ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم، بیستمین اجلاس جهانی علم و فناوری در جامعه (STS) در کیوتوی ژاپن برگزار شد ‌و دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی وزیر علوم در میزگرد وزرای این […]

ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم، بیستمین اجلاس جهانی علم و فناوری در جامعه (STS) در کیوتوی ژاپن برگزار شد ‌و دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی وزیر علوم در میزگرد وزرای این نشست که به میزبانی وزیر آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری (MEXT) ژاپن برگزار شد، به تشریح دستاوردهای کشور در حوزه علم و فناوری پرداخت.
صالحی در این نشست که با تمرکز ویژه بر موضوع «علم باز و چرخش نخبگان» و با حضور وزرا و مقامات هم‌طراز وزرا از ۲۳ کشور جهان برگزار شد، ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری‌های ایران در علم و فناوری گفت: در چند دهه گذشته، سرمایه گذاری‌های قابل توجهی در علم و فناوری انجام شده که نتیجه آن قابل توجه بوده است. در حال حاضر ایران از نظر دستاوردهای علمی، رتبه اول در غرب آسیا و رتبه پانزدهم در دنیا را دارد.
وی با تاکید بر نقش زنان در پیشرفت‌های کشور، اظهار کرد: نقش کلیدی زنان و دختران با تحصیلات عالی در این پیشرفت غیرقابل انکار بوده است. در حال حاضر، ایران دارای بیش از ۳ میلیون دانشجو است که حدود ۵۰ درصد از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین تقریباً ۳۰ درصد از اعضای هیئت علمی ما، دانش‌پژوهان زن هستند.
معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد پیشرفت علم و فناوری در کنار تحولات حوزه هوش مصنوعی، گفت: ضروری است که ضمن تجلیل از این دستاوردها، باید بر پویایی و چشم‌انداز در حال تحول علم و فناوری و پیشرفت سریع در این حوزه‌ها صحه گذاشت. چرا که توسعه فرآیندهای دیجیتالی و ادغام هوش مصنوعی، نوید اتفاقات بهتری را می دهد.
صالحی با اشاره به مسائل اخلاقی و حریم خصوصی، تاکید کرد: در کنار پیشرفت‌های این حوزه، توجه هوشیارانه و انجام اقدامات پیشگیرانه ضرورت زیادی دارد. وی با تاکید بر این که «تولید دانش به طور قابل توجهی باعث ارتقای رفاه جامعه خواهد شد»، گفت: پژوهشگران نباید به مرزهای محدودی از دانش باشند، محدود شوند؛ بلکه باید متعلق به تمام بشریت باشند.
صالحی اظهار کرد: وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که وقتی مرزها برای دانشمندان برداشته شود، سطح تنش کاهش می‌یابد. بنابراین، دیپلماسی علمی جزء ضروری دیپلماسی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی است و به پویایی استعدادهای بین‌المللی که دانشمندان آینده هستند کمک می‌کند.
معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد راهکارهای بهبود دیپلماسی علمی گفت: یکی از راه‌حل‌ها می‌تواند ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران و متخصصان با توجه صلاحیت‌های آن‌ها باشد. در این زمینه، در نظر گرفتن دیدگاه‌هایی که نتایج تحقیقات و اقدامات را در مقیاسی جهانی برای تقویت استعدادهای بین‌المللی به اشتراک می‌گذارد، مهم است.
صالحی خاطر نشان کرد: تأکید بر شفافیت، همکاری و دسترسی آزاد در انتشار تحقیقات و اجرای سیاست‌هایی که نهضت استعدادها را تسهیل می‌کند و از این طریق می‌توان به اتحاد جهانی و رشد اشتراک‌گذاری دانش کمک کرد.
معاون وزیر علوم با بیان این که «ما موظف به گسترش جریان آزاد دانش، بدون توجه به قلمروها و مرزهای سیاسی هستیم»؛ گفت: بیایید به شعار ارزشمند «علم و فناوری برای همه نژادها، ملیت ها، مذاهب، اقتصادها و زبان‌ها» پایبند باشیم. امیدوارم براتون خبر   ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-02 16:32:23