دانشگاه‌ها تولید دانش‌بنیان را آغاز کنند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دانشگاه‌ها تولید دانش‌بنیان را آغاز کنند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری از ساختمان رویش پارک علم و فناوری تربیت مدرس و دستاوردهای ایران‌ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق […]

دانشگاه‌ها تولید دانش‌بنیان را آغاز کنند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دانشگاه‌ها تولید دانش‌بنیان را آغاز کنند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری از ساختمان رویش پارک علم و فناوری تربیت مدرس و دستاوردهای ایران‌ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق آن رونمایی کرد.
ستاری در این مراسم با اشاره به رویکرد تحول آفرین و تازه‌ای که در پژوهش و دانشگاه ایجاد شده است، گفت: باید جهت گیری تازه ای را در حوزه پژوهش آغاز کنیم و روندی که مبنی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است را توسعه دهیم.
وی گفت: پارک های علم و فناوری بستری مناسبی برای توسعه سرمایه گذاری در پژوهش هستند. شرکت های دانش بنیان با ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه، ایجاد آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های تمیز و بخش های تولیدی در این پارک‌های علم و فناوری، زمینه ساز ارتباط میان صنعت و دانشگاه می‌شوند. مهم این است که بستر لازم برای فعالیت این مجموعه ها و فضای لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این که دانشگاه می تواند از ارزش افزوده و سهام شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری منتفع شود، بیان کرد: این ارزش افزوده از طریق فروش پتنت، مشارکت در تولید محصولات دانش بنیان و توسعه شرکت های دانش‌بنیان و خلاق محقق می‌شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، قانون جهش تولید دانش بنیان را آینده ساز و توسعه دهنده زیست بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: این قانون تسهیلات و اختیارات ویژه‌ای را در اختیار پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها قرار داده است تا از این طریق، درآمد دانشگاه‌ها از مسیر پژوهش و فناوری افزایش پیدا کند.
وی افزود: کلید اصلی تحول در همین بحث نهفته است و اگر می خواهیم دانشگاهی داشته باشیم که در متن جامعه نقش آفرینی کند و نیازی از نیارهای جامعه را برطرف سازد، باید در مسیر تولید محصول ایران‌ساخت به کمک زیرساخت هایی که سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش را تسهیل می کند، گام برداریم. خوشبختانه این حرکت در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، آغاز شده و دانشگاه فرصتی ایجاد کرده است تا ایده های نوآورانه، به محصولات حاصل از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق تبدیل شود.
در این مراسم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری، علی خیر الدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس و حسین نادری منش رئیس پارک علم و فناوری تربیت مدرس، از محصولات ایران‌ساخت تولید شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق مستقر در پارک علم و فناوری تربیت مدرس حضور داشتند. امیدوارم براتون خبر   دانشگاه‌ها تولید دانش‌بنیان را آغاز کنند براتون مفید بوده باشه

 
2022-07-03 17:05:09