سند تحقیقات بهره‌ور و پاسخگو در وزارت بهداشت تدوین می شود به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سند تحقیقات بهره‌ور و پاسخگو در وزارت بهداشت تدوین می شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با محوریت بررسی سیاست های کلان تحقیقات و […]

سند تحقیقات بهره‌ور و پاسخگو در وزارت بهداشت تدوین می شود

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  سند تحقیقات بهره‌ور و پاسخگو در وزارت بهداشت تدوین می شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با محوریت بررسی سیاست های کلان تحقیقات و فناوری امروز چهارشنبه 14 تیر ماه برگزار شد.
دکتر یونس پناهی در این نشست سیاست‌های کلان معاونت تحقیقات و فناوری را مبتنی بر بهره‌وری دانست، اظهار داشت: افزایش پاسخگویی به نیازهای کلان سلامت یکی از اهداف ماست. معاونان تحقیقات و فناوری دیده‌بان سلامت منطقه خود هستند، ارائه شواهد معتبر به ذی‌نفعان ‌و تصمیم‌گیران نظام سلامت یکی از اهداف ماست.
وی با تاکید بر این‌که شاخص‌های ارزشیابی نوین برای بهره‌وری باید تغییر کند، تصریح کرد: در گذشته با تعداد مقاله، مجله یا مراکز تحقیقاتی و غیره ارزشیابی انجام میشد، این شیوه باید تغییر کند و امروزه باید مجلات در نمایه های بین المللی ثبت شود و مشکلات جامعه را رفع کند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، یکی دیگر از اهداف را استفاده بیشتر و بهتر از زیرساخت‌های تحقیقات و فناوری عنوان و اظهار کرد: با منابع محدود باید خواسته‌های دولت‌مردان پاسخ داده شود. در کشور زیرساخت های مختلفی در بایوبانک، کوهورت و نخبگان و غیره ایجاد شده است و باید برای توسعه وو رشد آن برنامه ریزی کرد.
وی ادامه داد: تمرکز بر برنامه نگاهداشتن نخبگان، تمرکز بر بهره‌گیری دیپلماسی سلامت در منطقه و پرورش دیپلمات علمی در منطقه و تمرکز بر توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان از دیگر اهداف است.
پناهی تاکید کرد: برای کاربردی سازی تحقیقات نظام سلامت باید این تحقیقات به نیازهای جامعه پاسخگو باشد تا بهره‌وری افزایش یابد ضمن اینکه باید عدالت پژوهشی رعایت شود.
وی با اشاره به رتبه حوزه سلامت کشور در دنیا، تاکید کرد: وضعیت کشور در دنیا در رتبه‌بندی حوزه سلامت رتبه ۵۸ است. سازمان جهانی بهداشت WHO برای ارتقای رتبه حوزه سلامت ۱۰ آیتم مطرح کرده که باید به آنها توجه داشته شود.
معاون وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: در کشور بیش از ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی فعال است و باید این مراکز بازوی وزارت بهداشت در کارآمدی شوند. برای مثال تقریبا همه دانشگاه‌ها مرکز تحقیقات عوامل مرتبط با سلامت دارند. باید در جهت افزایش بهره وری اقدامات جدی انجام شود. باید بودجه‌ها و منابع اعتباری را متناسب با زیرساخت و توانمندی های توزیع شود. توصیه می شود مراکز تحقیقاتی اخلاق به موضوع شفافیت در مباحث توزیع بودجه‌ها بپردازند.
پناهی خاطر نشان کرد: امسال بودجه‌هایی متناسب با زیرساخت دانشگاه‌ها توزیع شده تا همه دانشگاه‌های کشور این احساس را کنند که می‌شود از پایتخت حمایت گرفت ضمن اینکه ماموریت های ملی و کلانی به دانشگاه های علوم پزشکی سپرده شده و منابع مالی لازم جهت تحقق این طرح ها در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار داده شده است.
وی با بیان اینکه حمایت از پژوهشگرانی که مقاله می‌نویسند و فعال هستند را باید در اولویت قرار داد، یادآور شد: برای اینکه تحقیقات منجر به کارآمدی شود، باید به مرجعیت علمی، اجزای تولید علم و دانش که توسط نخبگان انجام می‌شود و ترجمان دانش و به علوم جدید توجه شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد اهمیت توجه به سرعت رشد علم، گفت: سرعت تولید علم در حوزه سلامت شتاب بیشتری نسبت به سایر علوم دارد. با این حال اگر میانگین سرعت علم را ۷.۴۴ در نظر گرفته شود باید برنامه ریزی کلان انجام شود تا سرعت رشد تولید علم در کشور افزایش یابد.
پناهی همچنین شاخص های فناوری، توسعه تحقیقات، انتشارات از سه جنبه خروجی ها، حمایت ها و زیرساخت ها را برشمرد و اعلام کرد: تمام موارد احصا شده در اختیار معانین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی قرار خواهد گرفت. امیدوارم براتون خبر   سند تحقیقات بهره‌ور و پاسخگو در وزارت بهداشت تدوین می شود براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-05 17:34:41