دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، آئین معارفه قائم مقام جدید بنیاد ملی نخبگان، امروز اول مرداد ماه با […]

دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، آئین معارفه قائم مقام جدید بنیاد ملی نخبگان، امروز اول مرداد ماه با حضور دکتر روح الله فیروزآبادی، رئیس بنیاد ملی نخبگان و جمعی از نخبگان در محل این بنیاد برگزار شد و سید سلمان سید افقهی به عنوان قائم مقام جدید معرفی شد.
دکتر دهقانی فیروزآبادی در ابتدای سخنان خود از همه مدیران و معاونان و کسانی در بنیاد ملی نخبگان از بدو تأسیس و طرح ریزی حضور داشتند، به ویژه ناصر باقری مقدم، قائم مقام پیشین بنیاد تشکر کرد.
وی با تاکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان با تدبیر و خواست مقام معظم رهبری برای استفاده و تکریم از نخبگان تشکیل شد، گفت: بزرگترین مأموریت بنیاد ملی نخبگان، شبکه سازی نخبگان برای تأثیرگذاری و دوم استفاده از نظرات نخبگان برای حکمرانی بهتر است و این دو مأموریت به شکل واضحی در اساسنامه بنیاد ملی نخبگان آورده شده است.
بنیاد نخبگان نباید به ارائه خدمات رفاهی به نخبگان محدود شود
رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: بنیاد ملی نخبگان نباید صرفاً به خدمت دهی به نخبگان اعم از رتق و فتق امور رفاهی آنها محدود و منحصر شود و چنین تلقی و برداشتی از رسالت بنیاد نخبگان در هیچ جای دنیا موضوعیت ندارد.
به باور او بنیاد ملی نخبگان، یک نهاد میانجی است و مهم‌ترین رسالت آن را هم ناظر به همین ساحت میانجی گری دانست که طی آن بتواند جامعه وسیع نخبگان را به بدنه حکمرانی وصل کند.
دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می‌کند
وی در ادامه از دو آفتی که امروز بنیاد ملی نخبگان را تهدید می‌کند، سخن گفت و آفت اول را همان نگاه تقلیل گرایانه به رسالت بنیاد ملی نخبگان برشمرد که طی آن بنیاد به یک نهاد خدمت رسان صنفی فروکاسته می‌شود؛ این در حالی است که بنیاد باید نهادی برآمده از نخبگان برای منتقل کردن نظرات متعالی آنان به بدنه حاکمیت باشد.
فیروزآبادی آفت دوم را جدایی نخبه از جامعه دانست و گفت: خودآگاه یا ناخودآگاه جامعه نخبگان از مردم جدا شده اند و این امر علیرغم اینکه نخبگان را از حمایت مردمی محروم می‌کند، اثرگذاری نخبه در جامعه را که اصلی ترین مسئولیت و رسالت او است، به چالش می‌کشد.
به باور او نیاز امروز ما بازگشت به رسالت اصلی بنیاد ملی نخبگان است تا طی آن با شبکه سازی نخبگان بتوانیم بیشترین هم افزایی و بهره را از آنها داشته باشیم.
وی همچنین تاکید کرد که بنیاد باید به وسیله خود نخبگان اداره شود و امور نخبگان را به خود آنها بسپاریم و این مهم را نقطه تحول بنیاد ملی نخبگان دانست.
فیروز آبادی در پایان به سوابق کاری و علمی دکتر سید سلمان سیدافقهی اشاره کرد و او را از نخبگان در میدان نامید که در حوزه برنامه ریزی برای نخبگان کارهای ارزشمندی را در کارنامه خود دارد و برای او آرزوی توفیق کرد.
سید افقهی: شرط تحقق کارآمدی، توانایی افراد در حل مسائل کشور است
دکتر سلمان سید افقهی، قائم مقام جدید بنیاد ملی نخبگان هم، سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را مانیفیست انقلاب اسلامی دانست و با استناد به آرا مقام معظم رهبری، «فکر»، «علم»، «زندگی» و «معنویت» را چهار عرصه مهم در این سند برشمرد.
به زعم او بین «علم» و «فکر» تفاوت جدی وجود دارد و علیرغم اینکه در کشور ما عالم کم نیست اما در زمینه تولید فکر و متفکر آن چنان که باید وضعیت رضایت بخشی نداریم و در این زمینه گفت: «ضعف در تولید متفکر ریشه‌های تاریخی دارد و چرایی آن را می‌توان در اقدامات تقی زاده‌ها و میز را ملکم خان‌ها رد گیری کرد».
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: تولید فکر پروسه‌ای مستمر است و از کودکی و در خلال تربیت باید در افراد جامعه نهادینه شود و در واقع از رهگذر تربیت است که می‌توان به فعلیت در آمدن آن امید بست.
سید افقهی، مساله اصلی کشور را کارآمدی دانست و شرط تحقق کارآمدی را توانایی افراد در حل مسائل کشور و تشخیص راه از بیراهه قلمداد کرد.
وی همچنین تاکید کرد که در سطح راهبردی نیاز به قله سازی و عزت آفرینی داریم که طی آن جوانان به ایران و ایرانی بودن خود افتخار کنند و یکی از دلایل مهاجرت نخبگان را هم اتفاقاً همین فقدان ذهنیت مثبت دانست.
نباید از فاصله و شکاف بین علوم پایه و علوم انسانی غافل شویم
به باور او در سطح برنامه و تاکتیک، باید یک پیوستگی معنادار بین طرح‌ها ایجاد کنیم و نیاز است که این طرح‌ها به یک نظام معنادار، هدفمند و کل منسجم بدل شوند و تاکید کرد: برای تحقق یک نظام معنادار و هدفمند، باید رجوعی به منابع معرفتی خودمان داشته باشیم؛ مضاف بر اینکه نباید از فاصله و شکاف بین علوم پایه و علوم انسانی اعم از جامعه شناسی و فلسفه غافل شویم چرا که پیوند این دو عرصه می‌تواند ما را در مسیر تحقق این نظام معنادار یاری کند. امیدوارم براتون خبر   دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-23 17:33:39