جراحان ایران امروزه با مشکلات متعددی مواجه هستند به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، در بیانیه پایانی کنگره جامعه جراحان ایران آمده است: چهل و پنجمین کنگره سالانه جراحان همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس این جامعه وزین علمی در روزهای ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار شد. قبل […]

جراحان ایران امروزه با مشکلات متعددی مواجه هستند

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، در بیانیه پایانی کنگره جامعه جراحان ایران آمده است: چهل و پنجمین کنگره سالانه جراحان همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس این جامعه وزین علمی در روزهای ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار شد.
قبل از هر چیز لازم است از زحمات و تلاش مستمر همکارانم در هیأت مدیره، کمیته‌های علمی و اجرایی، دبیران علمی و اجرایی کنگره و کارکنان دبیرخانه کنگره سپاسگزاری کنم که بدون همت ایشان برگزاری این رویداد بزرگ علمی ممکن نبود.
همچنین باید از مشارکت مؤثر انجمن‌های علمی، گردانندگان و اعضای میزگردها و سخنرانان محترم تشکر کنم که برخی از آنان رنج سفر را هموار نموده و همگی قدم رنجه کردند. همکاری مرکز همایش‌های رازی نیز در برگزاری این رویداد شایسته تقدیر است.
این کنگره که با مشارکت ۱۵ انجمن علمی، ۱۱۴ میزگرد، ۱۷۴ سخنرانی و ۱۳۹ مقاله با حضور بیش از ۶۰۰ سخنران برگزار شد، نکات مثبتی داشت که مهم‌ترین آنها حضور چشمگیر همکاران در برنامه‌های سالن‌های اصلی و جانبی با بیش از دوهزار و پنجاه نفر ثبت نام کننده، استفاده از اساتید جوان‌تر، برنامه علمی پربار و به‌روز و جلسات متعدد چند رشته‌ای بود.
البته مشکلاتی نیز در این همایش بزرگ وجود داشت که برخی خارج از حیطه اختیار جامعه جراحان بود و برای برخی باید طرحی نو در انداخت که از گروه دوم می‌توان به حضور کمرنگ همکاران جوان و دستیاران اشاره کرد. همچنین عدم حضور گروهی از همکاران به رغم تنظیم برنامه و در نظر گرفتن ملاحظات آنان خارج از انتظار بود.
جراحان ایران امروزه با مشکلات متعددی روبرو هستند که باعث می‌شود نتوانند خدمات درمانی را آن طور که باید و شاید به مردم ارائه کنند. این مشکلات از ورود به دوره دستیاری تا اواخر دوره کاری روبروی جراحان قرار دارد و نگرانی از بابت آینده این بخش عظیم جامعه پزشکی موضوعی جدی است.
مشکلاتی مانند عدم اقبال به رشته‌های پرزحمت و در عین حال مورد نیاز، طرح اجباری با شرایط نامناسب، کمبود امکانات و تجهیزات و تعرفه‌های غیر واقعی از این دسته مشکلات هستند. شکی نیست که همکاران من در سراسر کشور آنچه در توان دارند برای خدمت به مردم به کار می‌گیرند ولی عدم توجه به مشکلات آنان باعث افت این خدمات در بلند مدت خواهد شد.
ما به عنوان بخش بزرگی از جامعه پزشکی ایران وظیفه خود را برای حفظ و ارتقا کیفیت و خدمات سلامت انجام خواهیم داد و انتظار داریم سیاست‌گذاران و مسئولان نیز به وظایف خود عمل کنند تا مسیر سلامت مردم هموار باشد و در هنگام بیماری رنجی جز بیماری نداشته باشند.
در پایان با گرامی‌داشت یاد همکاران درگذشته جامعه جراحان و سپاس از همراهان، امیدوارم جامعه پزشکی و جراحی کشور همچنان شکوفا و بالنده حرکت رو به رشد خود را ادامه داده و کنگره سالیانه در سال‌های بعد با شکوه بیشتر برگزار گردد.
ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان ایران امیدوارم خبر  جراحان ایران امروزه با مشکلات متعددی مواجه هستند براتون مفید بوده باشه