زنان متخصص خواستار تسهیل فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری شدند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  زنان متخصص خواستار تسهیل فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری شدند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست صمیمانه مسئولان معاونت علمی با بانوان فعال زیست بوم […]

زنان متخصص خواستار تسهیل فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری شدند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  زنان متخصص خواستار تسهیل فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری شدند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست صمیمانه مسئولان معاونت علمی با بانوان فعال زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، با حضور رضا اسدی فرد معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان، شقایق حق‌جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس و رضا محمودی لموکی معاون حقوقی و امور مجلس معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برگزار شد.
این نشست که با حضور 15 نفر از بانوان مدیر و اثرگذار در شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد، در امتداد بازدید روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری از نمایشگاهی از شرکت‌های دانش‌بنیان برگزیده با مدیریت عامل بانوان که در حاشیه نخستین رویداد دانش‌بنیان «زنان متخصص» برپا شده بود، برگزار شد.
در نخستین رویداد زنان متخصص، علاوه بر معرفی و ارتقای توانمندی بانوان در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، زمینه برای برگزاری کارگاه‌های تخصصی، نشست‌های بیان تجربه و معرفی زنان توانمند را فراهم کرده بود. بر همین اساس و از میان بانوان برگزیده رویداد، تعدادی از بانوان در این نشست حضور یافتند.
در این نشست مدیران و فعالان زن در حوزه‌های گوناگون فناوری همچون پلیمر، زیست فناوری، برق و الکترونیک، مخابرات و سیستم‌های خودکار، صنایع نرم و فرهنگی، دارو و فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه‌ای و سایر حوزه‌های فناورانه، به بیان دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و دستاوردهایشان پرداختند.
در این نشست رضا اسدی فرد معاون توسعه شرکت های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از مبنا قرار گرفتن میزان اثرگذاری، پیشرفت و ارزش‌آفرینی شرکت‌ها به عنوان مبنای ساختار تحولی ارزیابی دانش‌بنیان‌ها خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا یک بازنگری در دسته‌بندی‌ها و حمایت های این حوزه داشته باشیم.
وی افزود: پیش از این به پیچیدگی فناوری شرکت های دانش بنیان تمرکز داشتیم، اما در حال حاضر درصدد هستیم شاخص‌های دیگری را نیز در زمینه مطلوبیت‌های ملی به شاخص‌ها اضافه کنیم.
اسدی فرد با اشاره به این‌که پس از یک دهه حرکت در مسیر حمایت و کمک به توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان در کشور، اکنون این زیست‌بوم به یک رشد قابل توجه رسیده است، ادامه داد: موضوع دانش بنیان حدود یک دهه است که در کشور مطرح شده و رویکرد ما در این باره، ایجاد یک فضای حمایتی از شرکت‌ها بر مبنای عملکرد و دستاورد این شرکت‌ها است.
وی با تاکید بر این‌که جامعه از فناوری‌های دانش‌بنیان انتظار تولید ثروت، ایجاد اشتغال و توجه به مسائل ملی دارد، افزود: ما قصد داریم از همین طریق به سبد متوازنی از شاخص‌ها برسیم.
معاون توسعه شرکت های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر تعهد برای رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: رشد صادرات، میزان سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه و توسعه نیروی انسانی در شرکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
اسدی فرد ادامه داد: بر همین اساس یک تغییر بزرگ در تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان و دسته‌بندی‌های آنان و حمایتهای آنها به وجود آمده است.
وی با بیان این‌که در زمینه علوم انسانی و بروندادهای شرکت‌های این حوزه نیاز است با متر و معیار دیگری بسنجیم ادامه داد: سیستم فعلی ما بر اساس فناوری‌های سخت پایه‌گذاری شده و باید روش سنجش متفاوتی برای صنایع خلاق و علوم انسانی ایجاد شود.
معاون توسعه شرکت های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اشاره به مدل جدید ارزشیابی شرکت های دانش بنیان گفت: سعی داریم بدون دست بردن به فرایندهای پیچیده شرکت‌ها به ارزیابی آنان بپردازیم و از روی خروجی‌های بیرونی قضاوت کنیم. رویکرد جدید ما حرکت از کمیت به سوی کیفی‌سازی معیارهاست.
در ادامه این نشست بانوان فعال زیست بوم فناوری و نوآوری کشور درباره دغدغه‌های شرکت های دانش بنیان، از جمله جذب پسادکتری، امریه‌های دانش بنیان، انواع معافیت‌ها و تسهیلات در نظر گرفته شده برای دانش بنیان‌ها و موانع پیش روی شرکت‌های حوزه علوم انسانی به بحث و گفت وگو پرداخته و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داده شد. امیدوارم براتون خبر   زنان متخصص خواستار تسهیل فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری شدند براتون مفید بوده باشه

 
2023-04-30 13:05:09