جابجا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر امکان‌پذیر می‌شود به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جابجا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر امکان‌پذیر می‌شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان «عملگر نانوفوکوس پیزو» طراحی و تولید کرده است که می‌توان از آن برای جابه‌جا […]

جابجا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر امکان‌پذیر می‌شود

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  جابجا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر امکان‌پذیر می‌شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان «عملگر نانوفوکوس پیزو» طراحی و تولید کرده است که می‌توان از آن برای جابه‌جا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر، فوکوس دقیق در سیستم‌های میکروسکوپی و اپتیکی از قبیل میکروسکوپ کانفوکال و سیستم‌های تداخل‌سنجی لیزری استفاده کرد.
این عملگر با بهره‌گیری از فناوری پیزوالکتریک، قادر به تنظیم فوکوس لنز میکروسکوپ بادقت نانومتر است. همچنین می‌توان از آن در تنظیمات بسیار دقیق اپتیکی در تداخل‌سنجی لیزری، فوکوس لنز میکروسکوپ‌ها و سایر چیدمان‌های اپتیکی استفاده کرد.
علاوه بر این محصول، شرکت، سکوی موقعیت‌دهی دو محوره با دقت نانو طراحی و تولید کرده است. سکوی موقعیت‌دهی دو محوره با دقت نانو یک میز کار متحرک کوچک است که حرکت خود را از طریق مکانیزم فلزی یکپارچه از عملگر پیزوالکتریک می‌گیرد. مکانیزم حرکتی در محدوده الاستیک حرکت می‌کند. در نتیجه محدودیت دقت از لحاظ مکانیکی وجود ندارد.
این سکوها بسته به نوع کاربرد می‌توانند یک یا چند محور حرکتی خطی یا دورانی داشته باشند. از این فناوری می‌توان در سامانه‌های تداخل‌سنج، میکروسکوپ نیروی اتمی و میکروسکوپ‌های هم‌کانون لیزری استفاده کرد.
این شرکت گواهی نانومقیاس برای این سه محصول دریافت کرده است. امیدوارم براتون خبر   جابجا کردن لنزهای اپتیکی با دقت نانومتر امکان‌پذیر می‌شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-25 17:04:45