راه اندازی اندیشکده آفرینش‌های علمی برای تحول در علوم بنیادین به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  راه اندازی اندیشکده آفرینش‌های علمی برای تحول در علوم بنیادین  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، مراسم تقدیر از برگزیدگان سرآمد علمی کشور با حضور روح‌اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و […]

راه اندازی اندیشکده آفرینش‌های علمی برای تحول در علوم بنیادین

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  راه اندازی اندیشکده آفرینش‌های علمی برای تحول در علوم بنیادین  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، مراسم تقدیر از برگزیدگان سرآمد علمی کشور با حضور روح‌اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، سیدسلمان سید افقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، فرشاد سلیمانی معاون توسعه بنیاد، یاسین کیخا سرپرست معاونت سرآمدان بنیاد و رسول محمدقلی دستیار ویژه رئیس بنیاد در امور مستعدان و آینده‌سازان و جمعی دیگر از سرآمدان علمی کشور برگزار شد.
در ابتدای این برنامه، سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مسیر علم بی‌انتهاست، گفت: همانطور که ذات حق بی‌انتهاست، آیات او نیز بی‌انتهاست؛ پس باید در مسیر جهاد علمی به طور مستمر حرکت کرد.
وی افزود: بنیاد ملی نخبگان پیرو فرمایش مقام معظم رهبری وظیفه دارد تراز نخبگی نخبگان را حفظ کند. از منظر رهبری، این تراز نخبگی برای اساتید برتر و سرآمد، کشف نایافته‌ها و علوم جدید است که این رسالت بیش از هر کسی بر عهده نخبگان است.
سید افقهی ادامه داد: بنیاد برای تحقق این هدف، اندیشکده آفرینش‌های علمی را ایجاد خواهد کرد تا بهترین استعدادهای تحصیلی کشور که در المپیادهای علمی و کنکور سراسری شناسایی می‌شوند، در فضای تفکر و تدبر بنیادین با حضور اساتید و صاحب‌نظران قرار بگیرند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه امروز کشور نیاز به توجه به رشته‌های بنیادین از علوم پایه گرفته تا فلسفه، حکمت و الهیات دارد، اظهار داشت: امام رحمت‌الله در نامه معروف به فرمانروایان وقت شوروی نوشتند شما تیزهوشان خود را بفرستید تا مطالب امثال ملاصدرا و بوعلی سینا و شیخ اشراق را مطالعه کنند. این نشان می‌دهد ایران ظرفیت غنی تاریخی دارد و دانشمندان به نامی در تاریخ ایران حضور داشتند.
وی اضافه کرد: امروز نیز لازم است با کمک دانشمندان بزرگ و نگاه بین‌رشته‌ای و تمرکز بر علوم پایه و بنیادین، هم استعدادها به سمت صحیح هدایت شوند و هم هم‌افزایی و کرسی‌های آزاداندیشی در بستر دانشگاه شکل بگیرد. این کار یک فصل جدید در حرکت به سمت قله‌های علمی است که به فرموده حضرت آقا نزدیک هستند و جای خستگی نیست.
سید افقهی تصریح کرد: فضای نخبگی کشور باید از رکود چند ساله خارج شود و دوباره به پویایی برسد امشب را طلیعه‌ای و سرآغازی برای شروع فصلی نو در فضای نخبگانی کشور بدانید. برنامه های بنیاد ملی نخبگان تلاش خواهد کرد تا عقب ماندگی‌ها را جبران کند و برای تحقق اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران گام‌ بردارد. امیدوارم براتون خبر   راه اندازی اندیشکده آفرینش‌های علمی برای تحول در علوم بنیادین براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-05 16:32:38