ایران در تیرماه بیش از ۵۳۰بار لرزید/ جدول زلزله‌ها به تفکیک استان به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایران در تیرماه بیش از ۵۳۰بار لرزید/ جدول زلزله‌ها به تفکیک استان  به گزارش خبرگزاری هاریکا بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در تیرماه ۱۴۰۲ […]

ایران در تیرماه بیش از ۵۳۰بار لرزید/ جدول زلزله‌ها به تفکیک استان

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایران در تیرماه بیش از ۵۳۰بار لرزید/ جدول زلزله‌ها به تفکیک استان  به گزارش خبرگزاری هاریکا بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در تیرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۸ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در تیرماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها زمین‌لرزه‌ای به بزرگی یکسان ۴.۹ در مقیاس امواج درونی زمین در موسیان واقع در استان ایلام در تاریخ هفتم تیر بوده‌است.

شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه‌های کشور در تیرماه ۱۴۰۲ (موسیان در استان ایلام)
از لحاظ آماری ۴۶۴ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۶۴ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان آذربایجان‌غربی با ۶۴ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در تیرماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و سمنان به ترتیب با ۴۶ و ۴۰ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در تیرماه امسال ۱۳ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در ری بوده‌است.

نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در تیرماه ۱۴۰۲

آمار زمین‌لرزه‌های کشور در تیرماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر
جدول ۱. آمار زمین‌لرزه‌های کشور در تیرماه ۱۴۰۲ به تفکیک استان‌ها امیدوارم براتون خبر   ایران در تیرماه بیش از ۵۳۰بار لرزید/ جدول زلزله‌ها به تفکیک استان براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-25 17:32:46