رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم دکتر پیمان صالحی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که با هدف بررسی راهکارهای […]

رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم دکتر پیمان صالحی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که با هدف بررسی راهکارهای تحقق شعار امسال و از سرگیری آموزش حضوری با حضور وزیر علوم برگزار شد، گفت: این میزان از رشد علمی بسیار امیدآفرین است ولی باید حمایت‌های لازم از دانشگاه‌ها صورت گیرد تا این رشد با سرعت ادامه یابد و جمهوری اسلامی ایران جایگاه خود را از لحاظ علم و فناوری بهبود ببخشد.
صالحی با اشاره به افزایش تخصیص اعتبارات دانشگاه‌ها که در انتهای سال ۱۴۰۰ صورت گرفت، گفت: با استفاده از این اعتبار بسیاری از معوقات حوزه پژوهش و فناوری مانند جایزه مقالات علمی و قراردادهای پژوهشی و گرنت‌هایی که به تاخیر افتاده بود پرداخت شد و سهم انجمن‌ها و قطب‌های علمی نیز به زودی پرداخت می شود.
پرداخت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها به دانشگاه ها
وی افزود: در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ موفق شدیم مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها به دانشگاه ها پرداخت کنیم که این مبلغ به تناسب ظرفیت و امکانات دانشگاه‌های مختلف این دانشگاه توزیع شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: دانشگاه‌ها برای استفاده از این اعتبار و تجهیز آزمایشگاه‌ها می توانند از امکاناتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق نمایشگاه دائمی ایران ساخت در اختیار دانشگاه قرار می دهد استفاده کنند و از تسهیلات مالی که معاونت علمی به دانشگاه‌ها برای خرید می‌دهد بهره مند شوند.
دبیرکل شورای عالی عتف افزود: از محل بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی که هر سه ماه یکبار در اختیار شورای عالی عتف گذاشته می‌شود مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان به صورت بلاتکلیف مانده بود که در آخرین روزهای اسفند ۱۴۰۰ به دانشگاه‌ها تخصیص یافت و دانشگاه‌ها باید به سرعت قراردادهای پژوهشی مورد نظر را با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مالک بودجه پژوهشی منعقد کنند.
اعطای پایه‌های تشویقی برای اعضای هیئت علمی فعال در زمینه پژوهش
صالحی گفت: برای رشد علمی، برنامه‌های مختلفی در این معاونت پیش‌بینی شده است که اعطای پایه‌های تشویقی برای اعضای هیئت علمی فعال در زمینه پژوهش های اثرگذار و پژوهش‌های بین‌المللی و سردبیران نشریات علمی پژوهشی که نشریه خودرا وارد نمایه بین المللی کنند؛ از جمله این اقدامات است و به زودی طرح های دیگری نیز اعلام خواهد شد. امیدوارم براتون خبر   رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری براتون مفید بوده باشه

 
2022-03-30 11:23:37