تحقیقات اثرگذاری محور اصلی بیست و نهمین جشنواره رازی به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تحقیقات اثرگذاری محور اصلی بیست و نهمین جشنواره رازی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، نخستین نشست شورای عالی سیاست گذاری بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی با بررسی آیین‌نامه اجرایی جشنواره […]

تحقیقات اثرگذاری محور اصلی بیست و نهمین جشنواره رازی

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تحقیقات اثرگذاری محور اصلی بیست و نهمین جشنواره رازی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، نخستین نشست شورای عالی سیاست گذاری بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی با بررسی آیین‌نامه اجرایی جشنواره برگزار شد.
ریاست بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی بر عهده بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است که طی احکامی دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت را به عنوان نائب رئیس و دکتر مجید رمضانی را به عنوان دبیر جشنواره سال جاری منصوب کردند.
در نخستین نشست شورای عالی سیاستگذاری جشنواره، دکتر پناهی با تاکید بر پژوهش مسئله محور عنوان کرد: تمام تلاش‌ها بر این است که هر اقدامی در زمینه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که منجر به حل مسئله‌ای در کشور شود و یک نیاز سلامت محور را از جامعه رفع کند طبق آیین‌نامه جشنواره رازی در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه تاثیرگذاری جزو اهداف جشنواره رازی بیست و نهم است، گفت: میزان اهمیت تاثیرگذاری تحقیقات موجب شده در ارزشیابی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نیز به آن توجه ویژه شود. به تدریج دانشگاه‌های علوم پزشکی باید به سوی دانشگاه‌های نسل چهارم سوق داده شود. هدف یک دانشگاه اجتماعی است که راه‌حل‌های عملیاتی برای مشکلات احصا شده از بطن جامعه ارائه کند.
به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، یکی از عوامل مورد توجه در جشنواره رازی که از دوره گذشته آغاز شده است توجه به مجلات تخصصی فارسی زبان و تقویت آنهاست.
پناهی با اشاره به اهمیت دیپلماسی علمی در حوزه سلامت عنوان کرد: این بخش باید در جشنواره رازی به عنوان یکی از ارکان اساسی دیپلماسی علمی فعال شود تا محققان برتر ایرانی که در خارج از کشور فعالیت دارند نیز فرصت خدمت به کشور و هم وطنان خود را پیدا کنند. این کار در جهت توسعه شبکه بین المللی و برقراری تعامل دوجانبه میان محققان ایرانی و خارجی نیز مفید خواهد بود.
وی همچنین به لزوم جریان‌سازی در عرصه تحقیقات و فناوری سلامت اشاره کرد و افزود: یک پژوهشگر و دانشمند باید جریان‌ساز باشد و علاوه بر رشد فردی بر رشد جمعی و تیم‌سازی نیز توجه کند. پیشرفت‌ها در کشور نباید قائم به فرد باشد باید یک جریان جمعی و شبکه‌ای از افراد با هدف یکسان در مسیر توسعه حرکت کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به شعار سال مبنی بر «رشد تولید و مهار تورم» اشاره کرد و اظهار داشت: اگر پژوهشی در حوزه سلامت کشور را در جهت افزایش رشد تولید یا کاهش هزینه های درمان و مهار تورم دستاوردی ارائه کند بدون شک در جشنواره رازی مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.
پناهی یادآور شد: بسیاری از نکات و پیشنهادات در جهت برگزاری هر چه بهتر جشنواره رازی نیازمند روند تدریجی است و شاید حتی در دوره های آینده اجرا شود ولی از هم اکنون فعالیت های فکری و علمی روی آن آغاز خواهد شد.
در ادامه این نشست، دکتر حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه جشنواره رازی عصاره فعالیت‌های یکساله تحقیقات سلامت کشور است، گفت: بهترین توصیه این است که تمام روال های سال گذشته با رویکرد بهینه سازی و متناسب با نیاز کنونی تداوم یابد. آنچه امروز اهمیت دارد تاثیرگذاری در ارائه راه حل برای رفع نیازهای کشور است که باید به آن به صورت ویژه توجه شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: بدون شک برای قرارگیری در رتبه بندی‌های بین المللی باید همچنان بر رتبه H محققان و توجه به تعداد مقالات و افزایش سالانه آن تاکید شود و در کنار آن به عوامل دیگر نیز توجه شود.
فرشیدی همچنین پیشنهاد اختصاص جایزه ویژه در جهت تحقق شعار سال را مطرح کرد.
دکتر ابوالفضل باقری فرد معاون آموزش وزرات بهداشت، دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی، شهید بهشتی، دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر حمیدرضا خانکه سرپرست تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر احمدعلی نوربالا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر کامران باقری لنکرانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر محمدعلی صحراییان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دیگر اعضای شورای عالی سیاستگذاری بیست و نهمین جشنواره رازی هستند که در این نشست حضور داشتند. امیدوارم براتون خبر   تحقیقات اثرگذاری محور اصلی بیست و نهمین جشنواره رازی براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-12 17:32:24