استقبال قزاقستان از همکاری دارویی با ایران به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، بهرام عین اللهی، در سفر به قزاقستان برای شرکت در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عضو پیمان شانگهای با خانم دکتر آقمارال النظرُوا همتای قزاقستانی خود دیدار و گفتگو کرد. وزیر بهداشت کشورمان گفت: امروزه هیچ […]

استقبال قزاقستان از همکاری دارویی با ایران

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، بهرام عین اللهی، در سفر به قزاقستان برای شرکت در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عضو پیمان شانگهای با خانم دکتر آقمارال النظرُوا همتای قزاقستانی خود دیدار و گفتگو کرد.
وزیر بهداشت کشورمان گفت: امروزه هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند در حوزه سلامت موفقیت به دست بیاورد و متأسفانه استکبار جهانی نگذاشته است که کشورهای مستقل همسایه و نزدیک باهم ارتباط پیدا کنند.
وی ضمن تبریک انتصاب دکتر آقمارال النظرُوا به عنوان وزیر بهداشت قزاقستان به او و مردم قزاقستان، افزود: سفر به قزاقستان و تداوم همکاری‌های مشترک برای ما بسیار با اهمیت است؛ چرا که قرابت‌های بسیاری بین ایران و قزاقستان وجود دارد و تاریخ گویای آن است که این دو کشور بسیار به هم نزدیک بوده و مناسبت‌های تاریخی مشترک بسیاری از جمله نوروز و رمضان دارند و این قرابت‌های تاریخی و فرهنگی به ما حکم می‌کند ارتباطات بیشتری با هم داشته باشیم.
وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به پیوستن ایران به شانگهای و سفر رئیس جمهور به قزاقستان، گفت: همکاری ایران با کشورهای این حوزه، فصل نویی از تبادلات و همکاری‌های ایران و قزاقستان را به وجود می‌آورد و خوشبختانه در همین چند ماه اخیر روادید دو کشور برداشته شده و استادان و دانشمندان دو کشور به راحتی می‌توانند رفت و آمد کنند.
عین اللهی با بیان اینکه ما دیدگاه‌هایی راهبردی در حوزه سلامت داریم که می‌توانیم در سطح جهانی مطرح کنیم، افزود: سلامت خانواده برنامه جدیدی است که ما در کشور به طور جدی آغاز کرده ایم و تسهیلات خوبی برای آن در نظر گرفته ایم در حالی که امروز بسیاری از کشورها که ادعای خانواده دوستی دارند، با رفتارهای غیر فطری، غیر دینی و غیر اخلاقی در جهت سرکوب و تضعیف خانواده تلاش می‌کنند.
وزیر بهداشت گفت: ما حوزه سلامت را به دو دوره قبل و بعد از انقلاب تقسیم می‌کنیم که در دوره قبل، وابسته به غرب بودیم اما انقلاب اسلامی باعث شد روی پای خودمان بایستیم و همین نقطه پیشرفت و خودکفایی ما در بسیاری از حوزه‌ها گردید به نحوی که امروزه ۹۹ درصد داروها و ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی را خودمان تولید می‌کنیم.
وی با تأکید بر اهمیت پرداختن به سلامت کودکان گفت: در ایران همه هزینه‌های تشخیصی و درمانی کودکان زیر هفت سال رایگان شده است؛ چرا که درمان اطفال درمان پایه است و اگر طفلی دارای مشکلی باشد باید با آن مشکل تا آخر عمر ادامه حیات دهد و حال آن که با حل مشکل می‌تواند سال‌های سال با سلامت زندگی کند.
وزیر بهداشت قزاقستان نیز در این دیدار دو جانبه ضمن تشکر از اجابت دعوت وزیر بهداشت کشورمان برای سفر به قزاقستان گفت: ما خواستار همکاری بیشتر با ایران به خصوص در زمینه آشنایی با با فناوری‌های پزشکی، مهندسی ژن، پیوند اعضا و بایو تکنولوژی هستیم.
آقمارال النظرُوا اضافه کرد: در زمینه دارو وابسته به واردات هستیم و می‌خواهیم از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در تولید و خودکفایی دارو استفاده کنیم. ما اهداف مشترکی داریم و برای همکاری بیولوژیکی اعلام آمادگی می‌کنیم.
وی گفت: تشکر می‌کنم که در هفتمین نشست اجلاس شانگهای به میزبانی قزاقستان شرکت کردید. هیأت جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار است که در هیأت همکاری‌های شانگهای شرکت می‌کند و امیدواریم با حضور ایران نشستی پربارتر با دستاوردهایی بزرگ برای دو سه سال آینده داشته باشیم.
وزیر بهداشت قزاقستان خاطر نشان کرد: موافقت نامه‌ای در سال ۲۰۱۸ داشتیم که باید آن را اجرایی کنیم و ما این آمادگی را داریم که این همکاری‌ها را گسترش دهیم. سعی داریم توافقاتمان را عملی کنیم. می‌توانیم در زمینه دارو همکاری مشترک داشته باشیم.
وی تصریح کرد: روابط قزاقستان با ایران برای ما دارای اهمیت است و امروز فرصت خوبی است که با حضور شما بسیاری از مسائل را مرور کنیم. امیدوارم خبر  استقبال قزاقستان از همکاری دارویی با ایران براتون مفید بوده باشه