خالی ماندن ظرفیت رشته‌های جراحی قلب و عروق نگران کننده است به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، محمد رئیس زاده، در کنگره مشترک قلب و عروق ایران که در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، حلقه مفقوده پزشکی کشور را درک درست فضای حوزه سلامت از سوی سیاست‌گذاران […]

خالی ماندن ظرفیت رشته‌های جراحی قلب و عروق نگران کننده است

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، محمد رئیس زاده، در کنگره مشترک قلب و عروق ایران که در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، حلقه مفقوده پزشکی کشور را درک درست فضای حوزه سلامت از سوی سیاست‌گذاران و متولیان نهادهای مختلف خواند و اظهار داشت: این مسئله بر احوال و امور نظام سلامت کشور سایه افکنده است به طوری که دستاوردهای ارزشمند و کم نظیر پزشکی کشور مورد کم لطفی بی سابقه‌ای قرار گرفته و زنگ خطر را برای سیاست گذاران و متولیان این حوزه و نیز سلامتی جامعه به صدا در آورده است.
وی گفت: به رغم آنکه حوزه سلامت کشور در نیم قرن اخیر به لحاظ شاخص‌های ارائه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و پیچیده‌ترین روش‌های تشخیصی‌، درمانی و جراحی در رده کشورهای تراز اول دنیا قرار دارد اما نادیده گرفته می‌شود و دلسوزان، بنیان‌گذاران، پیشکسوتان و دانشمندان این حوزه به بهانه تعارض منافع کنار گذاشته می‌شوند و صدای شأن شنیده نمی‌شود.
رئیس زاده با بیان اینکه خودکفایی و دستاوردهای عظیم، حیاتی و حیات بخش حوزه سلامت کشور قابل مقایسه با حوزه امنیت کشور است در ادامه نسبت به برخی هجمه‌ها و تخریب این حوزه گلایه کرد و گفت: عدم اجرای قوانین بالادستی از جمله اجرای سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی رهبری، عدم به روزرسانی قوانین قدیمی مثل طرح ضریب K، مداخلات غیر تخصصی خلاف قانون، وضعیت نیروی انسانی حوزه سلامت و زنجیره تربیت نیروی متخصص در نظام سلامت کشور را از هم گسسته است.
وی با بیان اینکه مهاجرت شغلی و جغرافیایی هشدارها را به صدا در آورده است، عنوان کرد: بی توجهی مفرط به اقتصاد سلامت و کاهش سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی، به ادامه خدمات در بخش دولتی و خصوصی آسیب‌های جدی وارد کرده است.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: به رغم وجود ۱۰۰ هزار پزشک عمومی در کشور، ظرفیت برخی رشته‌های تخصصی در حد زیر ۴۰ درصد پُر می‌شود. امسال در رشته مهم جراحی قلب و عروق حدود ۳۰ درصد ظرفیت تربیت نیروی جراح قلب در کشور پُر شد، در جراحی قلب اطفال اوضاع به مراتب نگران کننده تر است، در جراحی عروق تقریباً به عدد صفر نزدیک شده‌ایم، در رشته بیهوشی ۲۰ درصد، در رشته اطفال ۳۶ درصد، در طب اورژانس زیر ۵ درصد ظرفیت‌ها پر شده است.
رئیس زاده با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت‌های پزشکی عمومی ساده‌ترین، پر هزینه ترین و ناکارآمدترین روش برای جبران کمبود نیروهای تخصصی است، عنوان کرد: من تعجب می‌کنم چرا برخی‌ها نمی‌خواهند این مطالب را بشنوند و گوش کنند.
وی در ادامه ضمن قدردانی از تمامی متخصصین و جراحان قلب و عروق، متخصصین بیهوشی قلب، تکنسین‌های اتاق عمل و هوشبری که به ارائه خدمات ارزشمند به مردم می‌پردازند، مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر با بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان قاتل شماره یک مردم جهان و نیز بهبود کیفیت زندگی این بیماران را مأموریت اصلی متخصصان این حوزه خواند و گفت: ما امروز گردهم آمده ایم چرا که به قدرت علم، اهمیت تحقیقات و ضرورت همکاری بین بخشی اعتقاد راسخ داریم. امروز در عصر پیشرفت‌های بی سابقه پزشکی در عرصه کشفیات علوم پایه و دستاوردهای بالینی، حوادث قلبی و عروقی با کاهش سن بیماری‌ها همچنان یک چالش اساسی پیش روی بشریت است.
