بارداری بدون مشورت پزشک نباشد/ نشانه‌های حاملگی پرخطر به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، نوشین امجدی، با اشاره به اینکه برخی بارداری‌ها به عنوان بارداری‌های پرخطر محسوب می‌شوند، اظهار کرد: برخی از زنان بدون این که از وضعیت سلامت خود آگاه باشند تصمیم به بارداری می‌گیرند و سلامت […]

بارداری بدون مشورت پزشک نباشد/ نشانه‌های حاملگی پرخطر

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، نوشین امجدی، با اشاره به اینکه برخی بارداری‌ها به عنوان بارداری‌های پرخطر محسوب می‌شوند، اظهار کرد: برخی از زنان بدون این که از وضعیت سلامت خود آگاه باشند تصمیم به بارداری می‌گیرند و سلامت خود و جنین را در شرایط سخت و خطرناکی قرار می‌دهند.
وی افزود: ویزیت قبل از بارداری و مراقبت‌های قبل از تولد به زنان کمک می‌کند تا خطرات احتمالی بارداری به حداقل برسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بارداری بر وضعیت جسمی و روحی زنان تأثیر مستقیم دارد خاطرنشان کرد: مشاوره و ویزیت قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و اقدام به موقع برای کنترل و کاهش عوارض ناشی از آن ضروری است.
امجدی بارداری‌های پرخطری که می‌تواند مخاطراتی برای مادر و جنین ایجاد کند را مورد توجه قرار داد و افزود: بارداری در سنین پایین و کمتر از سن ۱۸ سال می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه حاملگی در سنین پایین علاوه بر این که می‌تواند با مسائلی مثل کم خونی و یا زایمان زودرس همراه باشد، گفت: این مادران از نظر روانی و فیزیکی نیز آمادگی لازم را ندارند و برای حاملگی سالم تر و تجربه شیرین این دوران، بهتر است در سنین پایین باردار نشوند.
وی در ادامه با بیان اینکه بارداری بعد از ۳۵ سالگی نیز جز حاملگی پرخطر محسوب می‌شود، اضافه کرد: بیماری‌های مزمن مادر در سن بالا مثل فشار خون و دیابت باعث بروز عوارضی مثل زایمان زودرس و اختلال رشد جنین خواهد شد، از طرفی احتمال اختلالات کروموزومی جنین نیز افزایش می‌یابد.
امجدی وزن بالای مادر را نیز زمینه ساز بروز برخی مشکلات عنوان کرد و افزود: مادرانی که چاق هستند و BMI بالای ۳۰ دارند معمولاً در معرض عوارضی مثل فشار خون بالا و دیابت و افزایش سزارین هستند.
وی ادامه داد: مادران باردار بسیار کم وزن نیز در ریسک زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن قرار دارند.
این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: مصرف سیگار، الکل و مواد اعتیادآور در دوران بارداری نیز از علل مهم بروز عوارض جنینی مادر است.
وی مشکلات زمینه‌ای مادر در دوران بارداری را از دیگر عوامل خطر ساز در حاملگی عنوان کرد و افزود: بارداری در زنانی که مشکلات قلبی عروقی دارند مثلاً تعویض دریچه قلبی داشته، دچار پرفشاری خون و یا افزایش فشار شریان ریوی هستند با عوارض مادری و جنینی همراه خواهد بود.
امجدی ادامه داد: مادرانی که علیرغم مصرف چندین دارو برای کنترل فشار خون همچنان فشار خون کنترل نشده دارند، زنانی که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند و پروتئین دفع می‌کنند یا مبتلابه بیماری‌های ریوی مثل آسم، بیماری التهابی روده و اختلالات کبدی هستند نیز باید حتماً پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند تا در شرایط کنترل شده بارداری خود را شروع کنند.
وی گفت: بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی، لوپوس، ارتریت روماتوئید و کم کاری یا پرکاری تیروئید از دیگر بیمارانی هستند که در دوران بارداری نیاز به پیگیری ویژه دارند.
امجدی در ادامه با تاکید بر اینکه مبتلایان به اختلالات روان پزشکی نیز باید قبلاً از اقدام به بارداری حتماً با پزشک خود مشورت کنند توصیه کرد: به دلیل محدودیت‌هایی که در مصرف داروهای روان پزشکی در دوران بارداری وجود دارد توصیه می‌شود پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند و به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به قطع مصرف دارو نکنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین به بیماری‌های منتقله از راه جنسی اشاره کرد و افزود: بیماری‌هایی نظیر سوزاک، سیفلیس، هپاتیت B, هپاتیت C, ایدز می‌توانند با آلوده کردن جنین در دوران حاملگی، طی زایمان و یا پس از آن در دوران شیردهی به نوزاد منتقل شوند و احتمال سقط، زایمان نوزاد نارس و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه بارداری در مادران مبتلا به ترومبوفیلی و یا سندرم آنتی فسفولیپید انتی بادی نیز می‌تواند خطرناک باشد توضیح داد: در این سندرم لخته شدن غیرطبیعی خون در عروق وجود دارد که بخصوص در دوران بارداری که به طور طبیعی افزایش انعقاد پذیری خون دیده می‌شود عوارضی چون سقط مکرر، مرگ داخل رحمی، محدودیت رشد جنین و جدا شدن پیش از موعد جفت در این بیماران بالا می‌رود که این خود پیشگیری از طریق مصرف داروهای ضد انعقاد در دوران بارداری را توجیه می‌کند، همچنین حاملگی‌هایی که به دنبال استفاده از روش‌های کمک باروری مثل IVF رخ می‌دهد و حاملگی‌های دو و یا چند قلویی نیز نیازمند پیگیری و توجه ویژه هستند.
این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه بعضی از مشکلات در طی بارداری ایجادمی شوند توصیه کرد: مشورت با پزشک متخصص زنان می‌تواند به مادر و جنین کمک کند تا بارداری را با کمترین عارضه و به سلامت به اتمام برسانند.
وی در ادامه سابقه بارداری‌های قبلی را نیز مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: مادرانی که سابقه زایمان زودرس یا مسمومیت حاملگی، دیابت و یا فشار خون بالا، محدودیت رشد داخل رحمی جنین، خونریزی‌های شدید بعد از زایمان، مرده زایی، سقط‌های مکرر، جفت سر راهی و یا جداشدگی پیش از موعد جفت، تولد نوزاد با اختلالات ژنتیکی و کروموزومی و یا نوزاد با وزن بیش از چهار کیلوگرم دارند نیز باید پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند.
امجدی در خاتمه یادآوری کرد: ویزیت قبل از بارداری و ویزیت‌های منظم دوران بارداری به مادران کمک می‌کند که حاملگی مطلوب با حداقل عوارض مادری و نوزادی را تجربه کنند. امیدوارم خبر  بارداری بدون مشورت پزشک نباشد/ نشانه‌های حاملگی پرخطر براتون مفید بوده باشه