ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در خرداد ماه ۱۴۰۲ به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در خرداد ماه ۱۴۰۲  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خرداد ماه ۱۴۰۲ تعداد ۶۰۱ زمین‌لرزه را ثبت […]

ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در خرداد ماه ۱۴۰۲

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در خرداد ماه ۱۴۰۲  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خرداد ماه ۱۴۰۲ تعداد ۶۰۱ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.
در خردادماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها دو زمین‌لرزه به بزرگی یکسان ۴.۹ در مقیاس امواج درونی زمین در سراب واقع در استان آذربایجان شرقی به تاریخ یک خرداد و دیگری در تاریخ ۳۱ خرداد در منطقه فارغان در استان هرمزگان رخ داده است.
شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه‌های کشور در خرداد ۱۴۰۲ (سراب در استان آذربایجان‌شرقی و فارغان در استان هرمزگان)

از لحاظ آماری ۵۵۲ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۳۹ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان آذربایجان‌غربی با ۸۲ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در خردادماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۷۰ و ۴۷ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه امسال ۹ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در ارجمند بوده‌است.
نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در خردادماه ۱۴۰۲

آمار زمین‌لرزه‌های کشور در خردادماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

جدول ۱. آمار زمین‌لرزه‌های کشور در خرداد ۱۴۰۲ به تفکیک استان‌ها امیدوارم براتون خبر   ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در خرداد ماه ۱۴۰۲ براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-26 13:05:35