راه اصلی نگهداشت نخبگان؛ نقش آفرینی در چرخه پیشرفت به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  راه اصلی نگهداشت نخبگان؛ نقش آفرینی در چرخه پیشرفت  بابک نگاهداری در گفتگو باهاریکا خبر، با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره مهاجرت نخبگان گفت: ما امسال یک گزارش خیلی تفصیلی درباره مهاجرت نخبگان انجام دادیم و […]

راه اصلی نگهداشت نخبگان؛ نقش آفرینی در چرخه پیشرفت

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  راه اصلی نگهداشت نخبگان؛ نقش آفرینی در چرخه پیشرفت  بابک نگاهداری در گفتگو باهاریکا خبر، با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره مهاجرت نخبگان گفت: ما امسال یک گزارش خیلی تفصیلی درباره مهاجرت نخبگان انجام دادیم و در اختیار مدیران ارشد نظام‌های تصمیم گیر قرار دادیم. ما این گزارش را برای اینکه بتوانیم حرف‌ها را صریح و شفاف بگوییم، به صورت طبقه بندی منتشر کردیم.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: در این گزارش تحلیل جامعی را نسبت به وضعیت مهاجرت نخبگان ارائه دادیم و در انتها یک سری راهکارهایی ارائه شده است. اصل پیشنهادی که به آن رسیده بودیم، این بود که راه حل اصلی نگهداشت نخبگان این است که آن‌ها را در چرخه پیشرفت و خدمت کشور مدنظر قرار دهیم و تا زمانی که نتوانیم این نقش آفرینی را برای آن‌ها ایجاد کنیم، مدیریت مهاجرت سخت خواهد بود.
نگاهداری ضمن تاکید بر اینکه نظام حکمرانی باید در همه عرصه‌ها از جمله عرصه‌های تصمیم گیر و مدیریتی با حداکثر ظرفیت، فضا را برای حضور و مشارکت نخبگان فراهم کند، خاطرنشان کرد: به نظر بنده در حال حاضر وضعیت بالقوه با وضعیت بالفعل ما هنوز فاصله زیادی دارد و هنوز ظرفیت‌های زیادی داریم که بالفعل نشده و می‌تواند در اختیار نخبگان قرار بگیرد.
وی ادامه داد: یک‌نکته دیگر اینکه نقش‌ها و وظایف برعهده حکمرانی است که شرایط و فضای کسب و کار را با تنظیم گیری و قاعده گذاری و باز کردن فضا بتواند ساماندهی کند؛ از طرفی دیگر شرایط کلان اجتماعی و اقتصادی کشور بر تصمیم نخبگان سایه می‌اندازد و مشکلات معیشتی برای نخبگان و جوانان تحصیل‌کرده دانشگاهی و برخی مسائل اجتماعی ممکن است روی تصمیم نخبگان برای انتخاب کشور دیگر با شرایط اقتصادی بهتری تأثیرگذار باشد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه بخش دیگر علت مهاجرت به بحث فرهنگی برمی گردد، گفت: من احساس می‌کنم که ما در وهله اول باید انگیزه و تحرک شور آینده سازی ایران را برای جوانان کشور در محیط مدارس برای آینده و رؤیای ایران مقتدر فراهم کنیم.
نگاهداری در ادامه تصریح کرد: دومین مساله اینکه در تعلیم تربیت باید بر روی شعور مسئولیت اجتماعی جوانان کار شود تا جوانان بدانند در قبال تحصیلی که در کشور می‌کنند، نسبت به مردم و نیازهای کشور مسئولیت دارند. این برای یک فرد نخبه افتخار نیست که مردم را تنها بگذارد و با افتخار به کشور دیگر برود، مسئولیت پذیری نخبگان حکم می‌کند در شرایط سخت تحریمی و در شرایطی که دشمنان کشور را تحت فشار قرار داده اند، کنار مردم بمانند. واقعیت این است که کمک حال مردم و حلال مشکلات آن‌ها جز نخبگان، متخصصان و کارآفرینان چه کسانی است.
وی ضمن تاکید بر اینکه نخبگان و متخصصان باید شرف میهن دوستی داشته باشند، گفت: بنده معتقدم برای رفتن ۱۰ دلیل کم است ولی برای ماندن یک دلیل هم کافی است؛ وقتی جریان مهاجرت و شور مهاجرت به دانش آموزان دبیرستانی رسیده که هنوز با هیچیک از مسائل کشور آشنا نیستند، نشان می‌دهد تعلیم و تربیت ما نتوانسته حس میهن دوستی، مسئولیت پذیری اجتماعی و انگیزه ساختن آینده کشور را در جوانان ایجاد کند و نظام تربیت ما باید روی این موضوع کار کند. امیدوارم براتون خبر   راه اصلی نگهداشت نخبگان؛ نقش آفرینی در چرخه پیشرفت براتون مفید بوده باشه

 
2023-11-10 12:05:50