رئیس زاده، انسانی‌ترین و مقدس‌ترین رابطه بین انسان‌ها را رابطه طبیب و بیمار توصیف کرد و افزود: همین امروز که کنار هم آمارهای اپیدمیولوژی و روش‌های پیچیده تشخیص و درمان را مورد بحث قرارمی دهیم، یک زندگی، یک خانواده و یک جامعه تحت تأثیر این مباحث را واکاوی می‌کنیم. از این رو دستاورد و هنر ما فقط در مورد علم طبابت نیست بلکه روایت حقیقی داستان زندگی انسان‌هایی است که رنج و شادی شأن با هنر پزشکی و طبابت در هم تنیده شده است.
وی خطاب به جراحان و متخصصان حاضر در این کنگره گفت: بحث‌های علمی و ارزشمند شما در پنل ها و کارگاه‌ها ها، روایت زندگی پدری است که به مدد دستان پرتوان و شفابخش یک جراح قلب ما همچنان می‌تواند با نوه‌های خویش بازی کند، طلوع زیبای خورشید و غروب شگفت انگیز آن را بارها و بارها تجربه کند. داستان زندگی مادری است که به مدد درمان شما می‌تواند گرمابخش کانون پر هاریکا خانواده و انسجام بخش آن باشد یا قصه زندگی نوزادی است که در طی عمل پیچیده جراحی قلب اطفال نعمت بهره مندی از همه مواهب زندگی را خواهد داشت و روایت ساده آن دانشجوی سال پنجم پزشکی است که با عمل پیوند موفق قلب در کودکی، حیات بخش انسان‌های دیگر خواهد شد.
رئیس زاده در همین زمینه ادامه داد: همزمان با برگزاری این کنگره که مباحث علمی را به اشتراک خواهید گذاشت، اجازه دهید این داستان‌ها در خط مقدم ذهن شما بمانند تا بدانند و بدانیم که اینها دلیل اصلی تلاش شما برای برتری و گسترش مرزهای دانش و تلاش‌های بی وقفه ما علی رغم همه کم لطفی‌ها است.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، همکاری بین رشته‌ای را ضرورت خدشه ناپذیر تداوم پیشرفت‌های امروزی جامعه عزیز و عظیم قلب و عروق کشور بیان کرد و اظهار داشت: این همکاری‌ها منجر به استفاده از راهکارهای نوین در همراهی با عصر دیجیتال و نتایج شگرف پیشران‌های آن نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، آنالیز سریع بیگ دیتاها و مداخلات زودهنگام در سنین پایین، استفاده از مولکول‌های درمانی، کشف داروهای جدید با سرعت بیشتر و هزینه کمتر، تغییر شیفت از رویکرد سنتی به سمت ” Personalized medicine” با استفاده از پروفایل‌های ژنتیکی هدایت کننده، استفاده از مهندسی بافت، تصویر سازی های سه بعدی در کنار تصویر برداری‌های ترکیبی اندوواسکولارهای شده است. همه ی اینها حکایت از سرمایه گذاری‌های بزرگ در عصر چهارم انقلاب صنعتی در رشته قلب و عروق دارد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: با همه اینها همچنان باید به امید ایجاد داستان‌های زیباتر برای مردم کشورمان پرتلاش باشیم و برای سلامتی مردمان از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم و پرتوان و پر امید به امر تحقیقات، پژوهش، آموزش و پرورش نیروهای تخصصی و ارائه درمان‌های با کیفیت به مردم عزیز بپردازیم. امیدوارم خبر  خالی ماندن ظرفیت رشته‌های جراحی قلب و عروق نگران کننده است براتون مفید بوده باشه