ثبت تصاویر ۴۰۰هزار پیکسلی از فوتون ممکن شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ثبت تصاویر ۴۰۰هزار پیکسلی از فوتون ممکن شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجیرینگ‌، چنین وضوحی برای ثبت تصویر از یک فوتون کافی است. فوتون ها واحد پایه نور هستند و هیچ حجم یا باری ندارند. […]

ثبت تصاویر ۴۰۰هزار پیکسلی از فوتون ممکن شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ثبت تصاویر ۴۰۰هزار پیکسلی از فوتون ممکن شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجیرینگ‌، چنین وضوحی برای ثبت تصویر از یک فوتون کافی است.
فوتون ها واحد پایه نور هستند و هیچ حجم یا باری ندارند. آنچه تاکنون محققان درباره جهان امروز فهمیده اند به دلیل فوتون هایی بوده است که با سرعت ۱۸۶ هزار مایل به ازای هر ثانیه در فضا حرکت می کنند و به ما رسیده اند.
فوتون ها همچنین نقش مهمی در نظریه نسبیت انیشتین دارند و بدون آنها محققان اهمیت سرعت نور را نمی دانستند یا درکی از برهم‌کنش زمان و فضا نداشتند.
محققان برای ارتقای درک انسان از واحد نور تلاش های زیادی کردند. بیش از ۲ دهه قبل محققان دانشگاه مسکو فناوری مورد نظر را کشف کردند اما موانع پیش رو اجازه استفاده از آن در خارج از آزمایشگاه را نمی داد.
در همین راستا محققان NIST، دانشگاه کلورادو و آزمایشگاه JPL در ساخت ردیاب نوین همکاری کردند. این ردیاب همچنین بزرگترین دوربین فوتون ساخته شده در جهان است.
این دستگاه می‌تواند نور در فرکانس های مختلف از مادون سرخ تا فرا بنفش را ردیابی و تصاویری با سرعت بالا در حدچند پیکو ثانیه بگیرد.
این فناوری را می توان در اکتشافات فضایی به کار گرفت که محققان با چالش رصد سیارات خارج از منظومه شمسی کوچکتر در مقابل ستارگان عظیم روبرو می شوند. امیدوارم براتون خبر   ثبت تصاویر ۴۰۰هزار پیکسلی از فوتون ممکن شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-07 17:32:19