توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی است/ پیام امیدبخش سینما به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی است/ پیام امیدبخش سینما  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، پنجاه و نهمین نشست هفتگی رئیس سازمان سینمایی با معاونان و […]

توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی است/ پیام امیدبخش سینما

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی است/ پیام امیدبخش سینما  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، پنجاه و نهمین نشست هفتگی رئیس سازمان سینمایی با معاونان و مدیران مؤسسات تابعه، سه‌شنبه دوم اسفند ۱۴۰۱ در محل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی برگزار شد. در این جلسه، رئیس سازمان سینمایی با تشریح وضعیت سینمای ایران، درباره اولویت‌ها و چشم‌اندازهای برنامه‌ها و طرح‌های سال آینده و همچنین اقدامات و برنامه‌های مرکز گسترش در سالی که گذشت و سال ۱۴۰۲ صحبت کرد.
در بخش دیگری از این جلسه، مدیرعامل، معاونان و مدیران مرکز گسترش ضمن ارائه گزارش درباره عملکرد، فعالیت‌ها و اقدامات سال ۱۴۰۱، درباره چشم‌انداز، طرح‌ها و برنامه‌های سال ۱۴۰۲ صحبت کردند. حاضران در جلسه نیز، علاوه بر بحث از سینمای ایران، درباره وضعیت تولیدات مستند و پویانمایی، نحوه توزیع، اکران و نمایش صحبت کرده و پیشنهادهایی ارائه دادند.
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در آغاز این نشست با اشاره به فعالیت‌های مرکز گسترش در یک سال اخیر گفت: آنچه در مرکز مشاهده می‌کنیم، تلاش برای ارتقای کیفیت سینمای مستند، سینمای هنری و سینمای اندیشه‌مند است. خوشحالم که گروه «هنر و تجربه» به عنوان زیرمجموعه مرکز گسترش، دوران سخت گذار را سپری کرده، فعالیت‌های اجرایی شروع شده و برنامه‌ها روی روال است، شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» با موفقیت برگزار شد، نمره مرکز گسترش قابل قبول است، اما انتظار جامعه سینمایی از مرکز گسترش و زیرمجموعه‌هایش بالاست، امیدوارم دوستانم در سالی که پیش روست، به این انتظار پاسخ شایسته بدهند.
توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی
وی در ادامه با اشاره به اولویت‌ها و سیاست‌گذاری‌های سازمان سینمایی گفت: آنچه در همه بخش‌های سینمای ایران برایمان مهم است، توجه به مخاطب و جلب رضایت اوست. از سویی دیگر یکی از دغدغه‌های ما و اولویت‌های سازمان سینمایی و دولت سیزدهم، شناسایی مستندسازان مستعد در سراسر کشور است، به نظرم این نیرو و ظرفیت که در هنرمندان استانی وجود دارد، نباید از دست برود. مرکز گسترش قابلیت بالایی برای شناسایی، معرفی و کشف این استعدادها دارد. حرکت موفقیت آمیزی که در شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» شروع شد، اهتمام به جدی‌تر شدن نقش سینماگران استانی و دیده شدن جوانان مستعد بود که باید ادامه یابد و در هفدهمین جشنواره، نمود مضاعف پیدا کند.
محمد خزاعی تاکید کرد: شورای سیاست‌گذاری هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» به زودی معرفی شده و فراخوان این دوره پیش از شروع سال ۱۴۰۲ منتشر خواهد شد تا حرکت قطار جشنواره بعدی متوقف نشود.
رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اهمیت و جایگاه پویانمایی در مرکز گسترش گفت: مرکز در حوزه پویانمایی موفقیت‌های داخلی و بین‌المللی مختلفی در سالی که سپری شد به دست آورد، توجه به جایگاه این هنر، صنعت و رفتن به سمت بازارهای بین‌المللی، ارزآوری و تقویت ساز و کارهای تولید، توزیع و نمایش در این بخش بسیار مهم است و از مهمترین برنامه‌های مرکز در سال آینده خواهد بود.
خزاعی در بخش دیگری از این جلسه گفت: ضروری است که به نیازها و تحولات جامعه توجه شود، طراحی اتاق فکرها، کارگروه‌هایی که به تولید فکر بپردازند و شوراهایی که در بخش اندیشه ورزی کار کنند، اهمیت دارد. از سویی دیگر سینمای مستند باید با فضای جامعه همسو باشد، مخاطب این نیاز را احساس می‌کند، که سینمای مستند انعکاسی از روح جامعه است. در تولید مستند و پویانمایی دغدغه‌های ملی، مسائل جامعه و کشور را باید لحاظ کرد و نباید از آنچه کشور، مردم و جامعه فرهنگی با آن درگیر است غفلت کرد.
رئیس سازمان سینمایی درباره ضرورت توجه به مستندسازی و تنوع گونه‌ها و مضامین افزود: سینمای مستند، زمانی زنده است که متنوع و باطراوت باشد. به گونه‌های مهجور در مستندسازی توجه کنیم و موج‌های روز، ما را از مسیر سینمای مستند که مسیر اندیشه، خردورزی و تعقل است، دور نکند. البته که در تولید، توزیع و نمایش در مرکز گسترش باید به نیازهای جامعه توجه کنیم.
پیوند سینمای مستند با سازمان‌ها و ارگان‌ها
