تقویت دیپلماسی علمی در جشنواره رازی ۱۴۰۲ با کمک محققان ایرانی به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تقویت دیپلماسی علمی در جشنواره رازی ۱۴۰۲ با کمک محققان ایرانی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب، تقویت دیپلماسی علمی را یکی از تفاوت های این […]

تقویت دیپلماسی علمی در جشنواره رازی ۱۴۰۲ با کمک محققان ایرانی

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تقویت دیپلماسی علمی در جشنواره رازی ۱۴۰۲ با کمک محققان ایرانی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب، تقویت دیپلماسی علمی را یکی از تفاوت های این دوره نسبت به ادوار گذشته جشنواره رازی دانست و عنوان کرد: تاکنون تمام ظرفیت جشنواره رازی بر تقدیر از محققان پرتوان و کوشا که در داخل کشور باعث رشد تولیدات علمی شده‌اند به کار گرفته شده است.
وی افزود: در راستای اهداف توسعه و تقویت دیپلماسی علمی محققان ایرانی خارج از کشور که به مشکلات داخلی توجه داشته و در زمینه اولویت‌های پژوهشی کشور فعالیت کنند نیز توجه خواهد شد و در صورت تایید اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره این بخش اضافه خواهد شد.
پناهی دیپلماسی علمی را عاملی برای دستیابی به مرجعیت دانست و اظهار داشت: تولید علم کشور از محل ارتباطات علمی بین‌المللی در حدود ۳۰ درصد است بدیهی است که این عدد باید افزایش یابد.
وی گفت: با توجه به اینکه دیپلماسی یعنی گفتگوی علمی گروه‌ها با یکدیگر برای اینکه دیپلماسی بین‌المللی محقق شود باید اقدامات از گروه‌های آموزشی درون دانشگاه‌ها شروع شود. مرحله بعد این گفتگو و تعاملات باید در عرصه دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها تسری یابد و سپس وارد عرصه بین‌المللی شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه وظایف دیپلمات سیاسی مشخص بوده و دیپلمات در همه شرایط حافظ منافع کشور است، تاکید کرد: دیپلمات علمی هم باید در همه مراودات علمی نفع کشور را در نظر بگیرد. صرف تبادل دیتا و اطلاعات دیپلماسی محسوب نمی‌شود باید این تبادلات علمی برای کشور منافعی در پی داشته باشد.
وی گفت: تعاملات علمی در عرصه بین‌المللی یکی از اهداف و برنامه‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است زیرا در وزارت بهداشت اعتقاد راسخ به گردش نخبگان وجود دارد.
بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی دوم بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد و متاقضیان تا ۶ هاریکا ماه سال جاری مهلت دارند آثار خود را از طریق نشانی «ثبت نام در جشنواره رازی (behdasht.gov.ir)» به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. امیدوارم براتون خبر   تقویت دیپلماسی علمی در جشنواره رازی ۱۴۰۲ با کمک محققان ایرانی براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-09 17:32:39