درخواست از وزیر کشور برای عضویت رؤسای بنیادها در شورای استان‌ها به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  درخواست از وزیر کشور برای عضویت رؤسای بنیادها در شورای استان‌ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان سید سلمان سید افقهی در نخستین همایش ملی گفتگوی نخبگان با شعار «خیزش علمی برای […]

درخواست از وزیر کشور برای عضویت رؤسای بنیادها در شورای استان‌ها

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  درخواست از وزیر کشور برای عضویت رؤسای بنیادها در شورای استان‌ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان سید سلمان سید افقهی در نخستین همایش ملی گفتگوی نخبگان با شعار «خیزش علمی برای حل مسائل کشور» گفت: رویکردهای دور جدید بنیاد بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و انتظارات ایشان از دولت است.
وی ادامه داد: سندی در حوزه نخبگان با عنوان «سند راهبردی امور نخبگان» را داریم که این سند در سال ۹۱ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و برای اجرا، ابلاغ شد و در سال ۹۸ حضرت آقا فرمودند که بخش عمده‌ای از مشکلاتی که ما در حوزه علم و فناوری و پیشرفت کشور داریم، به واسطه عمل نشدن به این سند است.
وی اظهار کرد: ایشان به طور خاص به این سند اشاره و مطالبه کردند که این سند اجرایی شود. خلاصه تاکیدات این سند این است که بنیاد ملی نخبگان نهادی تنظیم‌گر و تسهیل‌گر و نظارت کننده در کلیه دستگاه‌های اجرایی برای به‌کارگیری نخبگان به منظور اثربخشی آنها در حل مسائل کشور است.
سید افقهی ادامه داد: مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان تاکید داشتند که از فرصت کنونی باید استفاده شود و از نظر ایشان استفاده از این فرصت به معنای همراهی کردن دولت و به کارگیری مدیران جوان در بدنه دولت و جامعه نخبگانی است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطر نشان کرد: از این رو خیز جدیدی که ایشان تاکید دارند، باید اتفاق بیفتد که یکی از مصادیق و مظاهر آن ایجاد ارتباط با نخبگان، استانداران هستند که در استان‌های مختلف مسؤولیت دارند و کلیه موضوعات در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی و حوزه‌های اجتماعی، تحت نظارت و مدیریت آنها است.
وی استانداران را مهمترین رکن اثربخشی حضور نخبگان در جامعه دانست و افزود: از این رو در جلساتی که با وزارت کشور و هم اندیشی‌هایی که برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که در جمع صمیمی با حضور رؤسای بنیادهای استانی و استانداران این موضوع را طرح کنیم.
سید افقهی تاکید کرد: این جلسه صرفا مطالبه‌گری نیست، بلکه می‌خواهیم اعلام کنیم همان طور که دولت پای کار است، جامعه نخبگانی نیز پای کار است، ولی این امر شرطی دارد و این است که مسؤولان درها را برای حضور نخبگان باز بگذارند.
وی با اشاره به تاکیدات رئیس‌جمهور در زمینه حضور هیات‌های اندیشه ورز نخبگانی در کنار هر مسؤولی، گفت: این هیات‌ها می‌توانند در حوزه‌های مختلف به مسؤولان مشاوره دهند. این از تاکیدات رئیس‌جمهور است که حتی اگر نخبگان سخنان مخالف هم ارائه کنند، باید سخنان آنها شنیده شود.
سید افقهی اضافه کرد: در این زمینه مقام معظم رهبری تعبیری دارند که دهانی را که دلسوزانه نقد می‌کند، ولو نقد تند، باید بوسید؛ از این رو این یک وظیفه و یک تکلیف است و سخنان مقام معظم رهبری لازم‌الاجرا است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با طرح این سؤال که ظرفیت نخبگانی چگونه پای کار می‌آید، گفت: یکی از مصادیق آن هیات‌های اندیشه‌ورزی است که در تعامل با استانداران در جلساتی با یکدیگر بحث و تبادل آرا کنند. این هیات‌ها می‌توانند زمینه ورود نخبگان در دستگاه‌های مختلف باشند.
سید افقهی با بیان اینکه حضور نخبگان در دستگاه‌ها از اموری است که باید در سطح امور قرار گیرد، یادآور شد: شنیدن صدای نخبگان باعث ایجاد حس ارزش و اثربخشی در آنها می‌شود و این امر می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی اضافه کرد: عمده دغدغه نخبگان حتی آنهایی که از خارج به کشور بازمی‌گردند، حمایت مالی و بورس و فرصت مطالعاتی نیست، بلکه افزایش اثربخشی آنها در کشور است و در میدان عمل بتوانند اثرگذاری خود را نشان دهند.
سید افقهی خاطر نشان کرد: ما بر این باور هستیم که وزارت کشور به عنوان یکی از مهمترین ارکان اداره کشور می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند و با توجه به نزدیکی انتخابات می‌توان با برگزاری کرسی‌های نقد و نظر نخبگانی در استان‌های مختلف، نخبگان نظرات خود را در حوزه‌های انتخاباتی مطرح کنند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به گفته‌های مقام معظم رهبری در زمینه باز کردن فضا برای حضور همه سلایق، گفت: این امر یک مطالبه است که باید عملی شود و بخشی از عملیاتی شدن این مطالبه، ایجاد ارتباط با نخبگان و استفاده از ظرفیت آنها و اندیشه‌ورزی و شنیده شدن صحبت‌های آنها است؛ از این رو بحث اندیشه‌ورزی را به عنوان یکی از موضوعات، محور عمل این همایش قرار داده‌ایم.
وی اظهار کرد: از این رو درخواست ما از وزیر کشور و استانداری‌ها این است که رؤسای بنیادهای استانی، عضو شورای برنامه‌ریزی استان‌ها باشند. در برخی از استان‌ها همراهی‌های خوبی از سوی استانداران داریم، ولی در برخی از استان‌ها این همراهی کمتر است و تقاضا داریم به صورت رسمی ابلاغ شود که یکی از اعضای شورای استان‌ها، از نمایندگان جامعه نخبگانی باشد تا نظرات و نکات جامعه نخبگان را منتقل کنند و ما نیز از همه ظرفیت‌ها در میدان آوردن همه ظرفیت نخبگان استفاده کنیم.
سیدافقهی دانشگاه‌ها را از جمله هیات‌های نخبگانی دانست که باید پا به میدان عمل بگذارند و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند اگر دانشگاه‌ها خودشان به میدان می‌آمدند، بنیاد ملی نخبگان را تشکیل نمی‌دادیم؛ از این رو بنیاد در جایی ایستاده است که وظیفه دارد ظرفیت‌های نخبگانی کشور را پای حل مسائل کشور بیاورد.
وی ادامه داد: گام بعدی این است حضور نخبگان را که در مسائل جدی‌تر چون حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، آسیب‌های مختلف اجتماعی و مسائل خاص هر استان که نیاز به آمایش دارد بیشتر کنیم و افزایش بهره‌وری دانشگاه‌ها را تسهیل کنیم. افزایش بهره‌وری دانشگاه‌ها به معنی مشارکت دادن نخبگان در حل مسائل کشور است و این مشارکت دادن در قالب همکاری نخبگان با نهاد استانداری‌ها متبلور می‌شود. امیدوارم براتون خبر   درخواست از وزیر کشور برای عضویت رؤسای بنیادها در شورای استان‌ها براتون مفید بوده باشه

 
2024-01-08 18:46:50