تصاویر دهانه های یخ زده مریخ منتشر شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تصاویر دهانه های یخ زده مریخ منتشر شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، زمستان‌های مریخ بسیار سرد بوده و دما در نزدیکی قطب‌های این سیاره به منفی ۱۹۵ درجه فارنهایت (معادل منفی ۱۲۵ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد. […]

تصاویر دهانه های یخ زده مریخ منتشر شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تصاویر دهانه های یخ زده مریخ منتشر شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، زمستان‌های مریخ بسیار سرد بوده و دما در نزدیکی قطب‌های این سیاره به منفی ۱۹۵ درجه فارنهایت (معادل منفی ۱۲۵ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد. این امر، ممکن است باعث ایجاد لایه‌ای از یخ زدگی متشکل از دی اکسید کربن موسوم به یخ خشک در سطح برخی از مناطق سیاره مذکور شود.

در اواسط زمستان چهار ماهه مریخ، یخبندان از قطب‌ها به عرض‌های جغرافیایی میانی این سیاره یا حدود ۵۰ درجه عرض جغرافیایی گسترش می‌یابد. مدارگرد ناسا توانسته تکه‌های کوچک یخبندان را در شیب‌های رو به قطب که به استوا نزدیک‌تر هستند، مشاهده کند. این مکان‌ها دماهای سردتری را تجربه می‌کنند، زیرا مقدار کمتری از نور خورشید را دریافت می‌کنند به این معنی که یخ زدگی دی اکسید کربن در این مناطق ذوب نمی‌شود.

عکس اخیر از نیمکره جنوبی مریخ در اواسط زمستان گرفته شده است. این عکس دهانه‌ای را در نزدیکی ۳۷ درجه عرض جغرافیایی جنوبی مریخ ثبت کرده است.

شیب رو به جنوب دهانه، پر از یخ زدگی درخشان به علت وجود دی اکسید کربن است که در عکس رنگی بهبود یافته از مدارگرد، آبی به نظر می‌رسد. این عکس یخ خشک را در داخل و اطراف خندق‌های روی شیب نشان می‌دهد. امیدوارم براتون خبر   تصاویر دهانه های یخ زده مریخ منتشر شد براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-18 07:27:08