حادثه فوت متخصص طرحی باید آسیب شناسی شود به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، سید مرتضی خاتمی گفت: فوت تأسف بار مرحومه پرستو بخشی، بار دیگر زنگ خطر عدم اهتمام لازم نسبت به حفظ و مراقبت از سرمایه‌های انسانی جامعه پزشکی را به صدا در آورد و چنانچه […]

حادثه فوت متخصص طرحی باید آسیب شناسی شود

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، سید مرتضی خاتمی گفت: فوت تأسف بار مرحومه پرستو بخشی، بار دیگر زنگ خطر عدم اهتمام لازم نسبت به حفظ و مراقبت از سرمایه‌های انسانی جامعه پزشکی را به صدا در آورد و چنانچه به فکر چاره نباشیم، علاوه بر آینده جامعه پزشکی، سلامت جامعه نیز در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: از مسئولان کشوری در سطوح مختلف انتظار می‌رود ضایعه درگذشت این متخصص جوان و نمونه‌های مشابه را به دقت آسیب شناسی و با برنامه ریزی مناسب، از وقوع چنین حوادثی در آینده پیشگیری نمایند.
خاتمی ادامه داد: پزشکان علاوه بر مشقات و مشکلات ضمن تحصیل که خود نیازمند بحث مفصلی است، در مسیر انجام تعهدات با ناملایمات عدیده دست به گریبانند که شامل مجموعه‌ای از مسائل قانونی، آئین نامه‌ای و سلیقه‌ای است که می‌توان و باید برای آنها تدبیر کرد؛ البته بیش و پیش از موارد قانونی، آئین نامه‌ها و اعمال سلایق، مشکل آفرین هستند.
وی یادآور شد: در حیطه عمل به قانون، اگر اصول نگهداشت و تأمین و تکریم نیروهای اعزامی و بومی گزینی واقعی اتفاق بیافتد، می‌توان امیدوار شد که در آینده شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. همچنین برای اعزام متعهدین عادی به نقاط دور دست باید حالت اجبار از بین برود؛ با توجه به شناختی که از حوزه تأمین و توزیع نیروی انسانی پزشکی وجود دارد، تدوین و اجرای برنامه مدون و جامع برای نگهداشت نیروی انسانی امری مبرم و ضروری است؛ به نحوی که به دور از هرگونه اعمال سلیقه، حضور با نشاط و با انگیزه پزشکان را تأمین و تضمین کند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: البته در این زمینه از گذشته گام‌هایی برداشته شده ولی از جامعیت، پشتیبانی و جدیت لازم برخوردار نبوده و یکی از مواردی که باید به جد مورد توجه قرار گیرد نگاه متعهدانه به مشکلات شخصی، خانوادگی، جسمی، روحی و شرایط خاص نیروها است که متأسفانه رد پای این گونه مشکلات در حوادث این چنینی مشهود است. خدمات قانونی و ایفای تعهد به شکلی که در گروه پزشکی حاکم است، مختص این گروه از فارغ التحصیلان است و سایر رشته‌ها چنین دورانی را تجربه نمی‌کنند؛ البته در راستای حل مشکل پوشش خدمات بخش دولتی و رفع نیازهای آموزشی درمانی حاکمیتی است و حال که چنین است، باید این مهم با رعایت کامل حقوق فارغ التحصیلان مربوط همراه باشد و همان گونه که به افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و تربیت نیروها تاکید داریم، همزمان از سرمایه‌های انسانی خود به شایستگی محافظت و حمایت کنیم.
وی ادامه داد: امروزه متأسفانه در مورد این عزیزان عمدتاً جنبه اجبار تعهدات، غالب است و حقوق مادی و معنوی متعهدین خدمت، تحت الشعاع واقع شده است. بنابراین ناملایماتی همچون دوری از خانواده، بیماری خود و والدین، دوری از همسر و فرزند، عدم تأمین مالی، مخاطرات و دشواری مسافت‌های دور و مشکلات اقامت در محل خدمت و…، پیش می‌آید. بنابراین، ضروری است در قبال حجم سنگین و سختی خدمات فارغ التحصیلان، تمام برنامه ریزان اعم از مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، اجزای دست اندرکار دولت و مسئولان ذی‌ربط، مسیر خدمت را هموار و دانشگاه‌ها را برای تحقق این مهم، موظف و مجهز کنند و ناملایمات را به حداقل برسانند.
مرحومه پرستو بخشی متخصص قلب و عروق، متعهد به خدمت در بیمارستان شهرستان دلفان از توابع استان لرستان بود. امیدوارم خبر  حادثه فوت متخصص طرحی باید آسیب شناسی شود براتون مفید بوده باشه