خزاعی ادامه داد: یکی از مسائلی که در سازمان سینمایی و در حوزه مستند به آن توجه و اهتمام داریم، پیوند دادن سینمای مستند با سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ است. تعامل با دستگاه‌های اقتصادی فرصتی است که دستاوردهای بزرگ کشور در عرصه صنایع نفت، فولاد، پتروشیمی و … عینی شده و افکار عمومی از آن مطلع شوند. این موضوع به تقویت هویت ملی و احیای غرور ملی می‌انجامد. از سویی دیگر، به ایجاد همدلی و همگرایی با بدنه سینما و خانواده سینمای مستند و همه سینماگران در مرکز گسترش معتقدیم، خانواده بزرگ سینمای ایران باید شرایطی مطلوب برای معیشت و فعالیت داشته باشد.
وی تاکید کرد: متأسفانه بعضی اقدامات حاشیه‌ای تعدادی از سینماگران و مستندسازان مانع از آن می‌شود که دغدغه‌های معیشتی که سازمان نسبت به خانواده سینما دارد، به خوبی اجرا شود. مرکز گسترش به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی، خانه همه مستندسازان است. درگاه‌ای ورودی سازمان به روی همه فیلمسازانی باز است که قواعد نظام جمهوری اسلامی ایران را رعایت کرده و زیر پرچم ملی کشور ایران فعالیت می‌کنند. البته بعضی از سینماگران از دایره خارج شدند، مگر اینکه تلاش کنند که به چهارچوب‌های قانونی سینمای کشور برگردند.
رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری هفته‌های فیلم در استان‌ها گفت: برگزاری رویدادها، جشنواره‌های منطقه‌ای، استانی و بین‌المللی، توجه به استعدادها و فیلمسازان استانی، خونی تازه در رگ سینمای ایران جاری می‌کند. مرکز گسترش در تعامل با مراکز و سازمان‌های استانی باید این بستر را فراهم کنند. داد و ستد فرهنگی و تفاهمنامه‌های سینمایی بین تهران و سایر استان‌ها، این مسیر را هموار می‌کند. همه امکانات و رویدادها نباید در تهران و شهرهای بزرگ متمرکز شوند.
وی تاکید کرد: توجه به فیلمسازان استانی و اهتمام برای حل مسائل آنان را فراموش نکنیم، در هنر و تجربه، میزبان فیلمسازان استانی باشید و حرف‌هایشان را شنیده و مشکلاتشان را حل کنیم. گاهی ممکن است فیلمی مناسب اکران گسترده نباشد، اما می‌شود آن را در استان یا منطقه‌ای به شکلی خلاقانه اکران کرد، با این شیوه فیلمسازان و مستندسازان را نسبت به تلاش و پیگیری کارشان امیدوار می‌کنیم.
خزاعی افزود: توجه به اکران مستندها در سینما و اکران آنلاین در پلتفرم‌ها، در سال آینده باید جدی‌تر پیگیری شود، ارتباط بین مخاطب و سینمای مستند را تقویت کنیم و تنها به دنبال مخاطب جشنواره‌ای و ایام محدود برگزاری رویدادهایی نظیر جشنواره «سینماحقیقت» نباشیم. فاصله بین سینمای مستند و مخاطب برداریم تا آثار به گستره مخاطبان بیشتری دست یابند.
محمد خزاعی با تاکید به اهمیت آموزش گفت: آموزش آنلاین، برگزاری کارگاه‌ها، اردوهای آموزشی، با حضور مستندسازان، دانشجویان، علاقه‌مندان به این حوزه می‌تواند زمینه تحول در حوزه دانش سینمای مستند را فراهم کند. خروجی این آموزش‌ها بنیان‌های سینمای مستند را تقویت خواهد کرد. مستندسازی بر اساس اولویت‌های ملی و مسائل روز، رویکردی است که در مرکز دنبال شده و انشالله در سال آینده پیگیری خواهد شد.
رئیس سازمان سینمایی گفت: سینما، رسانه مؤثری در شکل دهی به آرا و افکار است، سینمای ما باید غرور ملی، عرق ملی و امید را افزایش دهد، آنچه در جامعه وجود دارد، می‌تواند پیام روح بخش و امیدافزایی باشد که مردم از سینما دریافت می‌کنند. سینما در کنار روایت کاستی‌ها، باید وحدت، یکدلی، همدلی و امید را روی پرده بیاورد و این مردم شریف را نسبت به آینده و چشم‌انداز روشن آن امیدوار کند.
در این جلسه، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان، حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان، قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست، محمدرضا سوقندی مدیر کل دفتر حقوقی، عملکرد و امور استان‌ها، غلامرضا نجاتی مدیر حراست سازمان امورسینمایی و سمعی بصری، یزدان عشیری مدیرکل روابط عمومی سازمان، لادن طاهری رئیس فیلمخانه ملی ایران، سیدصادق موسوی مدیرکل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌الملل، سیدمهدی جوادی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید اسماعیلی مدیر عامل موزه سینما، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان و هاشم میرزاخانی مدیرعامل مؤسسه سینماشهر حضور داشتند. همچنین محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش، عباس اسداللهی معاون مالی و خزانه‌دار مرکز، عبدالحسین بدرلو معاون مستند و محمد طیب سرپرست «هنر و تجربه» و مدیر بازرگانی مرکز از حاضران در این جلسه بودند. امیدوارم براتون خبر   توجه به مخاطب اولویت سازمان سینمایی است/ پیام امیدبخش سینما براتون مفید بوده باشه

 
2023-02-24 08:56:22