برگزیدگان جشن منتقدان نیمه دوم اردیبهشت معرفی می‌شوند به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برگزیدگان جشن منتقدان نیمه دوم اردیبهشت معرفی می‌شوند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی چهاردهمین دوره جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، جعفر گودرزی دبیر چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران درباره […]

برگزیدگان جشن منتقدان نیمه دوم اردیبهشت معرفی می‌شوند

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برگزیدگان جشن منتقدان نیمه دوم اردیبهشت معرفی می‌شوند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی چهاردهمین دوره جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، جعفر گودرزی دبیر چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران درباره نحوه برگزاری این دوره از جشن گفت: سیزدهمین دوره جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران بهمن‌ماه سال ۹۸ برگزار شد؛ متاسفانه از آن زمان تاکنون کشور درگیر کرونا بود، آسیب‌های بسیار زیادی به جامعه فرهنگی و به‌ویژه هنرمندان و نویسندگان وارد شد، شرایط به‌گونه‌ای رقم خورد که دیگر مانند سابق نمی‌شد جشن را برگزار کرد و همه هم‌وغم ما نیز معطوف به تلاش برای عبور از این بحران با کمترین خسارت‌ها شد.
وی افزود: نقش و عملکرد عجیب و منفعلانه سازمان سینمایی در برابر حرکت مهم و اثبات‌کننده منتقدان سینمای کشور از یک طرف و محدودیت‌هایی که به جشنواره فیلم فجر در همین دوره تحمیل شد از طرف دیگر، ما را به این نتیجه رساند که با روش قبلی خداحافظی کنیم و برای دوره‌های آتی طرحی نو دراندازیم.
دبیر چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران تاکید کرد: بنابراین امسال به‌دلیل تجمیع آثار ایرانی، مانند دوره‌های قبل عمل خواهیم کرد اما خروجی دوره آتی جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران را به آثار اکران عمومی سالانه سینمای ایران اختصاص خواهیم داد.
گودرزی در ادامه از برگزاری چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در اردیبهشت ماه خبر داد و تصریح کرد: همه می‌دانند که حس مسئولیت‌طلبی منتقدان همیشه زبانزد بوده است؛ بنابراین ما معتقدیم نباید روند برگزاری جشن به دلیل مشکلات پاندمی و یا بی‌تفاوتی شبهه‌انگیز مسئولان مربوطه منقطع شود. بر این اساس، ما با جدیت و در نیمه دوم اردیبهشت ماه برگزیدگان جشن امسال را معرفی خواهیم کرد.
این نویسنده و منتقد سینما درباره فیلم‌هایی که در معرض داوری قرار گرفتند، اظهار کرد: فیلم‌های سی‌وهشتمین و سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر که سال‌های ۹۸ و ۹۹ برگزار شد و همچنین آثار ایرانی سی‌وهفتمین و سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر که در سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ برگزار شد، وارد دایره داوری‌ها شده است و برگزیدگان توسط آکادمی داوری انجمن و در فضایی متفاوت‌تر از هر سال و از طریق بستر مجازی اعلام خواهند شد. البته کماکان نقدها و گلایه‌هایی که به انفعال سازمان سینمایی داشتیم، به قوت خودش باقی است.
دبیر چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران درباره دوره آتی این جشن هم خبر داد: برای دوره پانزدهم جشن منتقدان، فیلم‌هایی که از اسفند ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۱ اکران شده‌اند، وارد مدار داوری و بررسی‌ها خواهند شد و جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران پس از این، هر ساله در اواسط فصل بهار برگزار خواهد شد.
گودرزی افزود: دیگر نمی‌توان با داوری فقط ۲۰ فیلم جشنواره فیلم فجر به یک کلیت اقناع‌کننده درباره سینمای ایران رسید چه بسا که دیدیم دوره چهلم جشنواره فیلم فجر هم که پُرایراد برگزار شد و از سال‌های موفق و پُررونق خود فاصله‌ها داشت. پس مشخص است که جمع بندی بهترین‌های سینمای ایران با در نظر گرفتن همه فیلم‌های ایرانی اکران شده در طول یک سال و حتی فیلم‌هایی که در فضای آنلاین نمایش داده می‌شوند، کلیت و جامعیتی بیشتر پیدا می‌کند.
وی در پایان عنوان کرد: در دوره پانزدهم جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران شاید بتوان به داوری آثار مستند و فیلم کوتاه هم نگاهی ویژه داشت و بررسی سالانه آن آثار را هم در دستور کار قرار داد البته باید مکانیزم صحیح آن را پیدا کنیم. امیدوارم براتون خبر   برگزیدگان جشن منتقدان نیمه دوم اردیبهشت معرفی می‌شوند براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-25 14:10:01