برنامه وزارت علوم برای افزایش شیب رشد علمی به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  برنامه وزارت علوم برای افزایش شیب رشد علمی  دکتر پیمان صالحی در گفتگو باهاریکا خبر وضعیت فعلی تولید علم در ایران گفت: رتبه بندی‌های تولید علم براساس دو پایگاه معتبر علمی اسکوپوس و وب آو ساینس هر ساله اعلام […]

برنامه وزارت علوم برای افزایش شیب رشد علمی

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  برنامه وزارت علوم برای افزایش شیب رشد علمی  دکتر پیمان صالحی در گفتگو باهاریکا خبر وضعیت فعلی تولید علم در ایران گفت: رتبه بندی‌های تولید علم براساس دو پایگاه معتبر علمی اسکوپوس و وب آو ساینس هر ساله اعلام می‌شود، در «پایگاه اسکوپوس» ما رتبه ۱۵ سال ۲۰۲۱ را حفظ کرده و از عربستان و ترکیه نیز جلوتر هستیم.
وی ادامه داد: در «پایگاه وب آو ساینس» رتبه ما از ۱۵ به ۱۷ رسیده و کشور ترکیه جلوتر از ما قرار گرفته است. به هر حال روند تولیدات علمی در کشور ما رو به روشد است ولی کشورهای دیگر سرمایه گذاری‌های زیادی در این زمینه انجام داده اند که این روند آنها را تغییر داده است.
معاون وزیر علوم گفت: اکنون عربستان سعودی براساس شیبی که دارد، به زودی به ما نخواهد رسید ولی یکی از کارهایی که برای افزایش تولید علم انجام داده اند این است که هزینه‌های بسیار سنگینی در این زمینه داشته و سعی دارند همکاری‌های بین المللی خود را افزایش دهند.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: وزارت علوم طبق دستور مقام معظم رهبری که در برنامه هفتم توسعه عنوان کردند که ما باید شیب تولیدات علمی مان را حفظ کنیم سیاستهای مختلفی را برای حفظ شیب علمی پیگیری کرده است.
وی با اشاره به راهکارهای ارتقا شیب رشد علمی ادامه داد: آئین نامه اعتبار ویژه اعضای هیأت علمی (گرنت) بازبینی شده و در تمام هیأت امنای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در حال تصویب است و به زودی اجرایی می‌شود، طبق آئین نامه جدید، اعتبار ویژه اعضای هیأت علمی می‌تواند دو تا ۳ برابر براساس میزان تعداد دانشجو و عملکرد آنها افزایش یابد که برای بسیاری از اعضای هیأت علمی این اتقاق روی می‌دهد.
صالحی افزود: ما تعدادی آئین نامه تشویقی نیز تدوین کرده ایم مثل آئین نامه «پایه تشویقی» یا آئین نامه‌هایی که افراد را ترغیب می‌کنند در حوزه‌های مد نظر فعالیت بیشتر داشته باشند این موضوعات در آئین نامه ارتقا هم به طور ویژه دیده شده است.
وی ادامه داد: از طرفی بحث نمایه سازی مجلات را به جد پیگیری می‌کنیم چون می‌تواند ضریبی باشد و به ما کمک کند که سهم تولیدات علمی ما درسطح بین المل افزایش یابد، بنابراین اتفاقی که افتاده این است که با شیب خوبی نمایه سازی مجلات ما در حال انجام است.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: قطعاً ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم چون کشورهای دیگر نیز با سرمایه گذاری زیاد دراین زمینه حرکت می‌کنند، ما باید کاری کنیم که بتوانیم اعضای هیأت علمی خود را ترغیب کنیم.
وی افزود: کار ویژه دیگری که انجام داده ایم این است که اخیراً یک پژوهانه ویژه به اعضای هیأت علمی که در ۵ سال گذشته استخدام شده اند، در جهت جذب و نگه داشت این افراد و حمایت از آنها پرداخت کرده ایم. امسال نیز به غیر از آن یک بودجه تجهیزات ویژه به این افراد خواهیم داد تا بتوانند آزمایشگاه‌ها و نیازهای تجهیزاتی خود را تأمین کنند. امیدوارم براتون خبر   برنامه وزارت علوم برای افزایش شیب رشد علمی براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-02 12:06:03