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: با توجه به مأموریت موسسه ISC در پایش علم و فناوری و همخوانی آن با رسالت نظام ایده‌ها و نیازها، توسعه نظام ایده‌ها و نیازها که با اختصار «نان» نامیده می‌شود در سال ۱۴۰۱ به این مؤسسه واگذار شده است.
زلفی‌گل بر اهمیت انجام پژوهش‌های دانشگاهی در جهت حل مسائل کشور تاکید کرد و نظام ایده‌ها و نیازها را راهی برای ایجاد طوفان فکری در کمک به حل مسائل کشور و جلوگیری از هدررفت سرمایه‌ها در اجرای طرح‌های کلان دانست.
در ادامه، دکتر سید احمد فاضل‌زاده، رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) بر جایگاه قانونی نظام ایده‌ها و نیازها اشاره داشت و گفت: مطابق ماده ۴ مصوبه «سیاست های ایجاد و ارتقا سکوهای ملی تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری» مصوب جلسه ۸۵۲ مورخ ۷ دی ماه ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغیه شماره ۱۹۲۶۹/۱۴۰۰/ دش مورخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکپارچه سازی سامانه‌های موجود پژوهش، فناوری و نوآوری در حوزه‌های مرتبط با نیازهای کشور به عنوان یکی از اهداف اصلی نظام ایده‌ها و نیازها (نان) عنوان شده است.
رئیس مؤسسه ISC گفت: در بخش چهارم، ماده ۲۲۹ و ۲۳۰ لایحه برنامه هفتم توسعه (۱۴۰۶-۱۴۰۲) تاکید شده که بودجه عمومی طرح‌های تحقیقاتی و تعریف پروژه‌های دانشجویی بر اساس نیازهای ثبت شده در نظام ایده‌ها و نیازها (نان) است.
وی افزود: با یکپارچه سازی سامانه‌های موجود در قالب پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور، نیاز به مراجعه به سامانه‌های متعدد جهت ثبت نیاز (ساتع، ساجد، توانیران…) یا طرح مصوب (سمات) نمی‌باشد و تمام امور مرتبط با حوزه پژوهش و فناوری در نظام ایده‌ها و نیازها (نان) انجام می‌گیرد.
فاضل زاده گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نیاز و ایده در حوزه‌های موضوعی مختلف در این سامانه ثبت شده است. بیش از ۴۷۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در سامانه نظام ایده‌ها و نیازها برای حل مسائل کشور تعریف شده است. همچنین، سامانه عرضه و تقاضای وزارت نفت و ایران خودرو به عنوان دو زیر سامانه نظام ایده‌ها و نیازها به صورت اختصاصی برای این دو مجموعه طراحی و پیاده سازی شده است. امیدوارم براتون خبر   سکوی «نان» به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور مصوب شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-25 17:32:27