جیمز وب اولین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جیمز وب اولین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از نیواطلس، تلسکوپ جیمز وب با ابزار منحصر به فرد و قدرتمند خود، جزئیاتی را به تصویر […]

جیمز وب اولین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جیمز وب اولین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از نیواطلس، تلسکوپ جیمز وب با ابزار منحصر به فرد و قدرتمند خود، جزئیاتی را به تصویر کشیده از که طریق رصدخانه‌های زمینی در دسترس نیست و این به ما کمک می‌کند جهان‌های دور را بهتر درک کنیم و به طور بالقوه اولین نشانه‌های حیات فرازمینی را پیدا کنیم.
بیشتر سیارات فراخورشیدی به‌طور غیرمستقیم از طریق ستاره میزبانشان شناسایی و مورد مطالعه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال از این طریق که چگونه سیارات مذکور به خاطر تأثیر گرانش در حین چرخش به دور ستاره خود تکان می‌خورند یا چگونه نور را هنگام عبور از مقابل ستاره میزبان خود مسدود می‌کنند.
تصویربرداری مستقیم از این سیاره‌های فراخورشیدی بسیار پیچیده‌تر است، زیرا نور شدید ستارگان سیارات کم‌نورتر و کوچک‌تر را محو می‌کند.
جیمز وب برای مقابله با این مشکلات ابزاری به نام تاج‌نگار طراحی کرده که مانند یک آفتاب‌گیر عمل می‌کند تا دقیقاً نور ستاره را بدون پوشاندن و محو کردن سیاره هدف بپوشاند. این ابزار، همراه با دوربین‌های مادون قرمز میانی، به علت استقرار جیمز وب در اعماق فضا و نبود هرگونه تداخل جوی، به تلسکوپ مذکور کمک می‌کند تا از یک سیاره فراخورشیدی با سطح جدیدی از جزئیات تصویربرداری کند.
سیاره فراخورشیدی مذکور HIP ۶۵۴۲۶ b، یک غول گازی است که حدود ۳۸۵ سال نوری از زمین فاصله دارد. تصور می‌شود این سیاره در مقایسه با سیاره ۴.۵ میلیارد ساله میانسال ما بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون سال سن داشته باشد و لذا یک کودک نوپا محسوب می‌شود. اندازه آن بین شش تا ۱۲ برابر جرم مشتری است و فاصله آن از ستاره میزبانش، حدود ۹۲ برابر دورتر از زمین است که به دور خورشید می‌چرخد.
وضوح تصاویر جدید به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا جزئیات جدیدی در مورد سیارات فراخورشیدی کشف کنند. به عنوان مثال این مشاهدات جدید محاسبه جرم HIP ۶۵۴۲۶ b را با دقت مناسب ممکن می‌کند. جرم این سیاره حدود ۷.۱ برابر مشتری است. امیدوارم براتون خبر   جیمز وب اولین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد براتون مفید بوده باشه

 
۲۰۲۲-۰۹-۱۳ ۱۷:۰۹:۵۴