اعلام فراخوان حمایت از برگزاری رویداد «شب علم» در مراکز علمی کشور به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اعلام فراخوان حمایت از برگزاری رویداد «شب علم» در مراکز علمی کشور  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم، شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند […]

اعلام فراخوان حمایت از برگزاری رویداد «شب علم» در مراکز علمی کشور

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اعلام فراخوان حمایت از برگزاری رویداد «شب علم» در مراکز علمی کشور  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت علوم، شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می‌شود و بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه‌های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام‌مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می‌کند.
بر همین اساس بنیاد ملی علم ایران ( INSF )، در راستای توجه به فعالیت‌های ترویج علم در کشور، بنیاد ملی علم ایران از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می‌کند.
توضیحات فراخوان
از گذشته تاکنون از سوی دانشگران، دانشمندان و مروجان علم ابتکارهای گوناگونی برای برقراری ارتباط علم با جامعه و اشاعه تفکر علمی به منظور عمومی سازی علم انجام شده است.
فعالیت‌هایی برای انتشار علم در قالب کتاب‌ها، مقالات، سایت‌ها، وبلاگ‌ها، اینفوگرافیک ها، تصاویر و محتوای دیجیتال، کمیک استریپ ها، بازی‌های رومیزی، بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، انواع نمایش‌ها (تئاترها، استندآپ کمدی‌های علمی)، موزه‌های علم، پارک‌های علم و خانه‌های علم و … صورت گرفته است.
شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می‌شود و توسعه و گسترش علوم، تقویت آگاهی‌های عمومی از طریق ساده سازی علم، آموزش علوم با روش‌های جذاب و اشاعه بینش علمی و برقراری ارتباط میان علم و جامعه را به دنبال دارد.
رویداد شب علم برای بازدیدکنندگان فرصت‌هایی را فراهم می‌کند تا به طور مستقیم با دانشمندان، کارشناسان، مهندسان و هنرمندان ارتباط برقرار و فرصت پیدا می‌کنند تا با شرکت در یک آزمایش واقعی با پژوهشگران این آزمایش‌ها صحبت کنند و بینش دقیق‌تری از فرایند علمی به‌دست آورند.
شب علم از طریق ارائه برنامه‌های علمی متنوع، تحقیقات زنده، ارتباط کارکنان حاضر در محل، نمایشگاه‌ها و بخش‌های گوناگون رویداد، موضوعاتی خارج از برنامه درسی به حاضران ارائه می‌دهد.
همچنین می‌تواند سبب ارتباط کودکان، نوجوانان و جوانان با علم شده و در ایجاد نگرش و درک علمی آنان نقش مهمی ایفا کند. این رویداد، فضاهای فوق‌العاده ای را برای تعامل خانواده‌ها با یکدیگر فراهم می‌کند؛ فضایی برای یادگیری تجربیاتِ الهام بخش، به یاد ماندنی و مشترک که باعث ترویج بحث و گفتگو بین گروه‌ها و نسل‌های مختلف می‌شود.
حوزه‌های علمی – آموزشی، فرهنگی و هنری، کودکان و نوجوانان، ورزش و سلامت، جشنواره غذای سالم و نمایشگاه (برپایی غرفه‌ها و فروشگاه‌های با موضوع فعالیت‌های علمی دانشگاه به زبان ساده و غیره) بخش‌های مختلف شب علم است.
بنیاد علم ایران هدف از برگزاری شب علم ارتباط مؤثر جامعه دانشگاهی با عموم مردم، اشاعه نگرش و بینش علمی، ترویج حس کنجکاوی، پرسشگری و خلاقیت، یادگیری بین نسلی، الهام بخشیدن به جوانان و کمک به انتقال یافته‌های علمی به عموم مردم با ساده‌ترین و جذاب‌تر ین روش‌ها اعلام کرده است.
برگزاری چنین رویدادی، علاوه بر اهداف مورد اشاره، زمینه آشنایی جامعه با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی را فراهم می‌سازد و فرصت مغتنمی برای علاقمند سازی عموم مردم با علم و جامعه علمی است.
۱۰ دی تا ۱۰ اسفندماه فرصت ارسال پروپوزال
در این راستا بر اساس شیوه‌نامه پیوست، بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه‌های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام‌مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می‌کند.
دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی از تاریخ ۱۰ دی‌ماه تا ۱۰ اسفندماه فرصت دارند که پیشنهاد پژوهشی (پروپوزال) خود را از طریق سامانه مدیریت پژوهش کایپر برای بنیاد ملی علم ایران ارسال کنند.
مبلغ و سقف مبلغ حمایت از رویداد پنج میلیارد ریال معادل ۵۰۰ میلیون تومان است که برحسب پیشنهاد ارسالی تعیین خواهد شد. امیدوارم براتون خبر   اعلام فراخوان حمایت از برگزاری رویداد «شب علم» در مراکز علمی کشور براتون مفید بوده باشه

 
2024-01-01 16:06:44