انجام تحقیقات جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده در کشور به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  انجام تحقیقات جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده در کشور  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی، درخصوص برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری در راستای تحقق سیاست های کلان […]

انجام تحقیقات جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده در کشور

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  انجام تحقیقات جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده در کشور  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی، درخصوص برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری در راستای تحقق سیاست های کلان وزارت بهداشت در موضوع رشد تولید، گفت: یکی از ماموریت های حوزه تحقیقات و فناوری در حوزه سلامت، دیده بانی حوزه سلامت است تا مسائل، مشکلات و تهدیدات حوزه سلامت را برای سیاستمداران ارشد کشور تببین و اطلاع رسانی کنیم.
وی افزود: درحال حاضر یکی از مشکلات نظام سلامت که منجر به افزایش هزینه ها می شود، بار بیماری هاست. برای مثال از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹، بیماری های غیرواگیر افزایش داشته است و چنانچه ریسک فاکتورهای این بیماری ها را مدنظر قرار دهیم، خواهیم دید که این عوامل نیز دستخوش تغییر شده است. مانند استفاده افزایش از قلیان و سیگار، فست فودها، عوامل محیطی، چاقی و قندخون.
پناهی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه سلامت هزینه ها را کاهش داده و تورم را کنترل کنیم، باید اولا در حوزه کاهش بار بیماری ها و ثانیا در خصوص توسعه شاخص های سلامت عمومی بیش از پیش کار کنیم.
وی در ادامه ضمن تاکید بر توسعه تحقیقات سلامت محور در کشور، تصریح کرد: تحقیقات و مطالعاتی که در حوزه سلامت در کشور انجام می شود، باید جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه سخنانش در جمع روسای دانشگاه های علوم پزشکی، خاطرنشان کرد: چنانچه بخواهیم در مسیر مهار تورم و رشد تولید گام برداریم، باید بر رفع موانع تولید و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، تمرکز کنیم.
پناهی با اشاره به ساخت ۶ پلتفرم واکسن کووید ۱۹ در کشور، گفت: تولید داخلی واکسن کرونا علاوه بر تامین نیاز مردم کشورمان، توان صادرات نیز دارد، بنابراین گسترش روابط بین الملل در این حوزه بسیار راهگشا خواهد بود.
وی ضمن تاکید بر حمایت از تولید در حوزه سلامت، گفت: در حوزه تولید باید سیاست های حمایتی لازم را به کار گیریم و زیرساخت های لازم را نیز فراهم کنیم تا تولیدات دانش بنیان استمرار داشته باشند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم توسعه فناوری های جدید در کشور، گفت: ایران جزو ۱۰ کشور انجام مطالعات و ارائه مقالات در حوزه روش های جدید درمانی مانند ژن درمانی، است.
پناهی تصریح کرد: یکی از چالش های جدی در کشور، مرجعیت علمی است که یکی از ابزارهای لازم در این راستا، تولید علم و دانش از جمله چاپ مقالات کاربردی است. بنابراین تولید علم و دانش جزو سیاست های وزارت بهداشت است.
وی با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه ۱۵ را دارا هستیم. اما دانشگاه های علوم پزشکی باید بیش از پیش تلاش کنند، چراکه سرعت تولید علم در منطقه بسیار بالاست و باید همواره به روز باشیم. امیدوارم براتون خبر   انجام تحقیقات جامعه محور، پیشگیرانه و پیش بینی کننده در کشور براتون مفید بوده باشه

 
2023-05-13 07:10:01