تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص‌های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص‌های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در […]

تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص‌های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص‌های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گردهمایی سالانه معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی به جمع بندی و ارائه خلاصه‌ای از تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده در این گردهمایی پرداخت.
پناهی با اشاره به تهدیدها و فرصت‌های توجه به مرجعیت علمی در نظام سلامت کشور، تصریح کرد: باید توجه داشت که مرجعیت علمی یک ضرورت است نه یک هدف و توجه به آن می تواند یک اکوسیستم قوی برای بهره گیری از علم به همراه داشته باشد.
وی افزود: کسب این جایگاه اصطکاک بین سازمان ها را کاهش خواهد داد ولی با این وجود، عدم جدیت در اجرای برنامه های مرتبط با مرجعیت علمی با تغییر مدیریت ها، بی توجهی به اسناد بالادستی در سازمان ها، حمایت ناکافی از برنامه ها توسط نهادهای حمایتی و به خصوص عدم همگرایی در سطح کلان، این مقوله مهم را تهدید می‌کند.
پناهی با بیان این‌که انتظارات عمده از این گردهمایی به صورت سرفصل های کلان مطرح شد، بیان کرد: باید در جهت یافتن ایده‌هایی برای چگونگی ارتقای تحقیقات نافع، راهکارهای تولید علم و دانش و به کارگیری آن، راه‌های توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های سلامت و به‌کارگیری آن، راه‌های توسعه دیپلماسی علمی سلامت، چگونگی استفاده از زیرساخت های پژوهشی جهت حل مسئله و مرجعیت علمی، روش‌های عملیاتی توسعه اقتصاد دانش بنیان و همینطور نحوه به‌کارگیری ظرفیت‌های تحقیقات و فناوری جهت کاهش تهدیدهای حوزه سلامت و افزایش پاسخگویی اجتماعی، هم فکری و هم اندیشی انجام شود و به پاسخ های کاربردی دست یابیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به جمع‌بندی موضوعات مطرح شده در زمینه چگونگی ارتقای تحقیقات نافع اشاره کرد و اظهار داشت: اصلی‌ترین راهکارهای پیشنهاد شده بر محور طراحی پروژه های کلان منطقه ای مبتنی بر بار بیماری‌های آن کلان منطقه، طراحی ارزشیابی‌ها مبتنی بر نیازهای کشور و بازنگری و بروز رسانی اولویت های پژوهشی در سطح دانشگاه ها، مبتنی بر نیازهای واقعی جامعه عنوان شد.
پناهی راهکارهای تولید علم و دانش و به‌کارگیری آن جهت مرجعیت علمی کشور را برشمرد و عنوان کرد: ارتقای مجلات در نمایه‌های بین‌المللی با استفاده از آموزش سردبیران، ارزشیابی مستمر مجلات، حمایت از مجلات موفق و اصلاح رویه اعطای رتبه علمی، پژوهشی از جمله مواردی است که تاثیر بسیار بالایی دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، یادآور شد: تقویت ارتباط اعضای هیات علمی پایه و بالین جهت برقراری تعامل دوجانبه و طراحی برنامه‌هایی جهت نگهداشت نخبگان مانند جذب سرباز نخبه، عامل توسعه این حوزه به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه فناوری‌های نوین نیز از جمله مباحثی بود که در گردهمایی معاونان به صورت مفصل به آن پرداخته شد و تمامی حاضران در میزان اهمیت آن و ضرورت برنامه ریزی عملیاتی در خصوص نحوه به کارگیری فناوری‌های نوین پزشکی و راه‌های توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های سلامت اتفاق نظر داشتند، تصریح کرد: سرمایه گذاری در توسعه فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علوم داده و پزشکی شخصی سازی شده و همینطور طراحی فناوری‌های مورد نیاز با تاکید بر حوزه پیشگیری با توافق حاضران مورد تاکید واقع شد.
پناهی با اشاره به اینکه توسعه دیپلماسی علمی سلامت که در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه واقع شده است در این نشست به بحث و تبادل نظر گذاشته شد، افزود: شناسایی ایرانیان مقیم خارج از کشور و دعوت از آنها جهت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی و تمرکز بر توانمندسازی اعضای هیات علمی جهت انجام فعالیت‌های بین‌المللی در دستور کار معاونان تحقیقات دانشگاه‌ها قرار داده شد.
معاون وزیر بهداشت به ضرورت چاره‌اندیشی جهت کاهش تهدیدهای حوزه سلامت و افزایش پاسخگویی اجتماعی با بهره‌گیری از ظرفیت های تحقیقات و فناوری اشاره و تصریح کرد: استفاده از پتانسیل دانشجویان در این حوزه کارایی زیادی دارد. بنابراین ترغیب فعالیت های دانشجویی جهت افزایش آگاهی عمومی در حوزه تغییرات اقلیمی که یکی از تهدیدات حوزه سلامت محسوب می شود، اهمیت بسیاری دارد.
وی عنوان کرد: مشخص کردن شاخص های پاسخگویی اجتماعی، تدوین یک دستورالعمل مشخص جهت ایجاد و توسعه ترجمان دانش علوم پزشکی و همینطور استفاده از کوهورت‌های مرتبط، جهت پایش میکروبیوتا به منظور توسعه علوم شخصی سازی در امنیت غذایی در این حوزه، می تواند برای کشور چاره ساز باشد.
پناهی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان در کشور تصریح کرد: در حال حاضر بالای ۸ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که حدود ۲۵ درصد از آنها در عرصه سلامت فعالیت می‌کنند. بنابراین توسعه اقتصاد این گروه از شرکت‌ها از طریق شناسایی مولفه‌های موثر بر تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی حوزه سلامت، تاثیرات به سزایی در اقتصاد کلان کشور بر جای خواهد گذاشت. امیدوارم براتون خبر   تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص‌های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-01 23:59:32