بررسی «تاثیر نقاشی بر موج نو سینما» در روز ملی سینما به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری بررسی «تاثیر نقاشی بر موج نو سینما» در روز ملی سینما  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی جشنواره، بهداد نجفی اسدالهی نقاش و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» […]

بررسی «تاثیر نقاشی بر موج نو سینما» در روز ملی سینما

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری بررسی «تاثیر نقاشی بر موج نو سینما» در روز ملی سینما  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی جشنواره، بهداد نجفی اسدالهی نقاش و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» درباره مراسم روز ملی سینما گفت: امروزه شاهد تغییر و جا به جایی و حتی برداشته شدن مرزهای میان رشته‌های هنری مختلف هستیم. دامنه این تغییرات را می‌توان از تاثیر گذاری آنها بر یکدیگر در خلاقیت و محتوا تا شکل‌گیری رشته‌های جدید هنری ناشی از فعالیت‌های میان رشته‌ای در نظر گرفت و نتایج آن را در قالب آثار هنری متنوع می‌بینیم.
وی در ادامه بیان کرد: آنچه در این رویداد هنری در این زمینه مورد توجه و بررسی قرار گرفته است تعامل سینما و نقاشی و تاثیر گذاری آنها بر یکدیگر است. به عنوان مثال می‌توان گفت که رشته نقاشی دروازه ورود تعدادی از سینماگران بزرگ به دنیای هنر بوده است که از آن جمله می‌توان از عباس کیارستمی نام برد. همچنین در زمینه تعامل بین رشته‌ای نیز می‌توانیم به ترکیب بندی و نحوه جای‌گیری دوربین در ضبط تصاویر بیشتر صحنه فیلم‌های «یاسوجیرو اوزو» و تطابق چیدمان عناصر بصری در آن با اصول رشته نقاشی اشاره کنیم.
عضو شورای سیاست گذاری جایزه «عکس ۵» تاکید کرد: بیشتر صحنه فیلم‌های این کارگردان در قالب اسکرین شات خصوصیات بصری یک تابلوی نقاشی را دارا است. علت این موضوع شاید عشق و علاقه اوزو به نقاشی باشد. این هنرمند از سن کودکی استعداد قابل توجهی از خود در رشته نقاشی در مدرسه نشان داده است. همچنین به طراحی گرافیک و خلق آثار کالیگرافی نیز علاقه داشته و در این حوزه‌ها نیز از خود آثاری به جا گذاشته است.
وی خاطرنشان کرد: باید استفاده از آثار نقاشی در صحنه آرایی فیلم‌های سینمایی را نیز مد نظر قرار داد که به صورت‌های مختلفی صورت می‌گیرد. گاهی خود کارگردان عامدانه از آثار هنرمندانی خاص استفاده می‌کند مانند استفاده اوزو از آثار میجی هاشیموتو و کایی هیگاشیمایا که نقاشان ژاپنی مورد علاقه این هنرمند بودند و آثار آنها را در فیلم‌های او می‌توان مشاهده کرد.
این نقاش در ادامه عنوان کرد: برای تعامل هرچه بیشتر سینما و نقاشی در مراسم برگزاری روز ملی سینما تعدادی از هنرمندان نقاش نیز جهت ارائه و نمایش آثار خود حضور خواهد داشت. طبق برنامه‌ریزی های انجام شده قرار است امسال این مراسم در روز ۲۱ شهریور ماه در سالن شهناز خانه هنرمندان با حضور و همکاری گالری لانژ دیان برگزار شود.
وی در پایان گفت: جهت ایجاد تسهیلات بیشتر علاقه مندان به شرکت در مراسم روز ملی سینما می‌توانند از قبل در سایتی که به زودی اعلام می‌شود ثبت نام کنند. همچنین امسال مجموعه دیدنگار به شکل تخصصی با جشنواره در این زمینه همکاری می‌کند.
عوامل جشنواره عبارتند از: لیلی گلستان شورای سیاست گذاری، مهدی شادی زاده دبیر جشنواره و شورای سیاست گذاری، بهداد نجفی اسدالهی شورای سیاست گذاری، علیرضا شادی زاده شورای سیاست گذاری، زهره حسنی مشاور هنری و طراح گرافیک، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه. امیدوارم براتون خبر   بررسی «تاثیر نقاشی بر موج نو سینما» در روز ملی سینما براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-01 13:56:40