دستورالعمل حمایت از فعالیت پژوهشگران و فناوران سلامت ابلاغ شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دستورالعمل حمایت از فعالیت پژوهشگران و فناوران سلامت ابلاغ شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: طیف وسیعی از حمایت‌های […]

دستورالعمل حمایت از فعالیت پژوهشگران و فناوران سلامت ابلاغ شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دستورالعمل حمایت از فعالیت پژوهشگران و فناوران سلامت ابلاغ شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: طیف وسیعی از حمایت‌های متنوع از مقالات و کتب منتشر شده در پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی و داخلی و همینطور محصولات و خدمات دانش‌بنیان و فناورانه پیش‌بینی شده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این دستورالعمل به منظور نظام‌مند کردن روش‌های حمایتی از پژوهشگران در قالب یک دستورالعمل جامع به تصویب رسیده و ابلاغ شده است. این دستورالعمل در دو بخش دستورالعمل حمایت از مقالات و کتب منتشر شده و همینطور محصولات و خدمات دانش بنیان و فناورانه به تصویب رسیده است.
پناهی در ابتدا به میزان حق التحقیق مقالات اشاره کرد و اظهار داشت: مبلغ حمایتی و پژوهانه مقالات چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی ایندکس شده در WEB OF SCIENCE،PUBMED و Scopus برای مقالات اصیل پژوهشی، مروری، مروری نظام مند و متاآنالیز، مبلغ پانزده میلیون ریال در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.
وی افزود: ضمن اینکه به ازای هر واحد ضریب تاثیر Impact factor مبلغ ۱۰ درصد به حق التحقیق پایه اضافه می شود. علاوه بر آن در خصوص انتشار مقاله در مجلات ۱ درصد حیطه تخصصی بر اساس رتبه بندی SNIP ۲۰ درصد و انتشار مقاله در مجلات ۵ درصد حیطه تخصصی ۱۵ درصد به مبلغ پایه اضافه می شود.
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: حق التحقیق مقالات منتشر شده در مجلات بین المللی، طبق آیین‌نامه به مقالاتی تعلق می‌گیرد که مجله جزو چارک های Q۱ و Q۲ در سال انتشار مقاله بر اساس رتبه بندی CiteScore باشد.
پناهی از شرایط تشویقی از مجلات داخلی نمایه شده در نمایه نامه‌های معتبر بین‌المللی خبر داد و عنوان کرد: مجلات داخلی که حداقل در یکی از پایگاه‌های WEB OF SCIENCE،PUBMED وScopus نمایه شده باشند ۱۰ درصد به پایه پژوهانه آنها اضافه می شود.
وی در ادامه به حمایت از نشریات داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: به مقالات چاپ شده در مجلات داخلی علمی-پژوهشی نمایه نشده در نمایه نامه‌های WEB OF SCIENCE،PUBMED ،Scopus مبلغ ۷ میلیون و ۵۰۰ ریال تعلق می‌گیرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در زمینه حق التحقیق مقالات پرنویسنده اعلام کرد: مقالات پرنویسنده که بیش از ۱۰۰ نویسنده دارند مانند مقالات حاصل از GBD یا موارد مشابه حمایت پژوهانه تنها به نویسنده مسئول یا اول واجد شرایط پرداخت می‌شود.
وی درباره بخش دوم حمایت‌ها در خصوص انواع ثبت اختراع در کشورهای مختلف اظهار داشت: هر ثبت اختراع حاصل از طرح در دفاتر ثبت اختراعات ملی و دفتر ثبت اختراعات ژاپن JPO، دفتر اختراعات روسیه و PCT حمایتی معادل 15 میلیون ریال را شامل می شود. این در شرایطی است که ثبت اختراع حاصل از طرح در دفاتر ثبت اختراع آمریکا USPTO و اروپا EPO معادل دو برابر این عدد خواهد بود.
پناهی به پژوهانه‌های ساخت نمونه اولیه اشاره کرد و گفت: ساخت نمونه اولیه از محصول یا خدمات فناورانه منتج از پایانه‌نامه یا طرح‌های فناورانه معادل یک و نیم برابر پایه حمایتی است. محصول منتج از طرح که مجوز تولید آن از سازمان غذا و دارو یا اداره کل تجهیزات پزشکی کسب شده باشد دو برابر و محصول منتج از طرح که تبدیل به محصول تجاری شده باشد سه برابر از حق التحقیق پایه یعنی معادل ۴۵ میلیون ریالی مورد حمایت قرار می‌گیرد.
وی عنوان کرد: تاسیس شرکت دانش بنیان، شرکت و واحد فناور مبتنی بر محصول یا خدمات فناورانه که از طرح تحقیقاتی به دست آمده باشد و مستقر در مرکز رشد، نوآوری و پارک های علم و فناوری باشند حمایت دریافت می کنند. همین مبلغ در انتظار شرکت‌هایی است که موفق به دریافت مجوز دانش‌بنیان برای محصول فناورانه تولید شده در دانشگاه علوم پزشکی شوند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: هر پژوهشگر و فناوری بتواند دانش فنی محصول فناورانه منتج از طرح تحقیقاتی در داخل و خارج کشور را به فروش برساند و مستندات تراکنش مالی را هم ضمیمه ادعای خود قرار دهد نیز مشمول حمایت ۳۰ میلیون ریالی قرار خواهد گرفت. امیدوارم براتون خبر   دستورالعمل حمایت از فعالیت پژوهشگران و فناوران سلامت ابلاغ شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-05-13 07:09:36