ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید  به گزارش خبرگزاری هاریکا، براساس گزارش شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۶ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها […]

ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید  به گزارش خبرگزاری هاریکا، براساس گزارش شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۶ زمین‌لرزه را ثبت کردند.
این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در تاریخ ۲۳ آذر در حوالی لوندویل استان گیلان بوده است.

شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲
به لحاظ آماری ۴۸۵ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۴۳ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان خراسان‌رضوی با ۵۵ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در آذرماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و چهارمحال بختیاری به ترتیب با ۴۸ و ۴۳ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در آذرماه امسال ۷ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در جوادآباد بوده‌است.

نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در آذرماه ۱۴۰۲
آمار زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر
جدول ۱. آمار زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ به تفکیک استان‌ها امیدوارم براتون خبر   ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید براتون مفید بوده باشه

 
2023-12-30 17:54:30