برخی فوتبالیست‌ها شکل یک نابغه‌اند/ بازیکنی با استارت‌های انفجاری به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برخی فوتبالیست‌ها شکل یک نابغه‌اند/ بازیکنی با استارت‌های انفجاری  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، مراسم رونمایی از مستند «آبی روشن»، پرتره حسن روشن و پاسداشت این پیشکسوت فوتبال ایران شب گذشته […]

برخی فوتبالیست‌ها شکل یک نابغه‌اند/ بازیکنی با استارت‌های انفجاری

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برخی فوتبالیست‌ها شکل یک نابغه‌اند/ بازیکنی با استارت‌های انفجاری  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، مراسم رونمایی از مستند «آبی روشن»، پرتره حسن روشن و پاسداشت این پیشکسوت فوتبال ایران شب گذشته سه شنبه ۲۱ تیر با حضور جمع زیادی از قهرمانان و علاقه‌مندان این رشته ورزشی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
حسن روشن نخستین سخنران این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: از شبکه مستند تشکر می‌کنم که خودشان به این فکر افتادند مستندی را با این موضوع تولید کنند. البته از مسئولان شبکه خواهش می‌کنم که ساخت مستند پیشکسوتان ادامه داشته باشد تا مردم دوستان ما را بیشتر بشناسند.
در ادامه مراسم محسن یزدی مدیر شبکه مستند بیان کرد: خوشحالم که توانستیم در قالب این فیلم مستند زندگی یکی از مفاخر فوتبال ایران را به تصویر بکشیم. ما علاقه‌مند به تولید چنین مستندهایی هستیم و از همین جا از عزیزان خواهش می‌کنم اجازه بدهند وارد زندگی‌شان بشویم و از آنان تصویر بگیریم. مردم شما را دوست دارند و به شما احترام می‌گذارند. این موضوع برای ما بسیار ارزشمند است.
نادر لطیفی مربی پیشکسوت فوتبال کشورمان سخنران دیگر این جلسه بود. او گفت: من این افتخار را دارم که یکی دو سالی به عنوان معلم خدمت آقای حسن روشن باشم و یکی دو سالی هم در تیم پیکان خدمات آقای پروین بودم.
وی ادامه داد: خاطرم هست سال‌های ۱۳۴۵ و ۱۳۴۴ ایشان شاگرد مدرسه بود و من این افتخار را داشتم که در آنجا مربی او بودم. از همان زمان هم خیلی پرانرژی و عاشق فوتبال بود.
برخی از فوتبالیست‌های ما شکل یک نابغه را دارند
جهانگیر کوثری نیز در بخش دیگری از این جلسه گفت: قهرمانان ورزشی کشورمان شور و حال ملی دارند و هر کسی از حضور در کنارشان لذت می‌برد. ما قهرمانان زیادی در کشتی، وزنه‌برداری و … داریم، اما بدون هیچ تعارفی قهرمانی‌های محمد نصیری حال و هوای دیگری داشت. وقتی که آن کشتی‌گیر مشهور مجارستانی را شکست داد، احساس می‌کردیم تمام کمبودهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که در آن دوران داشتیم جبران شده است. به عبارت دیگر، مردم کمبودهای زمانه خود را در پشت قهرمانی قهرمانان خود می‌دیدند.
این تهیه‌کننده افزود: زمانی که تختی قهرمان می‌شد، یادمان می‌رفت که تعدادی زندانی کشته یا تبعید شده‌اند، نان و گوشت گران شده است و … همه این‌ها به یمن حضور و شخصیت اجتماعی ورزشکاران ماست که متاسفانه کمتر به آن اهمیت می‌دهند، اما در خود مردم این تاریخ نوشته می‌شود و شکل می‌گیرد. وقتی حسن یزدانی به سالن می‌رود ۱۲ هزار نفر به سمت او یورش می‌برند این یک احساس درونی است. توجه به این موضوعات خیلی مهم است و نشان می‌دهد که ورزش یک تعریف اجتماعی خیلی درستی دارد که می‌تواند در مقاطع مختلف تاریخی خودش را در مردم نشان بدهد. خاصیت ورزش همین است.
