دانشگاه‌های علوم پزشکی تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دانشگاه‌های علوم پزشکی تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند  به گزارش خبرنگار هاریکا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم نشست هم اندیشی و تقدیر از پژوهشگران علوم پزشکی کشور در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: […]

دانشگاه‌های علوم پزشکی تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  دانشگاه‌های علوم پزشکی تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند  به گزارش خبرنگار هاریکا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم نشست هم اندیشی و تقدیر از پژوهشگران علوم پزشکی کشور در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در دنیا شاهد یک ظلم بی حد و اندازه دربرابر مردم غزه هستیم و هیچ کدام از سازمان های بین المللی در این زمینه کارآیی نداشته اند. متاسفانه این سازمان ها مرگ هزاران نفر را فقط مشاهده می کنند. این نشان می دهد که نظم موجود در جهان کارآیی ندارد و این نسل کشی با هیچ یک از اصول انسانی جور در نمی آید.
وزیر بهداشت با اشاره به پیشرفت های حوزه سلامت پس از انقلاب اسلامی و ارتقای شاخص های اصلی حوزه سلامت از جمله افزایش سن امید به زندگی، بهتر شدن وضعیت کشور در شاخص هایی مانند مرگ و میر نوزادان، مرگ و میر مادران باردار، مرگ و میر کودکان و همچنین کنترل خدمات بهداشتی، افزایش دسترسی به خدمات پیشرفته، گفت: هدف ما ایجاد نظام پیشرفته سلامت است.
وی با اشاره به تهدیدات سلامت و وظیفه پژوهش در مقابله با این تهدیدات گفت: باید خودکفایی را جدی بگیریم زیرا تاریخ نشان داده ما همیشه در معرض تهدید هستیم.
عین اللهی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی باید به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم حرکت کنند. از میان بیش از ۲۱ هزار عضو هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ نفر دارای اچ ایندکس بالای ۱۵ هستند که نشان از توجه به پژوهش در میان اساتید علوم پزشکی است.
وی با بیان اینکه پژوهش باید واقعی و عالمانه باشد، گفت: باید برای هر امری دنبال یافته های علمی باشیم و دانشگاه ها زیرساخت های پژوهشی خود را تقویت کنند. در زمانه انفجار اطلاعات، استفاده درست از دیتا و داده های اطلاعاتی در پژوهش ها بسیار مهم است. ضمن اینکه منابعی که در اختیار اساتید و دانشجویان قرار می گیرد باید به روز باشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پژوهشگر باید بتواند ایده پردازی کند و در این مسیر هم باید بانک ایده ایجاد شود تا از آن استفاده کرد. با برخی پژوهش ها مواجه هستیم که مستندات علمی خوبی ندارند. هر دارو و هر روش جدید و هر دستگاه جدیدی که وارد علوم پزشکی می شود منوط به مستندات معتبر علمی است. پژوهش ها نباید تحت الشعاع شرکت های دارویی قرار گیرند.
وی با اشاره به اهمیت خلاقیت و نوآوری به عنوان یکی از شاخص های ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: پژوهش های ما باید مبتنی بر نیاز جامعه باشد و مشکلات جامعه خودمان را حل کند. شاید نیازی نباشد که درباره یک بیماری خاص با درگیری یکی دو نفر در دنیا که در کشور ما نیز مشاهده نشده، تحقیقی صورت گیرد. مراکز تحقیقاتی هم باید در همین راستا عمل کنند.
عین اللهی با تاکید بر این نکته که نیاز به یک جهش علمی در مراکز تحقیقاتی داریم، گفت: برای جهش علمی به میانبر نیاز داریم وگرنه فاصله یک قرنی با دنیای غرب در حوزه علوم مختلف از میان نمی رود. برای این میانبر نیاز به همگرایی، همتا پروری و هم افزایی مراکز تحقیقاتی داریم.
وی خاطرنشان کرد: منابع و سرمایه ها به جای طلا و مسکن می تواند به سمت دانش بنیان ها جذب شود و باید برای این کار برنامه ریزی کنیم. بهره وری در تحقیق و پژوهش به عنوان یکی از شاخص های مهم در این عرصه است که دانشگاه ها باید به آن توجه کنند.
وزیر بهداشت گفت: ماموریت گرایی دانشگاه های علوم پزشکی یکی از کارهای خوب معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است. این ماموریت ها بر اساس آمایش منطقه ای تعریف شده است. همچنین حمایت ویژه از فناوران برتر و کوتاه شدن فرآیندها و تسریع در صدور مجوزها با همکاری سازمان غذا و دارو نیز از دیگر فعالیت های مهم این حوزه است.
وی یادآور شد: سازمان غذا و دارو می تواند به دانشگاه های علوم پزشکی مادر که توانایی اجرای بسیاری از کارها را دارند تفویض اختیار کند.
عین اللهی با تاکید بر لزوم شبکه سازی تحقیقات، اظهار داشت: به نقشه جامع علمی تحقیقات نیاز داریم تا با توجه به استعدادهایی که در کشور داریم در موضوعات مختلف کار کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵ پارک فناوری سلامت و ۱۱ مرکز نوآوری سلامت در دانشگاه های علوم پزشکی داریم که تاکید ویژه وزارت بهداشت این است که مراکز تحقیقاتی در پژوهشکده ها و پژوهشگاه ها تجمیع شوند. اینکه هر گروهی یک مرکز تحقیقاتی و یک آزمایشگاه دارد با اقتصاد مقاومتی کشور همخوانی ندارد.
وزیر بهداشت از روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواست تا تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند و تاکید کرد: تحقیقات باید پاسخگو، موثر و در راستای اولویت های نظام سلامت باشد.
وی با انتقاد از کم تحرکی برخی از دانشگاه ها گفت: این یک فاجعه است که یک دانشکده داروسازی با قدمت بیش از ۵۰ سال در یک استان، حتی یک مورد دارو هم تولید نکرده است. ما باید بتوانیم امکانات بالقوه را بالفعل کنیم. پژوهش و تولید باید در دانشگاه های علوم پزشکی فعال شوند تا حدی که نیازهای یک بیمارستان می تواند در همان محل تامین شود.
عین اللهی با تاکید بر اهمیت تجاری سازی ایده ها در حوزه فناوری سلامت گفت: از ۵ هزار و ۸۰ مورد محصول سلامت محور ۱۳۰۳ مورد وارد بیمارستان ها شده اند. در حوزه سلامت هم باید تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری جدی گرفته شود.
وی با اشاره به مصوبات اخیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این شورا معافیت های مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان که تازه کار خود را شروع کرده اند در نظر گرفته شد. امیدوارم براتون خبر   دانشگاه‌های علوم پزشکی تهدیدات سلامت منطقه خود را شناسایی کنند براتون مفید بوده باشه

 
2023-12-31 14:46:40