اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری برگزار شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری برگزار شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از دانشگاه تهران، دکتر احمد نوحه‌گر، سرپرست پژوهشکده علوم دریایی پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با اعلام این خبر گفت: استان […]

اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری برگزار شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری برگزار شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از دانشگاه تهران، دکتر احمد نوحه‌گر، سرپرست پژوهشکده علوم دریایی پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با اعلام این خبر گفت: استان هرمزگان تنها استانی است که در پهنه آبی خلیج فارس و دریای عمان نشسته و بزرگ‌ترین بندرگاه‌های کشور، بزرگ‌ترین اسکله‌های تجاری، صنعتی و بزرگ‌ترین صنایع آبی خاکی کشور از جمله صنعت کشتی‌سازی و کشتی‌سازی فراساحلی، بنادر بزرگی مثل بندرگاه شهید رجایی و شهید باهنر، بندرگاه‌های بزرگ شرق و غرب استان را دارد که بالغ بر ۲۰ بندرگاه فعال در این استان است.
وی افزود: استان هرمزگان از طرف دیگر مناطق آزاد تجاری صنعتی در کیش و قشم را دارد. از آن رو ما را بر آن داشت که اولین همایش بین‌المللی در زمینه علوم دریایی با رویکرد نوآوری در اکوسیستم‌های آبی را در شهر بندرعباس برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه رویکرد ما صرفاً توجه به اکوسیستم‌های آبی نیست، افزود: توجه به اقتصاد دریاپایه با توجه به مزیت‌های نسبی و مزیت‌های بی‌شمار دیگر مانند شیلات، وجود منابع غنی دریایی مثل جنگل‌های حرا، به عنوان اکوسیستم بی‌نظیر در کشور در استان هرمزگان در جزیره قشم و بندر سیری در شرق استان اهمیت توجه به اقتصاد دریاپایه در این منطقه را دوچندان می‌کند.
استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران هدف از برگزاری این همایش را آموزش، برنامه‌ریزی و مدیریت اکوسیستمی عنوان کرد و گفت: بر آن هستیم تا از درون این مدیریت اکوسیستمی، منفعت اقتصادی برای کشور و جامعه بومی اتفاق بیفتد. ما به دنبال تقویت مرجعیت علمی بر پایه دریا با تکیه بر مزیت دریا و ساحل و به دنبال آن رفاه‌آفرینی برای مردم در استان هرمزگان و کشور هستیم.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های نهفته فراوانی در دریا و ساحل وجود دارد که احصا و شناخته نشده است، به تأکیدات مقام معظم رهبری بر توجه جدی به اقتصاد دریاپایه اشاره کرد و افزود: در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا آرزوی داشتن پهنه‌های آبی مثل خلیج فارس، دریای عمان و دریاچه خزر را دارند، اما ایران با بیش از ۶ هزار کیلومتر مرز آبی از منابع اقتصادی حاصل از دریا محروم مانده است.
استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، یکی از سیاست‌هایی که دانشگاه تهران پیگیری می‌کند را فناوری‌های مربوط به دریا و ساحل دانست و با بیان اینکه سرانه مصرف آبزیان در کشور ما در بسیاری موارد حتی نسبت به کشورهایی که دسترسی به آب‌های آزاد ندارند کمتر است، اظهار داشت: کشور ۸۵ میلیون نفری مانند ایران، سرانه مصرف آبزیانش باید حداقل دو برابر سرانه فعلی باشد، چراکه کشور ما شش هزار مرز آبی دارد و این غیر از سایر منابع آبی دیگری است که در کشور داریم.
وی افزود: در بحث شیلات جا برای کار علمی بسیار زیاد است، لذا کشوری مانند نروژ دو برابر صادرات نفت ما صادرات آبزیان دارد، درحالی که مانند ما دسترسی به آب‌های گرم ندارد، لذا پژوهشکده علوم دریایی اولین حرکت و مأموریت خود را با رویکرد اکوسیستم آبی با تکیه بر اقتصاد دریاپایه قرار داده است.
نوحه‌گر، محورهای این همایش را اکوسیستم دریا شامل گیاهان و آبزیان دریا؛ اکولوژی دریا؛ منابع دریا مثل نفت و گاز؛ گردشگری دریایی اعلام کرد و افزود: محورهایی که در این همایش مد نظر قرار دادیم علوم مهندسی محیط زیست با نگاه ویژه بر مهندسی دریا؛ زیست‌شناسی، بوم‌شناسی و دیرینه‌شناسی دریا؛ تنوع زیستی و حفاظت از محیط زیست دریایی، آلودگی محیطی با نگاه ویژه بر آلودگی ساحلی – دریایی؛ تغییرات آب و هوایی با رویکرد اقیانوس‌شناسی؛ عمران و ساخت و ساز با نگاهی ویژه بر سازه‌های آبی؛ گردشگری با رویکرد اکوتوریسم ساحلی دریایی؛ اقتصاد با رویکرد تجارت زیستی- آبی؛ برنامه‌ریزی، مدیریت و آموزش در جوامع ساحلی – دریایی است.
وی با اشاره به توسعه پایدار به عنوان یکی دیگر از محورهای همایش گفت: در جوامع ساحلی، ساحل پیشانی تمدن هر کشوری است و بسیاری از شهرهای پرجمعیت از جمله شرق آسیا به سمت ساحل می‌رود.
سرپرست پژوهشکده علوم دریایی پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران، ارزیابی اثرات توسعه و آمایش سرزمینی در جوامع ساحلی و دریایی؛ فیزیک دریا و هیدرودینامیک سواحل را محورهای دیگر همایش برشمرد و گفت: بسیاری از کشورها به سمت استحصال انرژی از دریا پیش می‌روند. از طرف دیگر کشور ما مانند بسیاری کشورها در سال‌های اخیر دچار خشکسالی‌های متعدد شده است که یکی از راه‌کارها برای جبران خشکسالی، استفاده از آب شیرین‌کن‌هاست که باید با رویکرد علمی و مدیریت صحیح به این عرصه وارد شود تا به محیط زیست دریا زیان وارد نشود لذا در این حوزه باید به سمت تکنولوژی سازگار با محیط زیست پیش برویم. امیدوارم براتون خبر   اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری برگزار شد براتون مفید بوده باشه

 
2022-12-14 00:05:24