کوثری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازی حسن روشن در باشگاه استقلال مطرح کرد: با افتخار می‌گویم که برخی از فوتبالیست‌های ما شکل یک نابغه را دارند. پرویز قلیچ‌خانی، علی پروین، حسن روشن و … نوابغ فوتبال ما هستند. نابغه به کسی می‌گویند که بتواند مسیر طبیعی یک جریان و پدیده‌ای را تغییر بدهد. انصافاً حسن روشن چنین بازیکنی بود. بدون تعارف می‌گویم که استارت‌های انفجاری را با حسن روشن دیدم و یاد گرفتم. برایش فرقی نداشت سمت چپ بازی کند یا سمت راست؛ همان کاری که باید انجام می‌داد را می‌کرد.
منصور رشیدی دروازه‌بان پیشکسوت و سابق باشگاه استقلال دیگر مهمان این مراسم رونمایی بود که دقایقی صحبت کرد. او گفت: می‌خواهم صحبت‌های آقای جهانگیر کوثری را تکمیل کنم و بگویم حسن روشن کامل‌ترین فوتبالیست ما در ایران بود. همانطور که می‌گویند رونالدو فوتبالیست کاملی در دنیاست، حسن روشن هم چنین بود. او هم سمت راست بازی می‌کرد، هم سمت چپ؛ با اینکه قدش کوتاه بود، ضربه‌های سر بسیار خوبی می‌زد، دریبل‌زن بود و شوت‌های خوبی به سمت دروازه شلیک می‌کرد. بازی کردن جلوی او برای من به عنوان یک دروازه‌بان بسیار سخت بود.
در ادامه حسین فرکی پیشکسوت فوتبال هم اظهار کرد: / ‏ در سال‌های ۵۳، ۵۴ و ۵۵ با حسن روشن آشنا شدم، ایشان از همان موقع در دل من و بچه محل‌هایم و کسانی که برای تماشای فوتبال به امجدیه می‌آمدند، خاطره بسیار خوبی به جا گذشت که هنوز فراموشش نکردم.
واقعیت را فارغ از تعصبات تیمی به نمایش گذاشته‌ام
سپس ابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان «آبی روشن» توضیح داد: حسن روشن اسطوره تیم استقلال است، اما ما فارغ از هر رنگی سعی کردیم غم‌ها، شادی‌ها، بردها و باخت‌های یک تیم ورزشی را به تصویر بکشیم.
وی با بیان خاطره‌ای از دوره نوجوانی‌اش گفت: آن روزها علاقه بسیاری به چوب داشتم و برای خودم و بچه‌های محل فوتبال دستی ساخته بودم، اولش اتفاق خوبی بود اما کم کم همبازی‌هایم را از دست دادم، علتش این بود که یک طرف فوتبال دستی، دست‌ها روغن خورده و نرم بود و طرف دیگر دست‌ها خشک بود و حتی پای بازیکن را بریده بودم تا احتمال گل زدن وجود نداشته باشد، همان روزها برادر بزرگترم به من گفت با این شیوه کسی دیگر با تو بازی نخواهد کرد، باید عدالت و مساوات را رعایت کنی و من از همان موقع تا امروز به این توصیه گوش کردم، در طول ساخت فیلم هم تلاش کردم واقعیت را فارغ از تعصبات تیمی به نمایش بگذاریم.
توکلی افزود: به عنوان مستندساز طرف رنگی نیستم، در این فیلم هم تلاش کردیم غم‌ها، شادی‌ها و حتی باخت‌های استقلال را روایت کنیم، خوشبختانه در این مسیر آقای روشن با ما هم نظر بودند و نهایت همکاری را داشتند.
توکلی درباره حسن روشن هم گفت: برایم جالب بود که این پیشکسوت نهایت تعصب و غیرت را نسبت به تیمش دارد، نامش را مقدس می‌داند و حاضر نیست ذره‌ای از اعتبارش کاسته باشد، موضوعی که در بین تیم‌ها و هوادران تیم‌های دیگر هم وجود دارد.
در بخش پایانی این مراسم، مستند «آبی روشن» رونمایی شد و مدیران شبکه مستند همراه با پیشکسوتان فوتبال با اهدای تندیس شبکه از یک عمر افتخارآفرینی حسن روشن قدردانی کردند. امیدوارم براتون خبر   برخی فوتبالیست‌ها شکل یک نابغه‌اند/ بازیکنی با استارت‌های انفجاری براتون مفید بوده باشه

 
2022-07-13 18:09:39