حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می‌کنند/ یک فیلم جهان شمول به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می‌کنند/ یک فیلم جهان شمول  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، چهاردهمین نشست پاتوق فیلم کوتاه با عنوان یکشنبه‌های کوتاه […]

حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می‌کنند/ یک فیلم جهان شمول

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می‌کنند/ یک فیلم جهان شمول  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، چهاردهمین نشست پاتوق فیلم کوتاه با عنوان یکشنبه‌های کوتاه با اکران و نقد فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی برادران ارک روز یکشنبه پنجم تیر ماه، با حضور سیدمهدی ناظمی و حسن وارسته منتقد و کارشناس سینما در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.
در این نشست حسن وارسته کارشناس سینما گفت: این اثر کوتاه دارای روایتی سه پرده است علی‌رغم اینکه عموم سینماگران موافق روایت سه پرده‌ این فیلم نیستند اما ما مشاهده می‌کنیم که کارگردان توانسته به‌خوبی از عهده این کار بربیاید، نام فیلم بسیار هوشمندانه انتخاب ‌شده است و تنها به بُعد ظاهری «حیوان» اشاره نمی‌کند و بعد فلسفی را هم به خود می‌گیرد. این فیلم به معنای واقعی سینما و جهان‌شمول است و هرکجای دنیا اکران شود همین پیامی را که ما دریافت کرده‌ایم خواهد داشت و چون مضمون فیلم جهانی است هرگز کهنه نمی‌شود.
این منتقد و نویسنده سینما همچنین با اشاره به موضوع و محتوای درونی فیلم نیز گفت: فیلم نشان می‌دهد اگر بخواهید از مرز فیزیکی و یا فلسفی عبور کنید شاید این تصمیم به قیمت جان آدم تمام شود و بسیار خرسندم فیلمی را تماشا کردم که مرا به فکر فرو می‌برد.
در ادامه نشست سید مهدی ناظمی نیز درباره فیلم «حیوان» و کشمکش‌های خودآگاهانه و ناخودآگاهانه این اثر اظهار کرد: در فیلم کشمکش یک فرد را بین ناخودآگاه و خودآگاه خود شاهد هستیم که وجه ناخودآگاه آن قدرت بیشتری دارد که بیانگر این است که به او می‌گوید یک حیوان است و همین افکار ناخودآگاه باعث می‌شود در بعضی زمان‌ها به چالش‌هایی ورود کند و با خود بگوید من چقدر حیوان هستم؟ و این ناخودآگاه به او نشان می‌دهد که مسیری را طی کرده تا به خوی حیوانی برسد که اوج این مساله شکار شدن او توسط شکارچی است.
این منتقد و کارشناس سینما ادامه داد: به نظر من کار بیشتر به بُعد سیاسی توجه دارد مانند مساله مهاجرت و سختی‌های آن تا فلسفه زیرا آنچنان‌که باید در این فیلم جزئیات تغییر انسان مشاهده نمی‌شود. به نظرم فیلم کوتاه باید با دید حرفه‌ای ساخته شود نه با هزینه‌ حرفه‌ای.
در ادامه بهرام ارک کارگردان فیلم نیز درباره نحوه شکل‌گیری و تولید فیلم گفت: من و برادرم بهمن حدود ۵ سال پیش تصمیم گرفتیم که در مدرسه ملی سینما حضور داشته باشیم. در ابتدا با ورود ما مخالفت شد اما همان‌جا یک حیوانی را دیدیم که بدون مشکل به مدرسه تردد می‌کند و این‌چنین بود که تصمیم گرفتیم فیلم «حیوان» را بسازیم. بدین‌صورت که انسان‌ها نمی‌توانند تردد کنند و از مرزها رد شوند اما حیوانات آزاد هستند؛ اما در زمان ساخت فیلم ایده اصلی این بود که در پایان انسان توسط یک پلنگ شکار شود که به خاطر برخی مسائل فنی این امر محقق نشد و توسط شکارچی شکار شد که اتفاقاً خیلی پایان بهتری را شاهد بودیم.
چهاردهمین نشست تخصصی پاتوق فیلم کوتاه با عنوان یکشنبه‌های کوتاه با پرسش و پاسخ حضار با کارگردان و منتقدان به پایان رسید.
این نشست‌ هر هفته روزهای یکشنبه با اکران و نقد یک اثر کوتاه با حضور کارگردان و منتقدان سینما به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برگزار می شود و ورود برای عمومی نیز آزاد است. امیدوارم براتون خبر   حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می‌کنند/ یک فیلم جهان شمول براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-27 14:09:41