جایزه مصطفی برای پایداری جایگاه خود به حمایت خیرین نیاز دارد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جایزه مصطفی برای پایداری جایگاه خود به حمایت خیرین نیاز دارد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی، علی اکبر صالحی در مورد جایزه مصطفی بیان کرد: باید تمهیداتی اندیشیده […]

جایزه مصطفی برای پایداری جایگاه خود به حمایت خیرین نیاز دارد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جایزه مصطفی برای پایداری جایگاه خود به حمایت خیرین نیاز دارد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی، علی اکبر صالحی در مورد جایزه مصطفی بیان کرد: باید تمهیداتی اندیشیده شود که به اعتبار این جایزه علمی خدشه وارد نشود و با ایجاد ساز و کارهای لازم، ضامن تداوم اهدای جایزه مصطفی باشیم.
صالحی از تشکیل کمیته ارزیابی کارنامه علمی دانشمندان در بنیاد مصطفی خبر داد و گفت: در این فرآیند تنها شان علمی و جایگاه نامزدهای دریافت این جایزه به عنوان دانشمندان برجسته جهان اسلام مدنظر خواهد بود.
وی ادامه داد: بیش از هر چیز باید به بودجه مردمی و حمایت خیرین و واقفین جایزه مصطفی تکیه کرد. خوشبختانه این موضوع در سطح افکار عمومی پذیرفته شده و لازم است از سازوکارهای دولتی اجتناب شود.
صالحی تاکید کرد: بسیاری از افراد در گذشته اعتقاد داشتند قدرت مسلمانان را باید در توانایی‌های جنگی آنان جست و جو کرد. پژوهشگران غربی که در این بین قرار دارند سعی می کردند به تشریح فنون جنگی در نیروهای نظامی پرداخته و سایر نبوغ مسلمانان را نادیده بگیرند. اما اکنون به یمن ورود ژرف اندیشان و محققان جامع نگر در میدان تحقیقات و مطالعات اسلامی در شرق و غرب عالم، بطلان این نظریه‌ها آشکار شده است.
وی افزود: کسانی که با سیر تحولات آموزشی ایران به ویژه در عصر شکوفایی تمدن اسلامی آشنایی دارند به این نکته واقف هستند که قرن‌های متمادی پهنه ایران زمین، پناهگاه و مقصد علمی جهان بوده است.
استاد دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: نباید از این نکته غفلت کرد که کتاب آسمانی ما قرآن، همواره مسلمانان را به تفکر و تامل در جهان خلقت دعوت می کند. همچنین پیامبر اکرم مسلمانان را به فراگیری علوم فراخوانده است و امت اسلامی با جزم اندیشی و درایت در مسیر پدید آوردن یک تمدن اسلامی گام نهاد که با جنبش رستاخیز علمی در تمام حوزه‌های علوم روبرو شد.
وی اظهار داشت: اکنون پس از گذر جوامع مسلمان از قرون طلایی عصر شکوفایی و افول این نهضت، با یک رستاخیز ناگهان مواجه هستیم. این رستاخیز در حقیقت ظهور نسلی است که وظیفه احیای دانش پژوهشی و بازآفرینی جنبش خردگرایی را برعهده گرفته است.
صالحی تاکید کرد: در مسیر دستیابی به این هدف همه ما باید حامی دانشمندان و عالمانی باشیم که مصمم هستند گره از کار مردم بگشایند و خوشبختانه ملت ایران از گذشته‌های دور تا امروز با تکیه بر سنت حسنه احسان و نیکوکاری و در قالب ساز و کار موجود در سنت وقف به خوبی از عهده کار بر آمده است.
گفتنی است؛ پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی روز دهم هاریکاماه ۱۴۰۲ در اصفهان برگزار خواهد شد. این نخستین باری است که جایزه مصطفی خارج از تهران برگزار می شود و اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن اسلامی، میزبان این جایزه خواهد بود.
پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی، نقطه اوج هفته‌ای است که با عنوان «هفته جایزه مصطفی» شناخته می‌شود. بنیاد علم و فناوری مصطفی از ماه‌ها پیش، جمعی از سیاستگذاران و مدیران علم و فناوری جهان اسلام از جمله روسای مراکز و سازمان‌های علمی جهان اسلام، دانشمندان و فناوران، ارتباط‌گران علم و فناوری و خیرین و واقفین علمی را شناسایی و دعوت کرده است تا در این هفته و در قالب مجموعه‌ای از رویدادهای علمی با محوریت جایزه مصطفی گرد هم آیند. امیدوارم براتون خبر   جایزه مصطفی برای پایداری جایگاه خود به حمایت خیرین نیاز دارد براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-11 17:33:17