تعیین اولویت های پژوهشگاه زیست فناوری تا ۳ سال آینده به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تعیین اولویت های پژوهشگاه زیست فناوری تا ۳ سال آینده  به گزارش خبرنگار هاریکا، مراسم تکریم و معارفه رئیس پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با حضور وزیر علوم برگزار شد. در این مراسم دکتر […]

تعیین اولویت های پژوهشگاه زیست فناوری تا ۳ سال آینده

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تعیین اولویت های پژوهشگاه زیست فناوری تا ۳ سال آینده  به گزارش خبرنگار هاریکا، مراسم تکریم و معارفه رئیس پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با حضور وزیر علوم برگزار شد.

در این مراسم دکتر مصطفی مطلبی، رئیس پیشین پژوهشگاه زیست فناوری تکریم و دکتر جواد محمدی رئیس جدید و پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری معارفه شد.

دکتر جواد محمدی (متولد ۱۳۴۸) دارای دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکترای تخصصی در رشته ایمونولوژی پزشکی از دانشگاه کارولینسکا کشور سوئد است.

وی هم‌اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است.

از جمله سوابق اجرایی وی می‌توان به مدیرکل دفتر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد.

جواد محمدی رئیس جدید پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در این مراسم گفت: این پژوهشگاه تنها پژوهشگاه در حوزه بیو و در سطح ملی است که در حوزه‌های دامی، پزشکی، صنعتی و … فعالیت می‌کند. بر همین اساس درصدد برآمدیم اولویت های کاری تا ۳ سال آینده این پژوهشگاه را بر اساس شاخص های مختلف مشخص کنیم.

وی افزود: این پژوهشگاه ۶۴ عضو هیئت علمی، ۲۶ استادیار، یک مربی دارد؛ از این تعداد در می‌یابیم که پژوهشگاه زیست فناوری مایه امیدواری است.

محمدی با تاکید بر اینکه محققان این پژوهشگاه پروژه‌های خوبی را پیش برده اند، خاطر نشان کرد: تفاهم نامه‌های خوبی بین پژوهشگاه زیست فناوری و صنعت منعقد شده است.

رئیس جدید پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تولید پروتئین، هورمون رشد، ژن درمانی و درمان بیماری چشمی از دستاوردهای این پژوهشگاه بوده که قرار است تفاهم نامه‌ای با دانشگاه تهران در راستای تحقیقات کلینیکال منعقد کنیم.

وی افزود: همچنین طرح‌هایی در حوزه تراریخته کشاورزی در این پژوهشگاه اجرایی شده و تفاهم نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی منعقد کرده ایم.

محمدی خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از ۱۲۰ ثبت اختراع در پژوهشگاه توسط محققان به ثبت رسیده است.

وی گفت: این پژوهشگاه فارغ التحصیلان خوبی دارد که در شرکتهای دانش بنیان بزرگ مشغول به کار می‌شوند؛ این نشان می‌دهد علاوه بر اینکه پژوهشگاه خروجی خوبی دارد باعث می‌شود فارغ التحصیلان آن به خارج از کشور فکر نکنند و در کشور و شرکتهای داخلی مشغول فعالیت شوند.

محمدی ادامه داد: ما سعی داریم موضوع تقاضا محوری و عرضه محوری را در پژوهشگاه مد نظر قرار دهیم و پروژه‌ها را در این مسیر پیش ببریم.

رئیس جدید پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه ما در پژوهشگاه اولویت‌های سه سال آینده را مشخص کردیم، گفت: این اولویت‌ها بر اساس شاخص‌های صرفه جویی ارزی، وجود نمونه خارجی و رقابت با آنها و پوشش طیف وسیعی از نیاز کشور تعیین شده است.

محمدی با اشاره به یکی دیگر از دستاوردهای پژوهشگاه گفت: محققان در این پژوهشگاه دو فناوری رده سلولی A و رده سلولی شبکیه را که به نتیجه رساندند توانستند به کشور کانادا صادر کنند.

وی ادامه داد: بدین واسطه برنامه‌های پژوهشگاه تا سه سال آینده را بر اساس معیار تشویقی تدوین کردیم که در آن نیز تعاملات بین المللی را در نظر گرفته ایم.در ادامه مصطفی مطلبی رئیس پیشین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: بیوتکنولوژی یکی از پنج فناوری برتر دنیاست که موجب اشتغال فارغ التحصیلان، خودکفایی و خروج ارز می‌شود.

وی افزود: رسالت این پژوهشگاه حرکت به سوی رفع نیازها و کمک به خلق ثروت از طریق توسعه پژوهش و فناوری، تلاش برای ارتقای جایگاه پژوهشگاه است.

رئیس پیشین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به برخی موفقیت‌های پژوهشگاه گفت: این پژوهشگاه در سال ۲۰۱۹ با ۴۷ کشور دنیا و در سال ۲۰۲۱ با ۲۴ کشور دنیا پروژه‌های علمی مختلفی را اجرا کرده است.

مطلبی افزود: تعداد پروژه‌های مشترک پژوهشگاه زیست فناوری با خارج از کشور در سال ۹۹ به ۲۹ طرح رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان جوایز و اعتبارات پژوهشی بین المللی این پژوهشگاه به یک میلیون و ۶۵ دلار رسیده است گفت: تاکنون ۹ قرارداد فناوری منعقد شده و ۲۹ مورد نیز در حال انعقاد است. امیدوارم براتون خبر   تعیین اولویت های پژوهشگاه زیست فناوری تا ۳ سال آینده براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-05 15:25:16