جایگاه مسئول فنی در زنجیره تامین فرآورده های بهداشتی به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، محمود آل‌بویه گفت: صنایع آرایشی و بهداشتی گستره بسیار وسیعی است که با توجه به نیاز روز افزون جامعه به فرآورده‌ای آن یکی از افتخارات صنعت کشور محسوب می‌شود، در این بین مسئولان […]

جایگاه مسئول فنی در زنجیره تامین فرآورده های بهداشتی

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، محمود آل‌بویه گفت: صنایع آرایشی و بهداشتی گستره بسیار وسیعی است که با توجه به نیاز روز افزون جامعه به فرآورده‌ای آن یکی از افتخارات صنعت کشور محسوب می‌شود، در این بین مسئولان فنی به عنوان قشر تحصیل کرده و عامل رشد این صنایع هم از افتخارات ایران هستند که موجبات ارتقا اقتصاد و سلامت کشور را فراهم آورده‌اند.
وی افزود: هر شرکت فعال در چرخه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی اعم از تولید کننده، وارد کننده یا توزیع کننده به منظور انجام فعالیت‌های خود موظف است مسئول فنی با تخصص مرتبط به حیطه فعالیت خود استخدام و به اداره کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو معرفی نماید.
آل بویه ادامه داد: مسئول فنی به شخص حقیقی دارای تخصص و مدرک تحصیلی مرتبط گفته می‌شود که دوره‌های آموزشی مسئولین فنی را گذرانده و بعد از قبولی در امتحان و اخذ گواهینامه در اداره کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو احراز صلاحیت شده باشد.
مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: مسئول فنی که احراز صلاحیت شده است می‌تواند در حوزه مرتبط با مدرک تحصیلی خود با شرکت تولید کننده یا وارد کننده و یا توزیع کننده شروع به همکاری نماید و با توجه به اینکه مسئول فنی رابط بین اداره کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و شرکت تولید کننده، وارد کننده یا توزیع کننده است، تمامی فعالیت‌های مرتبط با بارگذاری مدارک و مستندات فنی در سامانه‌های غذا و دارو و مراجعه حضوری و برقراری ارتباط با کارشناسان در راستای پیشبرد فعالیت‌های شرکت به عهده مسئول فنی است.
آل‌بویه تصریح کرد: در شرکت‌های تولید کننده نظارت بر روند تولید بر اساس پرونده فنی هر محصول و نگهداری سوابق به نحوی که تمامی اطلاعات تولید شامل مراحل ساخت، کنترل کیفی، تضمین کیفیت، استریل، بسته بندی و نگهداری به عهده مسئول فنی بوده و در شرکت‌های وارد کننده نظارت بر کیفیت محصول وارداتی و مطابقت واردات با اظهارات نیز به عهده مسئول فنی است. همچنین در شرکت‌های توزیع کننده نیز مسئولیت خرید از منابع معتبر و توزیع بر اساس ضوابط به عهده مسئول فنی است، البته باید بر این موضوع تاکید کنیم که مسئولیت مسئول فنی منافاتی با مسئولیت مدیرعامل ندارد و در صورتی که تخلفی رخ دهد هم مسئول فنی و هم مدیر عامل هر دو ملزم به پاسخگویی هستند.
وی در پایان ضمن تاکید بر اینکه اجرای تمام و کمال قوانین اداره کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو بر عهده هر دو است و هیچکدام نمی‌توانند از خود سلب مسئولیت کنند، گفت: از همین رو، مدیر عامل مجاز به معرفی خودش جهت به عهده گرفتن مسئولیت فنی نیست و حتماً باید شخص دیگر را برای این جایگاه معرفی کند. امیدوارم خبر  جایگاه مسئول فنی در زنجیره تامین فرآورده های بهداشتی براتون مفید بوده باشه