تحقق «خیز جدید علمی» با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگان به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تحقق «خیز جدید علمی» با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگان  به گزارشهاریکا خبر، سیدسلمان سیدافقهی در نشست خبری اولین همایش نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان که امروز در محل بنیاد برگزار شد، با اشاره به اینکه این این طرح […]

تحقق «خیز جدید علمی» با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگان

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تحقق «خیز جدید علمی» با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگان  به گزارشهاریکا خبر، سیدسلمان سیدافقهی در نشست خبری اولین همایش نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان که امروز در محل بنیاد برگزار شد، با اشاره به اینکه این این طرح و همایش با هدف ایجاد سکویی برای گفت‌وگوی بی واسطه نخبگان با مسؤولان کشور اجرا و برگزار می‌شود، اظهار کرد: یکی از آسیب‌های نخبگانی این است که آنها با مسائل واقعی و از جنس اجرا مواجه نبوده و پیشنهادات آنها از سوی دستگاه‌ها مورد اقبال قرار نمی‌گیرد و طرح ملی گفت‌وگوی نخبگانی قدمی برای فرهنگسازی در این حوزه است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه بنا نداریم گفت‌وگوی نخبگانی تنها در سطح یک همایش ملی متوقف شود، گفت: مقام معظم رهبری در آخرین دیدار خود با نخبگان بر خیزش علمی جدید تاکید کردند و یکی از مصادیق این موضوع، مساله محوری است و قرار است برای تحقق این امر نخبگان در کنار مسؤولان کشور قرار بگیرد و راهکار ارائه دهند.
وی ادامه داد: در سطح استانی با همکاری استانداران، قرار است مسائل و چالش‌ها شناسایی شوند و با راهکاری که هیأت‌های اندیشه ورز ارائه می‌دهند، این مسائل حل شود و در این شرایط حرکت رو به جلویی را شاهد خواهیم بود که تحقق آن نیازمند این است که بستر ارتباطی ایجاد و هموار شود. در همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان به استانداران تاکید خواهیم کرد که نباید نخبگان را در فضای گلخانه‌ای متوقف کنیم بلکه در حال حاضر جامعه نخبگانی به بلوغی رسیده است که خلاقیت و تجربه خود را به میدان بیاورد.
سیدافقهی بیان کرد: بر اساس سند راهبردی امور نخبگان، نخبه کسی است که در راستای پیشرفت و اعتلای کشور نقش‌آفرینی می‌کند و لازمه ایجاد چنین شرایطی این است که حاکمیت به این سمت پیش برود که نخبگان را در حل مسائل درگیر کند.
وی به برخی سرفصل‌های مهم برای درگیر کردن نخبگان اشاره کرد و گفت: به طور مثال اینکه چگونه اقتصاد ما باید دانش بنیان شود، استغال آفرینی، افزایش امنیت در حوزه‌های مختلف، چگونگی خودکفایی صنایع، بحران آب و انرژی، بانکداری و موضوع آلودگی هوا از این قبیل موضوعات به شمار می‌رود که در نشست مسولان با نخبگان باید به آن پرداخته شود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: مثالی دیگر اینکه با توجه به نزدیکی به انتخابات، نخبگان باید در ارتباط با این موضوع ایفای نقش کرده و شاخصه‌های انتخاب فرد اصلح را به مردم معرفی می‌کنند که این جزو برنامه‌هایی است که در دستور بنیاد نیز قرار دارد، سوق دادن مردم به سمت مشارکت در انتخابات از سوی نخبگان نیز حائز اهمیت بوده و جزو رسالت‌های نخبگانی است.
وی ضمن بیان این مطلب که در دولت سیزدهم تاکنون ۲ آئین نامه در حمایت از نخبگان در هیأت وزیران مصوب شده است، تصریح کرد: در حال حاضر نیز استفاده از نخبگان در هیأت‌های اندیشه ورز حرکت رو به جلویی به سمت گفتمان نخبگانی در دولت است.
سید افقهی در پایان ابراز امیدواری کرد که با همکاری وزارت کشور خیز جدید علمی را با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگانی رقم بزنیم. امیدوارم براتون خبر   تحقق «خیز جدید علمی» با اجرای طرح گفت‌وگوی نخبگان براتون مفید بوده باشه

 
2024-01-06 18:11:37