افتتاح مراکز جدید فرآهنگ برای سالمندان در سال آینده به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزار، هاریکا حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران در آخرین نشست شورای سالمندی تهران که با حضور اعضای شورای سالمندی تهران در ساختمان معاونت اجتماعی شهرداری برگزار شد، گفت: مسیر سالمندی ما بسیار شتابان حرکت […]

افتتاح مراکز جدید فرآهنگ برای سالمندان در سال آینده

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزار، هاریکا حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران در آخرین نشست شورای سالمندی تهران که با حضور اعضای شورای سالمندی تهران در ساختمان معاونت اجتماعی شهرداری برگزار شد، گفت: مسیر سالمندی ما بسیار شتابان حرکت می‌کند با این حال، زیر ساخت‌ها ما در حوزه‌های مختلف کالبدی، فرهنگی و اجتماعی آماده نیست. نبود این آمادگی می‌تواند برای جامعه در آینده تبعات جدی در پی داشته باشد.
وی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد در فاصله سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۰ با موضوع بیش‌زایی جمعیت در جامعه رو به رو بودیم. بخشی از این افراد در سال ۱۴۱۰ سالمند خواهند شد و در سال ۱۴۳۰ تمام افرادی که در طول این سال‌ها به دنیا آمده‌اند سالمند می‌شوند. در چنین زمانی بدون تردید با تبعات فرهنگی و اجتماعی این حجم از ورودی افراد سالمند رو به رو خواهیم شد که باید برای آن زمان آماده باشیم.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه مناطق ۳ و ۶ و ۲ سالمندترین مناطق تهران بر اساس پایش سال ۹۵ هستند، گفت: با توجه به اینکه از سال ۹۵ تاکنون سر شمارش نفوس و مسکن در کشور انجام نشده است، قطعاً نرخ سالمندی در تهران و مناطق آن بالاتر از آماری است که اکنون در اختیار داریم.
صاحب از وقوع پدیده سالمند تنها و منزوی در پایتخت خبر داد و افزود: ۱۰ درصد جامعه سالمندی درگیر تنهایی هستند و در انزوا زندگی می‌کنند.گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم از رفتار نامناسب برخی با سالمندان حکایت می‌کند که اصلاح این روند نیازمند اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای همه اقشار مرتبط با سالمندان است.
فرآهنگ‌ها در تهران بیشتر می‌شود
مدیرکل سلامت شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های اداره کل سلامت در حوزه سالمندی تهران اشاره کرد و گفت: اکنون یک مرکز فرآهنگ فعالیت خود را در تهران آغاز و یک مرکز دیگر نیز تا قبل از سال جدید فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. پیش بینی می‌شود مراکز فرآهنگ مناطق ۱۱،۱۴ ُ ۱۵، ۱۶ و ۲۰ نیز در سال آینده آغاز به کار کند.
صاحب با بیان اینکه شهرداری موفق شد مراکز توانمندسازی سالمندان را ایجاد کرده است گفت: این مراکز حلقه مفقوده خدمات به سالمندان کشور است و امیدواریم هر محله در آینده ۱ تا ۲ مرکز را با محوریت مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته باشد تا سالمند بخواهد، بداند و بتواند که چگونه از خود مراقبت کنند را پیدا کنند.
وی تاکید کرد: در تلاش هستیم در این مراکز سواد سلامت را در افراد جهان دیده ارتقا دهیم و به گونه‌ای عمل شود که افراد از نظر جسمی و شناختی شادتر از قبل باشند. صاحب به اجرای چند برنامه بزرگ در حوزه سالمندی تهران برای نخستین بار در پایتخت خبر داد و گفت: برگزاری رویداد دورهمی یاد ایام با شرکت ۱۱ هزار سالمند، اجرای جشنواره بازی‌های نشاط سالمندی با شرکت ۲۱ هزار سالمند در رشته‌های مختلف ورزشی و نیز رویداد گنجینه‌های شهر در ۷ حوزه هنری ارسال ۱۲ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره از جمله رویدادهایی است که در یک سال گذشته در حوزه سالمندی اجرا و برگزار شده است.
وی اضافه کرد: برگزاری رویداد دوشنبه‌های سالمندی در سطح محله‌های پایتخت در بوستان‌ها و سراهای محله نیز از دیگر اقداماتی بوده است که در سال گذشته اجرا و با استقبال بالای سالمندان تهرانی رو به رو شده است.
دبیر شورای سالمندان تهران بر اهمیت مداخله مردم در اجرای برنامه‌های مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: به دنبال این هستیم که کانون‌های سالمندان در تهران فعال‌تر شوند و با مشارکت مردم برنامه‌های مرتبط با هر قشر را اجرا کنیم تا افراد انگیزه مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی را بیش از گذشته پیدا کنند.
دبیر شورای سالمندان تهران با بیان اینکه یک میلیون ۳۰۰ هزار سالمند در تهران داریم، اظهار داشت: مردم را باید برای خود مردم بسیج کنیم و وظیفه ما سازماندهی، جهت دهی و پشتیبانی از افراد است و این موضوع اکنون در حال پیگیری است. امیدوارم خبر  افتتاح مراکز جدید فرآهنگ برای سالمندان در سال آینده براتون مفید بوده باشه