برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند  به گزارشهاریکا خبر، جایزه نوبل فیزیک امسال به تحقیقات درباره روش‌های آزمایشی تولید پالس های نور در آتو ثانیه (attosecond) جهت مطالعه دینامیک الکترون‌ها تعلق گرفت. برندگان این جایزه به طور مساوی به پیر آگوستینی […]

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند  به گزارشهاریکا خبر، جایزه نوبل فیزیک امسال به تحقیقات درباره روش‌های آزمایشی تولید پالس های نور در آتو ثانیه (attosecond) جهت مطالعه دینامیک الکترون‌ها تعلق گرفت.
برندگان این جایزه به طور مساوی به پیر آگوستینی از دانشگاه ایالتی اوهایو، فرانس کراوس فیزیکدان مجارستانی-اتریشی ۶۱ ساله از از انستیتو مکس پلانک برای کوانتوم اپتیکی و دانشگاه لودویگ مکسیمیلیان آلمان و همچنین آن لوایلیه فیزیکدان فرانسوی ساکن در سوئد از دانشگاه لوند سوئد اختصاص یافت.
این ۳ محقق برای آزمایش‌هایی موفق به دریافت جایزه نوبل شدند که ابزارهای جدیدی در اختیار انسان قرار داد تا دنیای الکترون‌های داخل اتم‌ها و مولکول‌ها را بررسی کند.
آنها روشی برای خلق پالس های بسیار کوتاه نور نشان دادند که برای اندازه گیری فرایندهای سریعی کاربرد دارد که الکترون‌ها در آن حرکت می‌کنند. امیدوارم براتون خبر   برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-03 16:32:57