اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی، با بیان این مطلب، افزود: در حال حاضر در ارزشیابی مطالعات کوهورت ۳۱ […]

اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی، با بیان این مطلب، افزود: در حال حاضر در ارزشیابی مطالعات کوهورت ۳۱ دانشگاه شامل ۸۴ مطالعه مورد سنجش قرار گرفتند که از این تعداد ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اصفهان، ایران، تهران، شهید بهشتی، شیراز، قزوین، گلستان، گیلان و مازندران به صورت مشترک بالاترین امتیاز را کسب کردند.
وی با بیان اینکه وجود چالش هایی در شیوه ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر (کوهورت) بازبینی آن را الزامی می سازد، اظهار داشت: با هدف رفع نگرانی های مقام عالی وزارت و افزایش میزان شفافیت عملکرد برنامه های کوهورت دستورالعمل رتبه بندی امتیازات ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر را مورد بازبینی قرار دادیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: در کمیته علمی ساختار و ماموریت های شبکه های تحقیقاتی به تبیین روش ارزشیابی این مطالعات بر اساس اثرگذاری، برون دهی، انطباق با اهداف و جمعیت تحت پوشش پرداخته شده است.
وی، مهم ترین هدف مطالعات کوهورت را ارتقای بستر خدمات بهداشتی در کشور از طریق پیشنهاد روش های عملی جهت پیشگیری بیماری های غیرواگیر و مزمن در نظام سلامت عنوان کرد و گفت: انتظار می رود از طریق مطالعات کوهورت به مهمترین روش های پیشگیری از بیماری های مزمن مانند قلب و عروق، سرطان، بیماری های مزمن کلیه، کبد، ریه و اعصاب، از طریق بررسی عوامل خطر در کشور دست یابیم.
پناهی ادامه داد: همینطور مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر باید با انجام مطالعات مداخله ای از این بیماری ها با تاکید بر نژادها و اقوام مختلف ایرانی روش ها و راهکارهای پیشگیرانه بومی ارائه کند.
وی، به روند تدوین و آماده سازی زیرساخت برنامه مطالعات اشاره و عنوان کرد: در گام نخست اساسنامه ها در مطالعات کشورهای دیگر از طریق جستجو در شبکه جهانی استخراج شده و کمیته های مشورتی تشکیل و پس از رایزنی های متعدد در کمیته علمی ساختار و ماموریت های شبکه های تحقیقاتی برنامه در شورای مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به تصویب رسید.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به پرسشنامه ارزشیابی مطالعات کوهورت تصریح کرد: در ارزشیابی مطالعه بزرگ آینده نگر مبتنی بر جمعیت، ۱۱ پرسش اصلی شامل محقق شدن اهداف طبق مصوبات پروپوزال اولیه، پروتکل اجرایی مطالعه، مستندات و گزارشات دوره ای جهت بررسی انطباق با پروتکل اجرایی توسط شورای راهبری، تضمین و کنترل کیفی بر اساس گزارش دوره ای ناظر مطالعات، فراوانی جمعیت تحت پوشش مطالعه، مدیریت داده ها، مجموع محورها و فراوانی افراد از دست رفته در پیگیری و بروندادهای علمی منتج از مطالعه با جزییات و سوالات فرعی مورد پرسش قرار می گیرند.
در ادامه، دکتر رسول یاراحمدی، رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز به تشریح برنامه های حمایتی مادی و معنوی که در سال جاری و آینده در دستور کار قرار گرفته اند، پرداخته و افزود: برنامه عملیاتی- راهبردی برنامه کوهورت تخصصی توسط مجری اصلی طرح ارائه شود. حمایت ویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی از برنامه کوهورت تحت پوشش الزامی است.
یاراحمدی در ادامه یادآور شد: اصل به اشتراک گذاری داده ها میان مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی ضروری است و تولید هم زمان داده های جدید در جهت وضع سیاستگذاری و تعیین نقشه راه تحقیقات سلامت محور از دیگر برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری در جهت حمایت و ساماندهی این حوزه به شمار می رود. امیدوارم براتون خبر   اعلام نتایج ارزشیابی مطالعات بزرگ همگروهی آینده نگر در دانشگاه ها براتون مفید بوده باشه

 
2023-01-29 19:02:22