خاطرات یک سینماگر از سینما رفتن/ هر چقدر سینما بسازیم باز کم است به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری خاطرات یک سینماگر از سینما رفتن/ هر چقدر سینما بسازیم باز کم است  امیرشهاب رضویان کارگردان و فیلمنامه‌نویس همزمان با افتتاح پردیس سینمایی هاریکا که امروز سه‌شنبه ۳۰ فروردین‌ماه در شهر همدان اتفاق […]

خاطرات یک سینماگر از سینما رفتن/ هر چقدر سینما بسازیم باز کم است

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری خاطرات یک سینماگر از سینما رفتن/ هر چقدر سینما بسازیم باز کم است  امیرشهاب رضویان کارگردان و فیلمنامه‌نویس همزمان با افتتاح پردیس سینمایی هاریکا که امروز سه‌شنبه ۳۰ فروردین‌ماه در شهر همدان اتفاق می‌افتد، در گفتگو با خبرنگار هاریکا، با اشاره به احیا و بازسازی این سینمای قدیمی و ماندگار در شهر همدان بیان کرد: خوشحالم که پردیس سینمایی هاریکا با نام قدیمی سینما هما در دست بازسازی قرار گرفت، احیا شد و امروز افتتاح می‌شود. به همین منظور به همه دوستانی که زحمت کشیدند و این کار مهم را انجام دادند، تبریک می‌گویم.
وی درباره ضرورت توسعه فضاهای فرهنگی مطرح کرد: توسعه فضاهای فرهنگی به بهبود شرایط فرهنگی و اجتماعی یک شهر کمک می‌کند و هر تعداد سالن سینما و فرهنگسرا در یک شهر بسازیم، کم است.
این کارگردان با بیان اینکه به یاد دارد در دهه ۵۰، پنج سالن سینما در همدان فعال بودند، تصریح کرد: سینما الوند در حد فاصل خیابان عباس آباد و خیابان بوعلی، سینما تاج در حد فاصل خیابان شورین و خیابان سنگ شیر که این دو در میدان بودند، سینما لوکس در ضلع شرقی خیابان بوعلی، سینما هما در ضلع غربی خیابان بوعلی و سینمای باشگاه معلمان در خیابان عباس آباد بعد از ایستگاه که تنها پنجشنبه و جمعه فعالیت داشت، از جمله سینماهای فعال این شهر بودند.
رضویان با اشاره به اینکه سینما هما، سینمای شاخص شهر بود، مطرح کرد: این سینما هم به لحاظ فضای فرهنگی و خانوادگی و هم به لحاظ کیفیت نمایش فیلم، صدا، صندلی و پرده بسیار خوب و همچنین سالن نیز از شیب خوبی برخوردار بود. من به خاطر دارم فیلم رنگی «گوژپشت نتردام» ساخته ژان دولانوا با بازی آنتونی کوئین و جینا لولوبریجیدا را سال ۵۵ یا ۵۶ در این سینمای خوب دیدم و از تماشای آن با خانواده بسیار لذت بردم.
وی در ادامه به تعداد کم سالن‌های سینما در شهر همدان نسبت به گذشته اشاره و بیان کرد: با وجود آنکه جمعیت چند برابر شده، اما تعداد سالن‌های سینما کم است و باید بیشتر بشود. من امیدوارم که مدیران شهر همت کنند، به جای سینمای قدیمی تاج مجدداً یک سینماتئاتر بسازند و کمک کنند که میدان همدان تبدیل به مکان تفریحی و فرهنگی شود چراکه در این میدان هم‌اکنون سینما الوند، مغازه و فضاهای تجاری و موزه شهر که یگانه و منحصر به فرد است، واقع شده است.
این فیلمنامه‌نویس در پایان عنوان کرد: پتانسیل‌های خوبی در شهر وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد در حقیقت اگر یک سینماتئاتر در میدان شهر ساخته شود، این میدان می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری غرب کشور مبدل شود.
پردیس سینمایی هاریکا که در محل سابق سینما قدس (هما) واقع شده است، تابستان ۹۹ در فاز دوم طرح توسعه سینماهای حوزه هنری، توسط موسسه بهمن سبز در دست بازسازی قرار گرفت و امروز ۳۰ فروردین ماه پس از یکسال‌ونیم با چهار سالن سینما و ظرفیت ۴۶۰ صندلی آماده بهره‌برداری است.
این پردیس سینمایی دارای چهار سالن مجزا با نام‌های «قدس» با ظرفیت ۲۷۵ صندلی، «هما» با ظرفیت ۸۴ صندلی، «بوعلی» با ظرفیت ۵۷ صندلی و «آفتاب» با ظرفیت ۴۳ صندلی است و می‌تواند به صورت همزمان امکان اکران چهار فیلم مختلف را داشته باشد. امیدوارم براتون خبر   خاطرات یک سینماگر از سینما رفتن/ هر چقدر سینما بسازیم باز کم است براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-19 18:09:52