بزرگترین گیاه جهان در استرالیا کشف شد! به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  بزرگترین گیاه جهان در استرالیا کشف شد!  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از گاردین، حدود ۴۵۰۰ سال قبل یک دانه که از دو گونه مختلف علف دریایی به وجود آمده بود در مکانی ایده آل که اکنون خلیج کوسه […]

بزرگترین گیاه جهان در استرالیا کشف شد!

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  بزرگترین گیاه جهان در استرالیا کشف شد!  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از گاردین، حدود ۴۵۰۰ سال قبل یک دانه که از دو گونه مختلف علف دریایی به وجود آمده بود در مکانی ایده آل که اکنون خلیج کوسه ها در غرب استرالیا نامیده می شود، رشد کرد.
محققان متوجه شده اند این دانه که به تنهایی و بدون مزاحمت انسانی رشد کرده، اکنون بزرگترین گیاه در کره زمین است و مساحتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع یا معادل ۲۰ هزار زمین راگبی را در بر می گیرد.
گونه علف دریایی «پوزیدونیا استرالیا» ( Posidonia australis) یا علف نواری نامیده می شود به طور معمول در سواحل جنوب استرالیا دیده می شود.
اما هنگامیکه محققان تمایزهای ژنتیکی میان علف نواری در سراسر خلیج کوسه را بررسی کردند کمی سردرگم شدند. نمونه های برگرفته از منطقه ای که ۱۸۰ کیلومتر دورتر نشان می داد در آنجا انواع مختلفی از پوزیدونیا استرالیا وجود ندارد، بلکه فقط یک گیاه رشد کرده است.
مارتین برید یکی از اکولوژیست های دانشگاه فلیندرز در این باره می گوید: ما گفتیم در آنجا چه اتفاقی افتاده است. واقعا گیج شده بودیم.
به گفته جین اجلو دانشجوی دانشگاه وسترن استرالیا، محققان حدود ۱۸ هزار نشانگر را بررسی کردند. آنها به دنبال تمایزها در گونه هایی بودند که به انتخاب نمونه هایی برای استفاده در پروژه های احیای محیط زیست به کار می روند.
اما در عوض آنها متوجه شدند یک گیاه با استفاده از ساقه های زیرزمینی و همان روشی که چمن گسترده می شود، گسترش یافته است.
او می گوید: علف دریایی ۲۰۰ کیلومتر مربعی به نظر می رسد از یک دانه رشد کرده باشد. این گیاه مانند یک چمنزار گسترش یافته و مکانی برای سکونت طیف وسیعی از گونه های مختلف موجودات دریایی از جمله لاک پشت، دلفین، خرچنگ و ماهی ها را فراهم کرده است.
ساقه های زیرین علف نواری سالانه ۳۵ سانتیمتر رشد می کند. محققان پژوهش مذکور با در نظر گرفتن این امر تخمین می زنند حداقل ۴۵۰۰ سال طول کشیده تا بزرگترین گیاه زمین رشد کند.
این پژوهش در نشریه Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است. امیدوارم براتون خبر   بزرگترین گیاه جهان در استرالیا کشف شد! براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-01 11:28:11